Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Společně pro inkluzivní vzdělávání a pracovní příležitosti

Dobré vzdělání je cestou k uplatnění na trhu práce a k naplněnému životu. Přispívá také k ochraně před chudobou a vyloučením. Každý člověk má právo na vzdělání přizpůsobené jeho potřebám a na přístup na trh práce, kde může uplatnit své dovednosti. Komise v rámci své desetileté Strategie práv osob se zdravotním postižením usiluje o to, aby vzdělávání bylo inkluzivnější a efektivnější – na všech úrovních od nejnižších ročníků až po univerzity – a aby zaměstnání bylo přístupnější a inkluzivnější.

Snadno čitelná a srozumitelná verze tohoto textu je k dispozici zde.

Vytváření více a lepších pracovních míst na inkluzivních pracovištích

Osoba s Downovým syndromem pracuje v kavárně s dalším zaměstnancem. Text: Společně pro inkluzivní vzdělávání a pracovní příležitosti. #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Osoby se zdravotním postižením jsou chráněny před diskriminací v zaměstnání právem Unie. Navzdory tomu je pro ně často obtížné získat práci a udržet se v zaměstnání. Důvodů je celá řada, včetně nedostatku přístupného vybavení pracovišť, ale výsledkem je, že je zaměstnáno 50,8 % osob se zdravotním postižením ve srovnání se 75 % osob bez zdravotního postižení. Zdravotně postižení mají právo pracovat a vydělávat si na živobytí stejně jako kdokoli jiný. Práce může být cestou k větší nezávislosti a životnímu naplnění.

Zaměstnanost je jednou z hlavních priorit předkládané strategie.

Komise nedávno navrhla balíček opatření, který má členským státům EU pomoci řešit stereotypy na trhu práce, zavádět pozitivní opatření a zajistit, aby byla pracoviště přizpůsobena potřebám zaměstnanců se zdravotním postižením. Tento balíček obsahuje například katalog pozitivních opatření, která mají usnadnit zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Evropská komise rovněž například:

  • Zajišťuje řádné využívání práva Unie k ochraně osob se zdravotním postižením při práci.
  • Využívá iniciativy EU, jako je například záruky pro mladé lidi, aby pomohla získat práci zdravotně postiženým mladším 30 let.
  • Pomáhá posilovat sociální ekonomiku.

Evropská komise rovněž požádala členské státy EU o konkrétní kroky, například o stanovení cílů pro rok 2024:

  • Zvýšení počtu pracujících osob se zdravotním postižením.
  • Snížení rozdílů v míře zaměstnanosti mezi osobami se zdravotním postižením a bez něj.

Snižování rozdílů ve vzdělávání

Skupina lidí komunikuje znakovým jazykem. Text: Společně pro inkluzivní vzdělávání a pracovní příležitosti. #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Více než 20 % mladých lidí se zdravotním postižením ukončuje školní docházku předčasně, zatímco u mladých lidí bez postižení je to jen necelých 10 %. A méně osob se zdravotním postižením dosahuje vysokoškolského vzdělání. Mnoho mladých lidí se vzdělává ve speciálních školách, které ne vždy nabízejí jasnou průpravu do zaměstnání.

Inkluzivní vzdělávání je pro EU prioritou a v rámci strategie bude spolupracovat se zeměmi EU například tak, že bude:

  • Povzbuzovat k přijetí práva Unie na rovné zacházení v oblasti vzdělávání.
  • Zlepšovat odbornou přípravu učitelů, aby se vyřešil nedostatek učitelů v oblasti speciálního vzdělávání, a zajišťovat, aby každý, kdo pracuje ve školství, byl vyškolen v oblasti podpory dětí se speciálními potřebami.
  • Bude podporovat inkluzi v klasických školách a poskytovat dodatečnou pomoc dětem se zdravotním postižením, včetně žáků s neurodiverzitou.

Související zprávy

Za posledních šest měsíců nepřibyly žádné související zprávy.

Sdílet tuto stránku