Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Unie rovnosti: Strategii týkající se práv osob se zdravotním postižením na období 2021-2030

V březnu 2021 přijala Evropská komise Strategii práv osob se zdravotním postižením na období 2021-2030. Díky této desetileté strategii chce Evropská komise pomoci zlepšit život osob se zdravotním postižením v Evropě i na celém světě.

Strategie vychází z výsledků předchozí Evropské strategie pro pomoc osobám se zdravotním postižením 2010–2020, která připravila půdu pro bezbariérovou Evropu a posílila postavení osob se zdravotním postižením, tak aby mohly požívat svých práv a plně se zapojit do společnosti a ekonomiky. Navzdory pokroku dosaženému v uplynulém desetiletí se osoby se zdravotním postižením stále potýkají se značnými překážkami a jsou vystaveny vyššímu riziku chudoby a sociálního vyloučení.

Cílem této strategie je postoupit dále na cestě k tomu, aby všechny osoby se zdravotním postižením v Evropě bez ohledu na pohlaví, rasu nebo etnický původ, náboženské vyznání nebo přesvědčení, věk nebo sexuální orientaci:

  • požívaly svých lidských práv
  • měly rovné příležitosti a rovný přístup k účasti ve společnosti a ekonomice
  • se mohly rozhodnout, kde, jak a s kým budou žít
  • využívaly volný pohyb v EU, byť potřebují podporu
  • se již nesetkávaly s diskriminací

Tato nová a posílená strategie zohledňuje rozmanitost zdravotního postižení zahrnujícího dlouhodobé fyzické, duševní, mentální nebo smyslové postižení (v souladu s článkem 1 Úmluvy Organizace spojených národů o právech osob se zdravotním postižením), které je často neviditelné.

Řeší rizika vícenásobného znevýhodnění, jemuž čelí ženy, děti, starší osoby, uprchlíci se zdravotním postižením a osoby se socioekonomickými obtížemi, a podporuje průřezovou perspektivu v souladu s Agendou OSN pro udržitelný rozvoj 2030 a cíli udržitelného rozvoje.

Nová strategie proto obsahuje ambiciózní soubor opatření a stěžejních iniciativ v různých oblastech a má řadu priorit:

  • přístupnost: možnost volného pohybu a pobytu, ale také účast na demokratickém procesu
  • důstojnou kvalitu života a nezávislý život, takže se zaměřuje zejména na proces deinstitucionalizace, sociální ochranu a nediskriminaci na pracovišti
  • účast za rovných podmínek, takže je jejím cílem účinně chránit osoby se zdravotním postižením před jakoukoli formou diskriminace a násilí, zajistit rovné příležitosti a přístup ke spravedlnosti, vzdělávání, kultuře, sportu a cestovnímu ruchu, ale také rovný přístup ke všem zdravotnickým službám
  • úlohu EU jít příkladem
  • záměr EU tuto strategii naplnit
  • prosazování práv osob se zdravotním postižením v celosvětovém měřítku

Stěžejní iniciativy

  1. AccessibleEU: informační středisko poskytující informace o osvědčených postupech v oblasti přístupnosti napříč odvětvími (do konce roku 2022)
  2. Evropský průkaz osob se zdravotním postižením: Evropská komise by ráda, aby tento průkaz platil ve všech zemích Unie. Průkaz usnadní osobám se zdravotním postižením získat řádnou pomoc při cestování nebo přestěhování do jiné země Evropské unie (do konce roku 2023).
  3. Pokyny ke zlepšení v oblasti nezávislého života a začlenění do společnosti: měly by přispět k tomu, aby osoby se zdravotním postižením mohly žít v přístupném a podporovaném bydlení v komunitě nebo žít nadále doma (2023).
  4. Rámec týkající se sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením (2024)
  5. Balíček opatření ke zlepšení výsledků osob se zdravotním postižením na trhu práce (má být spuštěn ve druhé polovině roku 2022)
  6. Platforma pro pomoc osobám se zdravotním postižením: sdružuje vnitrostátní orgány odpovědné za provádění Úmluvy OSN, organizace osob se zdravotním postižením a zástupce Evropské komise. Podporuje provádění strategie a prohlubuje spolupráci a výměnu osvědčených postupů při provádění Úmluvy OSN.
  7. Nová strategie Evropské komise v oblasti lidských zdrojů, včetně opatření na podporu rozmanitosti a začlenění osob se zdravotním postižením

Plnění cílů strategie: úzká spolupráce se zeměmi EU

Evropská komise bude podporovat členské země Unie při vytváření jejich vnitrostátních strategií a akčních plánů dalšího provádění Úmluvy Organizace spojených národů o právech osob se zdravotním postižením a právních předpisů EU v této oblasti.

Komise vyzývá členské státy, aby přispěly k této nové a posílené strategii, jelikož představuje rámec pro opatření EU a pro provádění Úmluvy Organizace spojených národů o právech osob se zdravotním postižením.

Sdílet tuto stránku