Заетост, социални въпроси и приобщаване

Заедно за права

Правата сами по себе си не са достатъчни. Хората с увреждания трябва да могат да упражняват тези права, за да живеят свободно и да правят същите избори, които всички ние приемаме за даденост. В десетгодишната Стратегия на Комисията за правата на хората с увреждания е доразвита темата за равните възможности, като е поставена цел да се създаде общество, в което хората могат да упражняват правата си, да се движат свободно в ЕС и да живеят без дискриминация. Всички ние имаме своята роля за изграждането на по-справедливо общество.

Лесна за четене версия на този текст е достъпна тук.

Въпреки че нещата се подобряват, хората с увреждания продължават да се сблъскват с пречки и дискриминация в своето ежедневие. Това важи с особена сила за жените с увреждания, за хората с увреждания, които живеят в институции, както и за бежанците с увреждания. Това оказва влияние върху неща като тяхното образование, перспективи за работа и шансове в живота.

През март 2021 г. Европейската комисия прие Стратегия за правата на хората с увреждания, която ще се прилага до 2030 г.

Стратегията има за цел да гарантира, че всички хора с увреждания:

  • Могат да упражняват своите права на човека пълноценно.
  • Имат равни възможности и равен достъп до участие в обществото и икономиката.
  • Могат да решават къде, как и с кого да живеят.
  • Могат да се движат свободно в ЕС.
  • Вече не са жертва на дискриминация.

ЕС ще работи в тясно сътрудничество с групи на хора с увреждания, за да чуе тяхното мнение и да им помогне с основната им работа.

Заедно за права

Мъже, които играят на видеоигри с джойстици. Един от тях е без крака и ръка. Текст, който казва: Заедно за права, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Важно е да се подчертае, че правата на хората с увреждания не са грижа само на хората с увреждания или на застъпническите групи, но и на обществото като цяло.

Всички следва да могат да упражняват правата си и да водят равнопоставен живот в един истински Съюз на равенството.

До март 2023 г. ще хвърлим светлина върху ключови права като правото на глас, равните възможности за образование и заетост, правото на независим живот и равен достъп до обществени услуги, пътуване, свободно време и спортни дейности.

Общ ангажимент

ЕС и всички негови държави членки са подписали и ратифицирали Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, което означава, че всяка държава в ЕС трябва да гарантира, че хората с увреждания могат да упражняват своите човешки права и основни свободи по същия начин като всички останали.

Съгласно Конвенцията на ООН хората с увреждания имат същите права като всички останали. Ето защо е толкова важно всички държави в ЕС да работят заедно, за да бъде успешна стратегията.

Карта на ЕС за хора с увреждания: сътрудничеството при вземането на мерки

Понастоящем хората с увреждания все още се сблъскват с трудности, когато трябва да бъдат признати за лице с увреждания при преместване в друга държава в ЕС или при пътуване в рамките на ЕС.

Европейската комисия работи с хора с увреждания и с техни представители, за да тества картата на ЕС за хора с увреждания, която вече се използва в осем държави в ЕС.

До края на 2023 г. Европейската комисия ще предложи карта на ЕС за хора с увреждания за всички държави в ЕС. Това е едно от основните предложения, включени в новата стратегия. Това означава, че:

  • За хората с увреждания ще бъде по-лесно да получат подходяща подкрепа при пътуване или преместване в друга държава в Европейския съюз.
  • Хората с увреждания ще имат по-добър достъп до услуги в трансгранични условия, главно в областта на културата, свободното време, спорта и транспорта.

Свързани новини

Няма новини от последните шест месеца.

Споделете тази страница