Tööhõive, sotsiaalküsimused ja sotsiaalne kaasatus

Sotsiaalkaitse ja sotsiaalne kaasatus

Euroopa Liit toetab ja täiendab liikmesriikide meetmeid sotsiaalse kaasatuse ja sotsiaalkaitse valdkondades.

See hõlmab mitmesuguseid poliitikameetmeid vaesuse ja sotsiaalse tõrjutusega võitlemiseks, sotsiaalkaitsesüsteemide ajakohastamiseks ning konkreetsete rühmade, sealhulgas laste, puuetega inimeste ja kodutute sotsiaalse kaasatuse edendamiseks.

Poliitikaraamistik

Euroopa sotsiaalõiguste sammas

Euroopa sotsiaalõiguste sambasse on koondatud 20 põhimõtet ja õigust, mille eesmärk on toetada õiglaseid ja hästi toimivaid tööturge ning sotsiaalkaitsesüsteeme. Sotsiaalõiguste sammas on nagu majakas, mis näitab ELile teed tugeva sotsiaalse Euroopa suunas, mis on 21. sajandile omaselt õiglane, kaasav ja võimalusterohke.

Samba kolmas peatükk hõlmab sotsiaalkaitse ja sotsiaalse kaasatuse seisukohast kõige asjakohasemaid põhimõtteid.

Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskava

Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskava eesmärk on muuta kavas sisalduvad põhimõtted konkreetseteks meetmeteks inimeste hüvanguks.

Tegevuskavaga seatakse 2030. aastaks kolm eesmärki tööhõive, täiskasvanuhariduse ja vaesuse valdkonnas, tuginedes aruka, jätkusuutliku ja kaasava majanduskasvu strateegiale „Euroopa 2020“. 2030. aastaks püstitatud vaesuse vähendamise eesmärgiga soovitakse nimetatud aastaks vähendada vaesuse või sotsiaalse tõrjutuse ohus olevate inimeste arvu vähemalt 15 miljoni inimese võrra, kelle hulgas oleks vähemalt 5 miljonit last.

Euroopa Komisjoni president, Euroopa Parlamendi president, tol ajal Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariigiks olnud Portugali peaminister, Euroopa sotsiaalpartnerid ja kodanikuühiskonna organisatsioonid kirjutasid 2021. aasta mais ühise Porto sotsiaalkohustuse raames alla kolmele peamisele 2030. aasta eesmärgile. Eesmärgid kiideti heaks ka Euroopa Ülemkogu 2021. aasta juuni kohtumisel.

Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskavas kuulutati välja ka mitu algatust samba põhimõtete rakendamise toetamiseks. 

Sotsiaalkaitse ja sotsiaalse kaasatuse valdkonnas hõlmavad asjakohased algatused järgmist:

  • nõukogu soovitus, millega luuakse Euroopa lastegarantii, 
  • ettepanek nõukogu soovituseks miinimumsissetuleku kohta,
  • kodutuse vastu võitlemise Euroopa platvorm,
  • ELi aruanne esmatähtsatele teenustele juurdepääsu kohta, pikaajalise hoolduse algatus,
  • kõrgetasemeline eksperdirühm heaoluriigi tuleviku uurimiseks,
  • suunised jaotusliku mõju eelhindamise kasutamiseks.

Poliitika järelevalve ja koordineerimine

Sotsiaalvaldkonna tulemustabel

Samba rakendamise jälgimiseks esitas Euroopa Komisjon 2021. aasta alguses ajakohastatud sotsiaalvaldkonna tulemustabeli, mille Euroopa Liidu tööhõive- ja sotsiaalministrid 2021. aasta juunis heaks kiitsid.

Sotsiaalvaldkonna tulemustabel kajastab samba struktuuri ja hõlmab spetsiaalseid näitajaid sotsiaalse kaasatuse ja sotsiaalkaitse valdkonnas. Põhinäitajad hõlmavad vaesuse või sotsiaalse tõrjutuse ohus olevate inimeste arvu, mis on 2030. aastaks vaesuse vähendamise eesmärgi saavutamise näitaja.

Euroopa poolaasta

Euroopa poolaasta on hästi toimiv raamistik majandus-, tööhõive- ning sotsiaalreformide ja investeeringute koordineerimiseks.  Alates 2018. aastast on sotsiaalõiguste samba põhimõtted integreeritud kogu Euroopa poolaasta tsüklisse.

Ühine tööhõivearuanne ja riikide aruanded sisaldavad spetsiaalset analüüsi sotsiaalse olukorra kohta ELis ja liikmesriikides. Riikide probleemid ja sotsiaalpoliitikas välja pakutud lahendused kajastuvad riigipõhistes soovitustes.

Sotsiaalkaitsekomitee

Komisjon teeb ELi liikmesriikidega koostööd sotsiaalkaitsekomitees ning kasutab sotsiaalse kaasatuse, tervishoiu ning pikaajalise hoolduse ja pensionide koordineerimiseks avatud koordinatsiooni meetodit.

Sotsiaalvaldkonna avatud koordinatsiooni meetod on poliitilise koostöö vabatahtlik protsess, mis põhineb ühiste eesmärkide seadmisel ja nende suunas tehtud edusammude mõõtmisel, kasutades ühiseid näitajaid. Koostööd tehakse ka sidusrühmade, sotsiaalpartnerite ja kodanikuühiskonnaga.

Rahastamine

Poliitikareformide rakendamist toetavad Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondid, eelkõige Euroopa Sotsiaalfond+ (ESF+) ning taaste- ja vastupidavusrahastu.

Jaga seda lehte