Nodarbinātība, sociālās lietas un iekļautība

Cīņa pret diskrimināciju darbā



Ievads

Jums ir tiesības uz vienlīdzīgām iespējām. Taisnīga attieksme ir viena no Eiropas Savienības garantētajām pamattiesībām. Diskriminācija dzimuma, vecuma, invaliditātes, rases vai etniskās izcelsmes, ticības, pārliecības vai seksuālās orientācijas dēļ ir nelikumīga.   

Vienlīdzīga attieksme pret sievietēm un vīriešiem

Tiesību akti par sieviešu un vīriešu līdztiesību pastāv jau kopš Eiropas Kopienas izveides.  

Kopš 20. gadsimta septiņdesmitajiem gadiem ir pieņemti 13 tiesību akti, kuru mērķis ir nodrošināt taisnīgu un vienlīdzīgu attieksmi darbā neatkarīgi no dzimuma.  

Šie tiesību akti cita starpā paredz nodrošināt vienlīdzīgu attieksmi darbinieku atlases procesā un darba vietā, aizsargāt strādājošas grūtnieces un ar krūti barojošas mātes, kā arī tiesības uz grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu un bērna kopšanas atvaļinājumu.  

Miljoniem sieviešu un vīriešu visā Eiropā šīs tiesības izmanto katru dienu, bet tikai nedaudzi no viņiem zina, ka šīs tiesības ir iedibinājusi Eiropas Savienība.  

Citu diskriminācijas veidu novēršana darbā

Papildus tiesību aktiem par dzimumu līdztiesību 2000. gadā tika pieņemti jauni ES tiesību akti, kas aizliedz diskrimināciju citu iemeslu dēļ, piemēram, pamatojoties uz  

  • rasi vai etnisko izcelsmi,
  • ticību vai pārliecību, 
  • invaliditāti,
  • seksuālo orientāciju,
  • vecumu.  

Šīs piecas jomas kopā ar dzimumu diskrimināciju ir iekļautas Lisabonas līgumā kā jomas, kurās ES var rīkoties, lai novērstu diskrimināciju.  

Protams, diskriminācija var notikt arī citu iemeslu dēļ, piemēram, personas laulību statusa, ienākumu līmeņa vai dzīvesvietas dēļ. Diskriminācijas pamatā var būt arī vairāku iemeslu kombinācija, piemēram, personas vecums un dzimums (piemēram, vecāka gadagājuma sievietes var būt īpaši neaizsargātas pret netaisnīgu attieksmi darba tirgū).    

Tiesību akti, kas aizliedz diskrimināciju rases un etniskās piederības dēļ, attiecas ne tikai uz nodarbinātību, bet arī uz citām ikdienas dzīves jomām, kurās iedzīvotāji var piedzīvot netaisnīgu attieksmi. Tie, piemēram, iedzīvotājus aizsargā pret diskrimināciju izglītības iestādēs, piekļuvē mājoklim, veselības aprūpē un piekļuvē precēm un pakalpojumiem, piemēram, pret netaisnīgu attieksmi veikalos, restorānos, viesnīcās u. c.  

Visām ES valstīm ir pienākums ievērot šos līdztiesības tiesību aktus. Šie noteikumi jāievēro arī valstīm, kuras pievienojas ES. 

ES tiesību akti par vienlīdzīgu attieksmi nosaka minimālo aizsardzības līmeni, ko piemēro ikvienam, kurš dzīvo un strādā Eiropas Savienībā. Bet valstis var pieņemt arī stingrākus juridiskus pasākumus.  

Palīdzība

Papildu informāciju par jūsu tiesībām un pienākumiem, kas noteikti ES līdztiesības tiesību aktos, kā arī informāciju par padomdevējām iestādēm jūsu valstī varat iegūt šajā lapā ievietotajās saitēs. 

Cīņā par līdztiesību tiesību aktiem ir būtiska nozīme, taču ar to vien nepietiek. Tāpēc Eiropas Savienība atbalsta dažādus pasākumus, lai cīnītos pret diskrimināciju, piemēram, finansējot projektus, veicot pētījumus un organizējot informatīvas un izpratni veicinošanas kampaņas.

Ieteikt šo lapu: