Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Boj proti diskriminaci v práci



Úvod

Máte právo na rovné příležitosti! Spravedlivé zacházení je jedním ze základních práv v Evropské unii. Diskriminace na základě pohlaví, věku, zdravotního postižení, rasy nebo etnického původu, náboženství, přesvědčení nebo sexuální orientace je v rozporu se zákonem.   

Rovné zacházení s ženami a muži

Právní předpisy o rovných právech žen a mužů existují již od samého počátku Evropského společenství.  

Od 70. let 20. století bylo přijato celkem 13 právních předpisů, které zajišťují, aby se ženám a mužům dostalo spravedlivého a rovného zacházení na pracovišti.  

Tyto právní předpisy se vztahují na řadu oblastí, včetně rovného zacházení při ucházení se o pracovní místo, rovného zacházení na pracovišti, ochrany těhotných žen a kojících matek a práv na mateřskou a rodičovskou dovolenou.  

Těchto práv každý den využijí miliony žen a mužů v celé Evropě, ale jen málo z nich ví, že za ně vděčí Evropské unii.  

Boj proti ostatním formám diskriminace na pracovišti

K právním předpisům o rovných právech žen a mužů přibyly v roce 2000 nové právní předpisy EU, které zakazují diskriminaci i z jiných důvodů. Podle těchto nových právních předpisů je nezákonné diskriminovat kohokoli z důvodu:  

  • rasy a etnického původu
  • náboženství a přesvědčení 
  • zdravotního postižení
  • sexuální orientace
  • věku  

Těchto pět oblastí diskriminace je spolu s diskriminací na základě pohlaví zahrnuto do Lisabonské smlouvy jako oblasti, v nichž může EU aktivně proti diskriminaci jednat.  

K diskriminaci může samozřejmě docházet i z jiných příčin, např. kvůli rodinnému stavu, výši příjmu nebo místu bydliště. Může se také jednat o kombinaci těchto příčin, tzn. že někdo může být diskriminován zároveň kvůli věku i pohlaví (zejména starší ženy mohou být obzvláště zranitelné vůči nespravedlivému zacházení na trhu práce).    

Právní předpisy na ochranu jednotlivců před diskriminací z důvodu rasy a etnického původu se týkají nejen zaměstnání, ale i dalších oblastí každodenního života, kde může k nespravedlivému zacházení dojít: ve škole, v oblasti bydlení, zdravotní péče, dostupnosti zboží a služeb, např. nespravedlivé zacházení v obchodech, restauracích, hotelech apod.  

Všechny země EU jsou povinny tato pravidla rovnosti uplatňovat. Dodržovat je musí i země, které chystají do EU vstoupit. 

Právní předpisy EU v oblasti rovného zacházení zaručují minimální úroveň ochrany každému, kdo žije a pracuje v Evropské unii. Jednotlivé země mohou nabízet vyšší stupeň ochrany a přijímat ještě přísnější právní opatření.  

Potřebujete poradit?

Další informace o vašich právech a povinnostech, které vám vyplývají z právních předpisů EU v oblasti rovnosti, a informace o tom, na koho se můžete ve vaší zemi obrátit s žádostí o radu a další informace, najdete v souvisejících odkazech na této stránce. 

V boji za rovnost hrají právní předpisy velmi důležitou úlohu, avšak jsme si vědomi toho, že pouze to nestačí. Proto Evropská unie podporuje řadu opatření pro boj proti diskriminaci, ať už se jedná o financování projektů, provádění výzkumu nebo podporu informačních kampaní.

Sdílet tuto stránku