Tööhõive, sotsiaalküsimused ja sotsiaalne kaasatus

Võrdõiguslikkuse liit: Puuetega inimeste õiguste strateegia aastateks 2021–2030

Euroopa Komisjon võttis 2021. aasta märtsis vastu puuetega inimeste õiguste strateegia aastateks 2021–2030. Selle kümmet aastat hõlmava strateegiaga soovib Euroopa Komisjon muuta puuetega inimeste elu paremaks nii Euroopas kui ka kogu maailmas.

Strateegia tugineb eelmise puudega inimesi käsitleva Euroopa strateegia 2010–2020 tulemustele, mis sillutasid teed tõketeta Euroopale ja puuetega inimeste võimestamisele, et nad saaksid kasutada oma õigusi ning osaleda täiel määral ühiskonnas ja majanduses. Ehkki viimase kümne aasta jooksul on tehtud edusamme, seisavad puuetega inimesed endiselt silmitsi märkimisväärsete takistustega ning neid ähvardab suurem vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse oht.

Strateegia eesmärk on tagada, et kõik Euroopa puuetega inimesed, olenemata nende soost, rassilisest või etnilisest päritolust, usutunnistusest või veendumustest, vanusest või seksuaalsest sättumusest, saaksid:

  • kasutada oma inimõigusi;
  • osa võrdsetest võimalustest ning võrdsest juurdepääsust ühiskonnas ja majanduses osalemisele;
  • ise otsustada, kus, kuidas ja kellega nad elavad;
  • liikuda ELis vabalt, sõltumata toetusvajadustest;
  • elada diskrimineerimiseta.

Uues ja tugevdatud strateegias võetakse arvesse puude mitmekesisust, mis hõlmab pikaajalisi füüsilisi, vaimseid, intellektuaalseid või meelelisi kahjustusi (kooskõlas ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni artikliga 1), mis on sageli nähtamatud.

Käsitledes naiste, laste, eakate, puudega pagulaste ja sotsiaal-majanduslike raskustega inimeste mitmeti ebasoodsasse olukorda sattumise riske, edendab see intersektsionaalset perspektiivi, mis on kooskõlas ÜRO kestliku arengu tegevuskavaga aastani 2030 ja kestliku arengu eesmärkidega.

Seepärast sisaldab uus strateegia ambitsioonikaid meetmeid ja juhtalgatusi mitmes valdkonnas ning sellel on mitmeid prioriteete, näiteks:

  • ligipääs: võimalus vabalt liikuda ja elada, kuid samuti osaleda demokraatlikus protsessis;
  • inimväärse elukvaliteedi ja iseseisva elu tagamine, keskendudes eelkõige desinstitutsionaliseerimisele, sotsiaalkaitsele ja mittediskrimineerimisele töökohal;
  • võrdne osalemine, kuna selle eesmärk on tõhusalt kaitsta puuetega inimesi mis tahes vormis diskrimineerimise ja vägivalla eest, tagada võrdsed võimalused ja juurdepääs õigusemõistmisele, haridusele, kultuurile, spordile ja turismile, aga ka võrdne juurdepääs kõikidele tervishoiuteenustele;
  • ELi roll olla eeskujuks;
  • ELi kavatsus seda strateegiat ellu viia;
  • puuetega inimeste õiguste edendamine kogu maailmas.

Juhtalgatused

  1. AccessibleEU: teadmusbaas, mis pakub teavet ja häid tavasid ligipääsetavuse kohta eri sektorites (2022. aasta lõpuks)
  2. ELi puudega isiku kaart Euroopa Komisjon teeb ettepaneku ELi puudega isiku kaardi kohta, mida kohaldataks kõigis ELi liikmesriikides. Kaart aitab puuetega inimestel saada vajalikku tuge, kui nad reisivad või kolivad teise Euroopa Liidu riiki. (2023. aasta lõpuks)
  3. Suunised soovitustega iseseisva elu paremaks muutmiseks ja kogukonda kaasamiseks. Suunistega panustatakse sellesse, et võimaldada puuetega inimestel elada kas ligipääsetaval ja toetatud eluasemel või jätkata kodus elamist (2023).
  4. Puuetega inimestele osutatavate sotsiaalteenuste Euroopa kvaliteediraamistik (2024)
  5. Puuetega inimeste tööturutulemuste parandamise pakett (avaldatakse 2022. aasta teises pooles)
  6. Puuetega inimeste platvorm: Puuetega inimeste platvorm ühendab konventsiooni rakendamise eest vastutavaid riiklikke ametiasutusi, puuetega inimeste organisatsioone ja komisjoni. Sellega toetatakse strateegia rakendamist ning tõhustatakse koostööd ja teabevahetust konventsiooni rakendamisel.
  7. Euroopa Komisjoni uuendatud personalistrateegia, sealhulgas meetmed mitmekesisuse ja kaasamise edendamiseks puuetega inimeste osas.

Strateegia rakendamine: tihe koostöö ELi liikmesriikidega

Komisjon toetab liikmesriike nende riiklike strateegiate ja tegevuskavade väljatöötamisel, et jätkata ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni ja ELi õigusaktide rakendamist asjaomases valdkonnas.

Euroopa Komisjon kutsub liikmesriike üles panustama sellesse uude ja tugevdatud strateegiasse kui ELi meetmete ja Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni puuetega inimeste õiguste konventsiooni rakendamise raamistikku.

Jaga seda lehte