Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Společně pro nezávislý život

Každý člověk by měl mít možnost rozhodnout se, kde, jak a s kým bude žít. Pro mnoho osob se zdravotním postižením to však možné není, a to často kvůli nedostatku komunitních služeb, nedostatečné podpoře rodin a pečovatelů a kvůli obtížné přístupnosti prostor a služeb. V souvislosti s pandemií Covid-19 se ukázalo, jakým výzvám čelí osoby se zdravotním postižením, bez ohledu na to, zda žijí v komunitě nebo v ústavu. Na toto nerovné postavení reaguje Komise svou desetiletou strategií pro práva osob se zdravotním postižením, která stanovuje opatření, jež osobám se zdravotním postižením umožní mít větší kontrolu nad tímto nejzákladnějším aspektem jejich života.

Snadno čitelná a srozumitelná verze tohoto textu je k dispozici zde

Vhodná podpora pro nezávislý život a zapojení do života komunity

Starší žena na invalidním vozíku se drží za ruce se dvěma malými dětmi. Text: Společně pro nezávislý život, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

V EU žije více než milion osob se zdravotním postižením mladších 65 let v ústavech. U osob starších 65 let se tento počet zvyšuje na dva miliony. Někteří z nich jsou odloučeni od své komunity a nemají možnost dostatečně ovlivňovat svůj život. Aby mohli znovu získat větší kontrolu nad svým životem a mohli žít nezávisle, je třeba zlepšit služby. Osoby se zdravotním postižením potřebují přístupné, cenově dostupné a přizpůsobené místní služby, aby mohly žít doma nebo u své rodiny. Může se jednat o pravidelné pečovatelské služby, domácí lékařskou péči, pomoc při cestování nebo pomoc s vyřizováním každodenních záležitostí (hospodaření s penězi, nakupování atd.). Taková pomoc musí být dostupná nejen ve městech, ale i na venkově a v odlehlých obcích.

Strategie předkládá řadu opatření, která mají pomoci osobám se zdravotním postižením zvolit si způsob života a zaujmout v komunitě své právoplatné místo. Některá z nich jsou uvedena níže.

  • Komise do roku 2023 vypracuje pokyny, které povedou ke zlepšení nezávislého života.
  • Země EU by měly podporovat a financovat dostupné sociální bydlení pro osoby se zdravotním postižením a řešit problém bezdomovectví osob se zdravotním postižením.
  • Komise také do roku 2024 vypracuje rámec pro špičkové sociální služby pro osoby se zdravotním postižením s cílem zlepšit dostupnou pomoc. Bude se také zabývat tím, jak vzhledem k významu zvýšit toto přitažlivost tohoto odvětví pro pracovní uplatnění.
  • Členské státy EU by měly využít osvědčené postupy, které pomohou zajistit úspěšný přechod z ústavní péče do více nezávislého života v komunitě.

Je odpovědností společnosti zajistit, aby si osoby se zdravotním postižením mohly sami vybírat, kde a s kým budou žít.

Související zprávy

Za posledních šest měsíců nepřibyly žádné související zprávy.

Sdílet tuto stránku