Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Dodržiavanie európskeho piliera sociálnych práv

„Vo chvíli, keď bojujeme proti pandémii, pripravujeme potrebné reformy a urýchľujeme súbežnú zelenú a digitálnu transformáciu, podľa mňa nastal čas prispôsobiť aj súbor sociálnych pravidiel. Súbor pravidiel, ktorý zaručí solidaritu medzi generáciami. Súbor pravidiel, ktorý bude odmeňovať podnikateľov za starostlivosť o zamestnancov. Ktorý sa zameriava na pracovné miesta a otvára príležitosti. Ktorý stavia zručnosti, inovácie a sociálnu ochranu na rovnakú úroveň.“

Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie, 20. januára 2021

 

Činnosti

Európsky pilier sociálnych práv a jeho 20 zásad

Účelom Európskeho piliera sociálnych práv, ktorý je založený na 20 zásadách, je lepšie uplatňovanie práv pre občanov. Na tomto odkaze nájdete ľahko čitateľnú verziu dvadsiatich zásad.

Akčný plán na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv

V akčnom pláne sa stanovujú konkrétne iniciatívy na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv. Navrhujú sa v ňom hlavné ciele EÚ do roku 2030.

Súvislosti

V Európe sa tešíme najrovnoprávnejším spoločnostiam na svete, najvyšším normám v oblasti pracovných podmienok a širokej sociálnej ochrane. Európsky parlament, Rada a Komisia vyhlásili v roku 2017 na samite v Göteborgu Európsky pilier sociálnych práv. V pilieri sa stanovuje 20 kľúčových zásad, ktoré predstavujú maják, ktorý nás naviguje smerom k silnej sociálnej Európe 21. storočia, ktorá je spravodlivá, inkluzívna a poskytuje veľa príležitostí.

Je potrebné urobiť ešte viac na to, aby nám 20 zásad piliera pomohlo vybudovať spravodlivejšie a lepšie fungujúce trhy práce a systémy sociálneho zabezpečenia v prospech všetkých Európanov. Komisia prostredníctvom akčného plánu na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv stanovila konkrétne iniciatívy s cieľom to dosiahnuť. Realizácia piliera je spoločným úsilím inštitúcií EÚ, vnútroštátnych, regionálnych a miestnych orgánov, sociálnych partnerov a občianskej spoločnosti.

Sociálny samit v Porte a sociálny záväzok z Porta

Sociálny samit, ktorý sa uskutočnil 7. až 8. mája 2021 v Porte a ktorý zorganizovalo portugalské predsedníctvo Rady, poskytol príležitosť opätovne potvrdiť záväzok a ambíciu postaviť ľudí na prvé miesto počas obnovy Európy aj v nasledujúcom období. Sociálny samit v Porte bol tiež príležitosťou na zmobilizovanie síl a obnovenie záväzku vykonávať sociálny pilier na najvyššej politickej úrovni.

Partneri sa v rámci spoločného sociálneho záväzku z Porta 7. mája prihlásili k trom hlavným cieľom do roku 2030 stanoveným v akčnom pláne Komisie na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv.

Členovia Európskej rady 8. mája prijali Portské vyhlásenie o sociálnych veciach.

Európska rada 25. júna uvítala hlavné ciele EÚ v rámci akčného plánu na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv v súlade s Portským vyhlásením.

Európske fórum pre zamestnanosť a sociálne práva

Zástupcovia Európskej komisie, ministri a akademickí pracovníci spolu s tvorcami politík a zainteresovanými stranami diskutovali o súčasných spoločenských výzvach a príležitostiach zelenej transformácie na prvom Európskom fóre o zamestnanosti a sociálnych právach 16. – 17. novembra 2022.

Ľudia v celej EÚ sa v súčasnosti najväčšmi obávajú rastúcich životných nákladov. Keďže dodávky energie sa v dôsledku vojny na Ukrajine stávajú prioritou, zameriavajú sa na schopnosť platiť účty. Ak má Európska únia splniť svoje ambície v oblasti klímy, musia byť zavedené správne politiky, aby sa zabezpečilo, že transformácia bude sociálne spravodlivá a zohľadní všetkých.

Témou druhého ročníka Európskeho fóra o zamestnanosti a sociálnych právach, ktoré sa konalo 16. – 17. novembra 2023, bol vplyv umelej inteligencie na svet práce.

Rýchla technologická transformácia a nové digitálne technológie vytvárajú nové pracovné miesta, rozširujú prístup k vzdelávaniu, zvyšujú produktivitu a efektívnosť. Tento pokrok však poukazuje aj na rastúcu nerovnosť a nedostatočnú transparentnosť vo svete. Rečníci tohto fóra diskutovali o tom, ako môžeme na ceste k novému svetu práce zabezpečiť spravodlivosť, inkluzívnosť a transparentnosť.

Sledujte novinky a zapojte sa

Zdieľať stránku