Zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost

Zajedno za uključivo obrazovanje i mogućnosti zapošljavanja

Kvalitetno obrazovanje put je do zapošljavanja i ispunjujućeg života. Također pomaže u zaštiti protiv siromaštva i isključenosti. Svaka osoba ima pravo na obrazovanje prilagođeno svojim potrebama i na sredstva koja joj pomažu da pristupi tržištu rada kako bi iskoristila svoje vještine. Komisijinom desetogodišnjom Strategijom za prava osoba s invaliditetom želi se postići da obrazovanje bude uključivije i učinkovitije na svim razinama, od najmlađe dobi do sveučilišta. Radi se i na postizanju pristupačnijeg i uključivijeg zapošljavanja

Ovdje je dostupna lako čitljiva inačica ovog teksta.

Otvaranje većeg broja i boljih poslova na uključivim radnim mjestima

Osoba sa sindromom Down radi u kafiću s još jednom zaposlenicom. Tekst: zajedno za uključivo obrazovanje i mogućnosti zapošljavanja. #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Pravo EU-a štiti osobe s invaliditetom od diskriminacije na poslu. Unatoč tome, osobe s invaliditetom teško pronalaze posao i ostaju raditi. Postoji mnogo razloga za to, uključujući nedostatak pristupačnih sadržaja na radnom mjestu, a rezultati pokazuju da je zaposleno 50,8 % osoba s invaliditetom u usporedbi sa 75 % osoba bez invaliditeta. Osobe s invaliditetom imaju pravo raditi i zarađivati za život kao i svi ostali. Rad može omogućiti veću autonomiju i ispunjeniji život.

Zapošljavanje je jedan od najvažnijih prioriteta Strategije.

Komisija je nedavno predložila paket mjera kako bi zemljama EU-a pomogla u borbi protiv stereotipa na tržištu rada, u provedbi afirmativnih mjera te kako bi osigurala prilagođenost radnih mjesta potrebama osoba s invaliditetom. To, na primjer, uključuje katalog pozitivnih mjera kojima se olakšava zapošljavanje osoba s invaliditetom.

Europska komisija također:

  • osigurava pravilnu provedbu prava EU-a radi zaštite osoba s invaliditetom na radnom mjestu
  • primjenjuje inicijative EU-a poput Garancije za mlade kako bi mladim osobama s invaliditetom mlađima od 30 godina pomogla da se zaposle
  • pomaže osnažiti socijalnu ekonomiju.

Europska komisija također je od zemalja EU-a zatražila da odrade određene stvari kao što je određivanje ciljeva za 2024. kako bi se:

  • povećao broj zaposlenih osoba s invaliditetom
  • smanjile razlike u stopi zaposlenih između osoba s invaliditetom i osoba bez invaliditeta.

Dokidanje razlike u obrazovanju

Skupina ljudi komunicira znakovnim jezikom. Tekst: zajedno za uključivo obrazovanje i mogućnosti zapošljavanja, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Više od 20 % mladih s invaliditetom ranije napuštaju obrazovanje u usporedbi s nešto manje od 10 % osoba bez invaliditeta. Sveučilišnu diplomu dobije manji broj osoba s invaliditetom. Mnogi mladi obrazuju se u posebnim školama koje ne nude uvijek jasan put do posla.

Uključivo obrazovanje prioritet je EU-a te će se u okviru Strategije surađivati sa zemljama EU-a kako bi se:

  • potaknulo donošenje zakona EU-a o jednakom postupanju u obrazovanju
  • unaprijedila obuka nastavnika kako bi se riješio problem manjka nastavnika u obrazovanju za posebne potrebe te kako bi se osiguralo da su sve osobe zaposlene u obrazovnom sektoru obučene za pružanje podrške djeci s posebnim potrebama
  • redovne škole učinilo uključivijima uz dodatnu pomoć za djecu s invaliditetom, uključujući neurodivergentne učenike.

Povezane novosti

U zadnjih šest mjeseci nije bilo povezanih vijesti.

Podijeli ovu stranicu