Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás

A hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelem



Bevezetés

Mindenkinek joga van az esélyegyenlőséghez! A tisztességes bánásmód mindenkit megillet, ez alapvető jog az Európai Unióban. Az emberek nemen, életkoron, fogyatékosságon, etnikai vagy faji hovatartozáson, valláson, meggyőződésen vagy szexuális irányultságon alapuló hátrányos megkülönböztetése törvénybe ütköző cselekedet.   

A férfiakkal és a nőkkel szembeni egyenlő bánásmód

A nők és férfiak jogegyenlőségére vonatkozóan már az Európai Közösség kezdeteitől fogva léteznek jogszabályok.  

1970 óta összesen 13 olyan jogszabály született, amely azt hivatott biztosítani, hogy a nők és a férfiak a munkahelyen tisztességes és egyenlő bánásmódban részesüljenek.  

Ezek a jogszabályok a területek széles körét lefedik, többek között biztosítják az egyenlő bánásmódot az álláskeresés során és a munkahelyi környezetben, gondoskodnak a várandós dolgozók és szoptató anyák védelméről, valamint megteremtik a szülési szabadsághoz és a szülői szabadsághoz való jogot.  

Európa-szerte nők és férfiak milliói élvezik ezeket a jogokat nap mint nap – de csak kevesen tudják, hogy e jogok hátterében az Európai Unió áll.  

Fellépés a munkahelyi megkülönböztetés egyéb formáival szemben

A nők és férfiak esélyegyenlőségét biztosító uniós jogszabályok elfogadását követően 2000-ben újabb, a diszkrimináció más vetületeit tiltó jogszabályok láttak napvilágot. Az új jogszabályok értelmében tilos valakit hátrányosan megkülönböztetni  

  • faji vagy etnikai hovatartozás,
  • vallás vagy meggyőződés, 
  • fogyatékosság,
  • szexuális irányultság
  • vagy életkor alapján.  

A hátrányos megkülönböztetés ezen öt területe a nemi alapú megkülönböztetéssel együtt bekerült a Lisszaboni Szerződésbe olyan területeként, ahol az EU felléphet a megkülönböztetés megelőzése érdekében.  

Természetesen a hátrányos megkülönböztetés más alapon is előfordulhat, például diszkrimináció érhet valakit azért, mert házas vagy éppen, mert egyedülálló, de jövedelmi szintje vagy a lakóhelye miatt is. A megkülönböztetés alapja különböző tényezők együttes fennállása is lehet, például ha valakit életkora és neme miatt ér hátrány (pl. az idősebb nők különösen ki vannak téve a tisztességtelen bánásmódnak a munkaerőpiacon).    

Az embereket a faji vagy etnikai hovatartozáson alapuló diszkriminációval szemben védelmező jogszabályok nemcsak a foglalkoztatásra vonatkoznak, hanem a mindennapi élet számos olyan területére, ahol előfordulhat nem tisztességes bánásmód. Ilyen terület többek között az oktatás, a lakhatás, az egészségügyi ellátás, valamint az árukhoz és szolgáltatásokhoz való hozzáférés (pl. boltban, étteremben, szállodában stb.).  

Az egyenlőségre vonatkozó jogszabályok az EU valamennyi országára nézve kötelezőek. Az Unióhoz csatlakozni kívánó országoknak szintén be kell építeniük jogrendszerükbe ezt a szabályozást. 

Az egyenlő bánásmódra vonatkozó uniós jogszabályok minimumszabályokat rögzítenek, alapszintű védelmet biztosítva minden egyes embernek, aki az Európai Unióban él vagy dolgozik. Az uniós tagországok, ha jónak látják, elfogadhatnak ennél szigorúbb jogi előírásokat.  

Hol lehet segítséget kérni?

Az egyenlőségre vonatkozó uniós jogszabályok által előírt jogokról és kötelességekről, valamint arról, hogy az egyes országokban hová lehet fordulni tanácsért, az alább feltüntetett linkeken lehet tájékozódni. 

A jogi szabályozás elengedhetetlen az esélyegyenlőségért folyó küzdelemhez, de tudjuk, hogy ennél többet kell tennünk. Az Európai Unió ezért a diszkriminációellenes intézkedések széles körét támogatja: projekteket, kutatásokat, figyelemfelhívó és tájékoztató kampányokat finanszíroz.

Oldal megosztása