Tööhõive, sotsiaalküsimused ja sotsiaalne kaasatus

Koos õiguste eest

Ainult õigustest ei piisa. Puuetega inimesed peavad saama neid õigusi kasutada, et elada vabalt ja teha samu valikuid, mida me kõik peame enesestmõistetavaks. Komisjoni kümneaastane puuetega inimeste õiguste strateegia astub täiendavaid samme võrdsete võimaluste tagamisel, seades eesmärgiks luua ühiskond, kus inimesed saavad oma õigusi kasutada, ELis vabalt liikuda ja elada ilma diskrimineerimiseta. Meil kõigil on õiglasema ühiskonna loomisel anda oma panus.

Selle teksti kergesti loetav versioon on siin.

Ehkki olukord hakkab paranema, puutuvad puuetega inimesed endiselt oma igapäevaelus kokku takistuste ja diskrimineerimisega. See peab eriti paika puuetega naiste, hooldeasutustes elavate puuetega inimeste ja puuetega pagulaste kohta. See mõjutab näiteks nende haridust, tööväljavaateid ja võimalusi oma elu korraldada.

Euroopa Komisjon võttis 2021. aasta märtsis vastu puuetega inimeste õiguste strateegia, mis kestab kuni 2030. aastani.

Selle strateegia eesmärk on tagada, et kõik puuetega inimesed

  • saaksid täielikult kasutada oma inimõigusi;
  • omaksid võrdseid võimalusi ning saaksid võrdselt osaleda ühiskonna- ja tööelus;
  • saaksid otsustada kus, kuidas ja kellega nad elavad;
  • saaksid ELis vabalt liikuda;
  • ei kannataks enam diskrimineerimise all.

EL teeb tihedat koostööd puuetega inimeste rühmitustega, et kuulata nende seisukohti ja aidata neid selles olulises töös.

Koos õiguste eest

Mehed mängupuldi abil videomänge mängimas. Ühel ei ole jalgu ja ühte kätt. Tekst: Koos õiguste eest, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Tähtis on rõhutada, et puuetega inimeste õigused ei ole ainult puuetega inimeste või nende eest seisvate rühmituste mure, vaid see puudutab kogu ühiskonda.

Igaüks peab saama oma õigusi kasutada ja elada võrdsena võrdõiguslikkuse liidus.

Heidame 2023. aasta märtsini valgust tähtsatele õigustele, nagu valimisõigus, õigus võrdsele haridusele ja töövõimalustele, õigus elada iseseisvalt, õigus võrdsele juurdepääsule kogukonnapõhistele teenustele, reisimisele, ajaviitele ja sportimisvõimalustele

Ühine pühendumine

EL ja kõik selle liikmesriigid on allkirjastanud ja ratifitseerinud ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni ning see tähendab, et iga ELi riik peab tagama, et puuetega inimestele oleksid tagatud inimõigused ja põhivabadused nagu kõigile teistelegi. .

ÜRO konventsiooni kohaselt on puuetega inimestel samad õigused nagu kõigil teistel. Seepärast ongi nii tähtis, et kõik ELi riigid teeksid koostööd ja viiksid strateegia edukalt ellu.

Euroopa puudega isiku kaart – koostöö praktikas

Praegu on puuetega inimestel teise ELi riiki kolides või ELis reisides endiselt raskusi, et neid tunnustataks puuetega inimestena.

Euroopa Komisjon katsetas koostöös puuetega inimeste ja nende esindajatega Euroopa puudega isiku kaarti, mida kasutatakse juba kaheksas ELi riigis.

Euroopa Komisjon esitab 2023. aasta lõpuks ettepaneku võtta Euroopa puudega isiku kaart kasutusele kõigis ELi riikides. See on uue strateegia üks põhilisi ettepanekuid. See tähendab, et

  • puuetega inimestel on lihtsam saada õiget toetust, kui nad reisivad või kolivad Euroopa Liidus teise riiki;
  • puuetega inimestel on parem piiriülene juurdepääs teenustele, peamiselt kultuuri, ajaviite, spordi ja transpordi alal.

Seotud uudised

Viimase kuue kuu jooksul ei ole seotud uudiseid lisatud.

Jaga seda lehte