Zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost

Zajedno za sudjelovanje

Svi građani EU-a trebaju moći iskoristiti svoje pravo na glasanje. Tako pridonosimo zakonima prema kojima živimo i biramo ljude koji vladaju.

No u praksi ne mogu sve osobe s invaliditetom glasati ili biti birane. Birališta možda nisu pristupačna, informacije možda nisu dostupne na način na koji im osobe s invaliditetom mogu pristupiti ili razumjeti ih (na primjer, na Brailleovu pismu ili znakovnom jeziku) i slično. Osobama s invaliditetom također može biti uskraćeno pravo glasanja ili pravo da budu birane zbog ograničenja njihove pravne sposobnosti.

U okviru svoje desetogodišnje Strategije za prava osoba s invaliditetom Komisija surađuje sa zemljama EU-a kako bi pomogla da demokracija funkcionira za sve.

Ovdje je dostupna lako čitljiva inačica ovog teksta.

Ravnopravnost pred glasačkom kutijom

Mlada djevojka pomaže starijem muškarcu pri upotrebi tehnologije. Tekst: zajedno za sudjelovanje, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Svaka zemlja EU-a ima pravila kojima se uvjetuje kako određene osobe s invaliditetom mogu sudjelovati na izborima, uključujući i europske izbore. Na primjer, u 18 zemalja slijepe osobe ne mogu same glasati i moraju se osloniti na drugu osobu koja glasa u njihovo ime. Iako vlasti rade na uklanjanju prepreka, potrebno je učiniti više kako bi se osiguralo da se čuje glas osoba s invaliditetom i da mogu sudjelovati na izborima ravnopravno s drugima.

Europska komisija obvezala se u okviru Strategije o pravima osoba s invaliditetom nastaviti surađivati sa zemljama EU-a i Parlamentom kako bi se osiguralo da osobe s invaliditetom mogu uživati svoja politička prava ravnopravno s ostalim građanima.

Aktivnosti Komisije uključuju:

  • suradnju sa zemljama EU-a u okviru europske mreže za suradnju u području izbora kako bi se osiguralo da osobe s invaliditetom mogu u potpunosti sudjelovati u izborima, i u ulozi glasača i u ulozi kandidata
  •  suradnju s ovom Mrežom i zemljama EU-a radi objavljivanja vodiča o primjerima dobrih izbornih praksi kako bi izbori bili pristupačniji do kraja 2023.
  • predlaganje mjera kako bi se osiguralo da su u prijedlozima Komisije za revidirane zakone o pravima mobilnih građana EU-a da glasaju i budu birani na europskim i lokalnim izborima građanima s invaliditetom dostupne informacije o uvjetima i detaljna pravila prijave u svojstvu glasača ili kandidata
  • nastojanje da se u kompendiju o e-glasanju odgovori na potrebe osoba s invaliditetom
  • primjenu programa EU-a Građani, ravnopravnost, prava i vrijednosti kako bi se većem broju ljudi s različitim potrebama pomoglo da igraju aktivnu ulogu u našim demokracijama.

Kad je riječ o europskim izborima 2024., nastojanja Komisije za promicanje odaziva i sudjelovanja usredotočit će se i na osobe s invaliditetom.

Europska mreža za suradnju u području izbora, skupina koju čine stručnjaci iz zemalja EU-a, ima ključnu ulogu u razmjeni primjera dobrih izbornih praksi, kao što su pristupačna birališta, glasački listići i aparati te pružanje prilagođenih informacija, i u osiguranju posebnih načina glasanja za glasače s invaliditetom. Komisija će kroz mrežu i dalje nastaviti pružati podršku osobama s invaliditetom u ostvarenju glasačkih prava. To uključuje sastavljanje općenitih referencija i praktičnih savjeta. No svi mi možemo pomoći u podizanju svijesti o tome da je glas osoba s invaliditetom jednako važan kao i glas svih ostalih.

Povezane novosti

U zadnjih šest mjeseci nije bilo povezanih vijesti.

Podijeli ovu stranicu