This site has been archived on (2014/11/17)
17/11/2014

Inštitúcie musia spolupracovať na plnení spoločných cieľov

Maroš Šefčovič

Európske inštitúcie musia úzko spolupracovať, aby implementovali spoločný program na podporu zamestnanosti a rastu. Túto výzvu adresoval podpredseda Komisie Maroš Šefčovič ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí štátov EÚ 29. augusta.

Na neformálnej schôdzi ministrov organizovanej talianskym predsedníctvom EÚ v Miláne v predvečer zasadnutia Európskej rady, na ktorom sa malo rozhodnúť o zostávajúcich kľúčových postoch inštitúcií EÚ, podpredseda Šefčovič zdôraznil význam rýchleho a efektívneho zavŕšenia tohto obdobia zmien v inštitúciách EÚ.

„Táto fáza inštitucionálnych zmien je príležitosťou pre Úniu na získanie potrebných kapacít na to, aby vyšla z hospodárskej krízy silnejšia a aby prehodnotila svoje ciele a upravila politiky v záujme účinného riešenia problémov súčasnosti a formovania našej budúcnosť,“ povedal. 

„Strategický program, ktorý prijala Európska rada v júni tohto roku, poskytuje jasné smerovanie Únie na nasledujúcich päť rokov. Správne sa zameriava na päť prioritných oblastí, v ktorých by Únia mala priniesť skutočnú zmenu. Politické usmernenia pre budúcu Európsku komisiu, ktoré v júli predstavil zvolený predseda Jean-Claude Juncker, vychádzajú z tohto strategického programu a podrobnejšie sa v nich vymedzujú operačné ciele. Tieto usmernenia získali podporu Parlamentu. Teraz je dôležité, aby Rada, Európsky parlament a Komisia spojili svoje sily pri premene tohto strategického smerovania na konkrétne opatrenia.“ 

Dodal, že existuje mnoho spôsobov ako zabezpečiť, aby tri hlavné inštitúcie EÚ účinnejšie spolupracovali, napríklad prostredníctvom väčšieho príspevku zo strany Európskeho parlamentu a Rady pri príprave ročného pracovného programu Komisie a prostredníctvom vytvárania dlhodobejších plánov a priorít. 

Vymenovanie Federici Mogheriniovej z Talianska za vysokú predstaviteľku Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku (a podpredsedníčku Komisie) a poľského premiéra Donalda Tuska za budúceho predsedu Európskej rady z 30. augusta znamená, že obdobie nazvané podpredsedom Šefčovičom ako obdobie „inštitucionálnych zmien“ sa teraz môže začať. 

Bude zahŕňať vymenovanie nových európskych komisárov, rozdelenie portfólií, vypočutia v Európskom parlamente a konečné schválenie nového kolégia komisárov na plenárnom zasadnutí EP. Nová Komisia sa ujme svojej funkcie 1. novembra 2014, pričom Donald Tusk nahradí Hermana Van Rompuya 1. decembra, o mesiac neskôr. 

Výňatky z tlačovej konferencie, na ktorej vystúpili Sandro Gozi, taliansky štátny tajomník pre európske záležitosti, a Maroš Šefčovič po neformálnej schôdzi ministrov pre európske záležitosti 29. augusta v Miláne.

Posledná aktualizácia: 22/10/2014 |  Na začiatok