Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Společně pro práva

Samotná práva nestačí. Osoby se zdravotním postižením musí mít možnost tato práva také využívat, aby mohly svobodně žít a rozhodovat se stejně jako my všichni. Desetiletá strategie Komise pro práva osob se zdravotním postižením je dalším krokem v oblasti rovných příležitostí s jejím cílem vytvořit společnost, v níž mohou lidé využívat svých práv, volně se pohybovat v EU a nečelit ve svém životě diskriminaci. Na vytváření spravedlivější společnosti se musíme podílet všichni.

Snadno čitelná a srozumitelná verze tohoto textu je k dispozici zde.

Přestože se situace zlepšuje, osoby se zdravotním postižením se v každodenním životě stále potýkají s překážkami a diskriminací. Týká se to zejména žen se zdravotním postižením, osob se zdravotním postižením žijících v ústavech a uprchlíků se zdravotním postižením. To má dopad například na jejich vzdělání, pracovní vyhlídky a životní šance.

V březnu 2021 přijala Evropská komise strategii pro práva osob se zdravotním postižením, která platí do roku 2030.

Cílem strategie je zajistit, aby všechny osoby se zdravotním postižením:

  • mohly plně využívat svých lidských práv,
  • měly rovné příležitosti a rovný přístup k účasti na životě společnosti a hospodářství,
  • mohly se rozhodnout, kde, jak a s kým budou žít,
  • mohly se volně pohybovat v EU,
  • již nebyly oběťmi diskriminace.

EU bude úzce spolupracovat se skupinami osob se zdravotním postižením s cílem vyslechnout si jejich názory a pomáhat jim v jejich zásadní práci.

Společně pro práva

Muži hrají videohry s joysticky. Jednomu z nich chybí nohy a ruka. Text: Společně pro práva, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Je důležité zdůraznit, že práva osob se zdravotním postižením nejsou pouze záležitostí osob se zdravotním postižením nebo skupin obhájců, ale celé společnosti.

Každý by měl mít možnost využívat svá práva a žít jako rovný s rovným v Unii rovnosti.

Do března 2023 si posvítíme na zásadní práva, jako je právo volit, rovné příležitosti v oblasti vzdělávání a zaměstnání, právo na nezávislý život a rovný přístup ke komunitním službám, cestování, volnočasovým a sportovním aktivitám.

Společný závazek

EU a všechny její členské země podepsaly a ratifikovaly Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením (UNCRPD), což znamená, že každá země EU musí zajistit, aby osoby se zdravotním postižením mohly využívat svých lidských práv a základních svobod stejně jako všichni ostatní. .

Podle této úmluvy OSN mají osoby se zdravotním postižením stejná práva jako všichni ostatní. Proto je tak důležité, aby všechny země EU na úspěchu této strategie spolupracovaly.

Evropský průkaz osob se zdravotním postižením: spolupráce v praxi

V současné době není snadné, aby byl osobám se zdravotním postižením při stěhování do jiné země EU nebo při cestování po EU přiznán statut osob se zdravotním postižením.

Evropská komise spolupracovala s osobami se zdravotním postižením a jejich zástupci na testování Evropského průkazu osob se zdravotním postižením, který se již používá v osmi zemích EU.

Do konce roku 2023 navrhne Evropská komise evropský průkaz osob se zdravotním postižením pro všechny země EU. To je jeden z klíčových návrhů nové strategie. To znamená, že:

  • Pro osoby se zdravotním postižením bude snazší získat správnou podporu při cestování nebo stěhování do jiné země Evropské unie.
  • Osoby se zdravotním postižením budou mít lepší přístup k přeshraničním službám, zejména v oblasti kultury, volného času, sportu a dopravy.

Související zprávy

Za posledních šest měsíců nepřibyly žádné související zprávy.

Sdílet tuto stránku