Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Boj proti diskriminácii v práci



Úvod

Máte právo na rovnaké príležitosti! Spravodlivé zaobchádzanie je v Európskej únii základným právom. Je nezákonné diskriminovať niekoho z dôvodu pohlavia, veku, zdravotného postihnutia, etnického alebo rasového pôvodu, náboženstva, viery alebo sexuálnej orientácie.   

Rovnaké zaobchádzanie so ženami a s mužmi

Zákony o rovnakých právach žien a mužov existujú už od počiatku Európskeho spoločenstva.  

Od 70. rokov 20. storočia bolo prijatých celkovo 13 právnych predpisov, ktorými sa malo zabezpečiť spravodlivé a rovnaké zaobchádzanie so ženami a mužmi v práci.  

Tieto právne predpisy sa vzťahujú na celý rad oblastí vrátane rovnakého zaobchádzania pri podávaní žiadosti o zamestnanie, rovnakého zaobchádzania v práci, ochrany tehotných pracovníčok a dojčiacich matiek a práv na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku.  

Milióny žien a mužov v celej Európe využívajú tieto práva každý deň – ale len málo z nich vie, že zásluhu na ich prijatí má Európska únia!  

Boj proti iným formám diskriminácie na pracovisku

K zákonom o rovnakých právach žien a mužov pribudli v roku 2000 nové právne predpisy EÚ, ktoré zakazujú diskrimináciu aj z iných dôvodov. V súlade s týmito novými právnymi predpismi je nezákonné diskriminovať niekoho z dôvodu:  

  • rasového a etnického pôvodu;
  • viery a náboženstva; 
  • zdravotného postihnutia;
  • sexuálnej orientácie;
  • veku.  

Týchto päť oblastí diskriminácie spolu s rodovou diskrimináciou sú zahrnuté v Lisabonskej zmluve ako oblasti, v ktorých môže EÚ podnikať kroky na boj proti diskriminácii.  

K diskriminácii samozrejme môže dôjsť aj z iných dôvodov, napríklad na základe rodinného stavu, alebo z dôvodu výšky príjmu či miesta bydliska. K diskriminácii môže dôjsť aj kombináciou rôznych dôvodov, napr. z dôvodu veku a pohlavia danej osoby (napríklad staršie ženy môžu byť obzvlášť zraniteľné voči nespravodlivému zaobchádzaniu na trhu práce).    

Zákony na ochranu ľudí pred diskrimináciou z dôvodu ich rasového a etnického pôvodu sa vzťahujú nielen na zamestnanie, ale aj na iné oblasti každodenného života, kde môže dôjsť k nespravodlivému zaobchádzaniu, ako je vzdelávanie, bývanie, zdravotná starostlivosť či prístup k tovarom a službám, napr. nespravodlivé zaobchádzanie v obchodoch, reštauráciách, hoteloch atď.  

Všetky krajiny v EÚ sú povinné prijať tieto pravidlá rovnosti. Tieto pravidlá musia dodržiavať aj krajiny, ktoré kandidujú na vstup do EÚ. 

Právne predpisy EÚ týkajúce sa rovnakého zaobchádzania stanovujú minimálnu úroveň ochrany každému, kto pracuje alebo žije v Európskej únii. Krajiny však môžu ísť ešte ďalej a prijať ešte prísnejšie právne opatrenia.  

Ako získať pomoc

Ďalšie informácie o vašich právach a povinnostiach v rámci právnych predpisov EÚ o rovnakom zaobchádzaní, ako aj ďalšie informácie o tom, na koho sa vo vašej krajine môžete obrátiť s prosbou o radu či informácie, nájdete v uvedených odkazoch. 

Právne predpisy sú pre boj za rovnosť nevyhnutné, ale len ony samotné nestačia. Preto Európska únia podporuje celý rad opatrení na boj proti diskriminácii – financovanie projektov, výskumy, podporu zvyšovania povedomia verejnosti a informačné kampane.

Zdieľať stránku