Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Osoby se zdravotním postižením

© Shutterstock

Definice

Podle Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením se osobami se zdravotním postižením rozumí „osoby mající dlouhodobé tělesné, duševní, mentální nebo smyslové postižení, které ve spojení s různými překážkami může bránit jejich plnému a účinnému zapojení do společnosti na rovnoprávném základě s ostatními“.

Určitou formou zdravotního postižení trpí v EU přibližně 87 milionů lidí. Mnoho osob se zdravotním postižením nemá v životě stejné šance jako ostatní. Ne všechny školy, pracovní místa, infrastruktura, výrobky, služby a informace jsou pro ně dostupné. Někdy se s nimi zachází špatně nebo nespravedlivě.

Výzvy

  • Pouze polovina osob se zdravotním postižením je zaměstnána oproti třem ze čtyř osob bez zdravotního postižení.
  • 28,4 % osob se zdravotním postižením je ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením oproti 17,8 % osob bez postižení. 
  • Pouze 29,4 % osob se zdravotním postižením dosáhne terciárního vzdělání v porovnání s 43,8 % osob bez postižení.
  • 52 % osob se zdravotním postižením se cítí být diskriminováno.

Oblasti činnosti

Evropská unie a její členské země jsou odhodlány zlepšovat sociální a ekonomickou situaci osob se zdravotním postižením. Východiskem tohoto úsilí je Smlouva o fungování EU a Listina základních práv EU.

Evropský pilíř sociálních práv 

Zásada 17 evropského pilíře sociálních práv zdůrazňuje, že osoby se zdravotním postižením mají právo na podporu příjmu, která jim zajistí důstojný život, na služby, které jim umožní podílet se na trhu práce a ve společnosti, a na pracovní prostředí přizpůsobené jejich potřebám.

Úmluva OSN o právech osob se zdravotním postižením

Evropská unie a všechny její členské země jsou stranami Úmluvy Organizace spojených národů o právech osob se zdravotním postižením. Tato důležitá smlouva byla vodítkem při přípravě Strategie práv osob se zdravotním postižením na období 2021–2030 a její předchůdkyně, Evropské strategie pro pomoc osobám se zdravotním postižením 2010–2020.

Platforma pro pomoc osobám se zdravotním postižením

Evropská komise pravidelně projednává provádění Úmluvy OSN na úrovni EU i členských zemí, a to v rámci odborné skupiny Platformy pro pomoc osobám se zdravotním postižením, jejímiž členy jsou:

  • Evropská komise
  • odborníci z členských zemí EU
  • zástupci několika nevládních organizací na úrovni EU, včetně organizací osob se zdravotním postižením

Dosažené výsledky

Financování

Evropská unie poskytuje finanční podporu prostřednictvím ročního grantu řadě organizací osob se zdravotním postižením a nevládních organizací na úrovni EU (v rámci programu Občané, rovnost, práva a hodnoty) s cílem zvyšovat jejich kapacity a usnadnit jim účast na celounijních procesech (např. poskytováním názorů na vývoj právních předpisů a politických opatření EU). Tyto subjekty byly vybrány na základě výzvy k předkládání návrhů a podepsaly rámcovou dohodu o partnerství na období 2022–2025. Organizace, jimž byla udělena licence, jsou uvedeny ve spodní části internetové stránky příslušné výzvy.

Evropské strukturální a investiční fondy (ESI fondy) jsou hlavními finančními nástroji EU na posílení hospodářské a sociální soudržnosti. Pomáhají zajistit sociální začlenění nejzranitelnějších občanů, včetně osob se zdravotním postižením.

Evropský semestr

Evropský semestr poskytuje rámec pro koordinaci hospodářských a sociálních politik v celé EU a poskytuje informace o tom, jaká je v členských zemích situace osob se zdravotním postižením oproti osobám bez zdravotního postižení.

Analytická podpora

Analýzu údajů a politických opatření členských zemí EU poskytuje Evropské komisi síť evropských odborníků na zdravotní postižení (EDE). Spravuje databázi DOTCOM, která monitoruje politické nástroje související s úmluvou UN v EU a členských zemích.

Zvyšování povědomí

Evropská komise je odhodlána zvyšovat povědomí o životních podmínkách osob se zdravotním postižením, o problémech, s nimiž se setkávají v každodenním životě, a o způsobech zlepšení jejich života. Pro dosažení těchto cílů Evropská komise každoročně pořádá:

Sdílet tuto stránku