Zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost

Zajedno za prava

Sama prava nisu dovoljna. Osobe s invaliditetom moraju moći koristiti se tim pravima kako bi slobodnije živjele i donosile iste izbore koje mi uzimamo zdravo za gotovo. Komisijinom desetogodišnjom Strategijom za prava osoba s invaliditetom dodatno se razvijaju jednake mogućnosti, a cilj joj je postići društvo u kojem ljudi mogu uživati u svojim pravima, slobodno se kretati u EU-u i živjeti bez diskriminacije. Svi imamo ulogu u stvaranju pravednijeg društva.

Ovdje je dostupna lako čitljiva inačica ovog teksta.

Iako se situacija poboljšava, osobe s invaliditetom i dalje se u svakodnevnom životu suočavaju s preprekama i diskriminacijom. Tome su osobno podložne žene s invaliditetom, osobe s invaliditetom koje žive u ustanovama i izbjeglice s invaliditetom. To utječe na stvari kao što su njihovo obrazovanje, zapošljivost i prilike u životu.

Europska komisija usvojila je u ožujku 2021. Strategiju za prava osoba s invaliditetom koja će se provoditi do 2030.

Ciljevi Strategije usmjereni su osiguravanju da za sve osobe s invaliditetom vrijedi sljedeće:

  • mogu u potpunosti ostvarivati svoja ljudska prava
  • imaju jednake mogućnosti i jednak pristup sudjelovanju u društvu i gospodarstvu
  • mogu odlučivati gdje, kako i s kim žive
  • mogu se slobodno kretati EU-om
  • više nisu žrtve diskriminacije.

EU će blisko surađivati sa skupinama osoba s invaliditetom kako bi čuo njihova mišljenja i pomogao im s njihovim osnovnim radom.

Zajedno za prava

Muškarci igraju videoigrice igraćim palicama. Jedan nema noge i jednu ruku. Tekst: zajedno za prava, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Važno je naglasiti da prava osoba s invaliditetom nisu samo briga osoba s invaliditetom ili interesnih skupina, već društva u cjelini.

Svi se moraju moći koristiti svojim pravima i ravnopravno živjeti u Uniji ravnopravnosti.

Do ožujka 2023. usredotočit ćemo se na ključna prava kao što su pravo na glasanje te jednake mogućnosti pri obrazovanju i zapošljavanju, pravo na samostalan život i jednak pristup uslugama u zajednici, putovanjima, aktivnostima za slobodno vrijeme i sportskim aktivnostima.

Zajednička obveza

EU i sve njegove države članice potpisali su i ratificirali Konvenciju Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom (UNCRPD), što znači da svaka zemlja EU-a mora osigurati da osobe s invaliditetom mogu uživati u svojim ljudskim pravima i temeljnim slobodama jednako kao i svi ostali. .

Prema Konvenciji UN-a osobe s invaliditetom imaju jednaka prava kao i svi ostali. Zato je toliko važno da sve zemlje Eu-a zajedno surađuju kako bi strategija bila uspješna.

Europska iskaznica za osobe s invaliditetom: suradnja na djelu

Trenutačno osobe s invaliditetom i dalje imaju poteškoća da ih se prepozna kao osobe s invaliditetom kada se sele u drugu zemlju EU-a ili kada putuju EU-om.

Europska komisija surađivala je s osobama s invaliditetom i njihovim predstavnicima kako bi testirala upotrebu europske iskaznice za osobe s invaliditetom, koja se već upotrebljava u osam zemalja EU-a.

Do kraja 2023. Europska komisija predložit će uvođenje europske iskaznice za osobe s invaliditetom u svim zemljama EU-a To je jedan od ključnih prijedloga nove strategije. To znači sljedeće:

  • Osobe s invaliditetom lakše će dobiti odgovarajuću podršku kad putuju ili se sele u drugu zemlju Europske unije.
  • Osobe s invaliditetom imat će bolji pristup prekograničnim uslugama, uglavnom u kulturi, slobodnim aktivnostima, sportu i prijevozu.

Povezane novosti

U zadnjih šest mjeseci nije bilo povezanih vijesti.

Podijeli ovu stranicu