Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Sociálna ochrana a sociálne začlenenie

Európska Únia podporuje a dopĺňa opatrenia členských štátov v oblasti sociálnej ochrany a sociálneho začlenenia.

Ide o širokú škálu politík zameraných na boj proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu, modernizáciu systémov sociálnej ochrany a podporu sociálneho začlenenia osobitných skupín vrátane detí, osôb so zdravotným postihnutím a bezdomovcov.

Politický rámec

Európsky pilier sociálnych práv

Európskom pilieri sociálnych práv sa stanovuje 20 kľúčových zásad a práv, ktoré sú nevyhnutné pre spravodlivé a dobre fungujúce trhy práce a systémy sociálneho zabezpečenia. Pilier udáva kurz, ktorým sa EÚ riadi pri budovaní silnej sociálnej Európy 21. storočia, ktorá je spravodlivá, inkluzívna a plná príležitostí.

Tretia kapitola piliera sa týka zásad, ktoré sú pre sociálnu ochranu a začlenenie najrelevantnejšie.

Akčný plán na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv

Účelom akčného plánu na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv je pretaviť tieto zásady na konkrétne opatrenia, z ktorých budú mať prínos občania.

V akčnom pláne, ktorý vychádza zo stratégie Európa 2020 na zabezpečenie inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu, sa stanovujú tri ciele do roku 2030, a to v oblasti zamestnanosti, vzdelávania dospelých a chudoby. Pokiaľ ide o chudobu, cieľom je znížiť do roku 2030 počet ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením aspoň o 15 miliónov, z toho najmenej päť miliónov detí.

V spoločnom sociálnom záväzku z Porta z mája 2021 predsedníčka Európskej komisie, predseda Európskeho parlamentu, portugalský premiér, ktorý v tom čase predsedal Rade EÚ, európski sociálni partneri a organizácie občianskej spoločnosti podpísali tri hlavné ciele do roku 2030. Tieto ciele uvítala aj Európska rada na svojom zasadnutí v júni 2021.

akčnom pláne na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv sa takisto oznámilo niekoľko iniciatív na podporu vykonávania zásad piliera. 

V oblasti sociálnej ochrany a začlenenia medzi príslušné iniciatívy patria:

  • odporúčanie Rady, ktorým sa stanovuje Európska záruka pre deti, 
  • návrh odporúčania Rady o minimálnom príjme,
  • európska platforma na boj proti bezdomovectvu,
  • správa EÚ o prístupe k základným službám, iniciatíva v oblasti dlhodobej starostlivosti,
  • expertná skupina na vysokej úrovni, ktorá bude skúmať budúcnosť sociálneho štátu,
  • usmernenie k používaniu posúdenia distribučného vplyvu ex ante.

Monitorovanie a koordinácia politík

Sociálny prehľad

Na účely monitorovania vykonávania piliera predložila Európska komisia začiatkom roka 2021 aktualizovaný sociálny prehľad, ktorý schválili ministri zamestnanosti a sociálnych vecí Európskej únie v júni 2021.

Sociálny prehľad odráža štruktúru piliera a obsahuje osobitný súbor ukazovateľov v oblasti sociálneho začlenenia a ochrany. K hlavným ukazovateľom patrí počet ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením, čo je ukazovateľ, ktorý bol použitý na stanovenie cieľa v oblasti chudoby do roku 2030.

Európsky semester

Európsky semester je osvedčený rámec na koordináciu reforiem a investícií v hospodárskej oblasti, v oblasti zamestnanosti a v sociálnej oblasti.  Od roku 2018 sú zásady piliera začlenené do celého cyklu európskeho semestra.

Spoločná správa o zamestnanosti a správy o jednotlivých krajinách obsahujú osobitnú analýzu sociálnej situácie v EÚ a členských štátoch. Vnútroštátne výzvy a navrhované riešenia v oblasti sociálnych politík sa uvádzajú v odporúčaniach pre jednotlivé krajiny.

Výbor pre sociálnu ochranu

Komisia spolupracuje s krajinami EÚ prostredníctvom Výboru pre sociálnu ochranu a na základe otvorenej metódy koordinácie (OMK) v oblastiach sociálneho začleňovania, zdravotnej starostlivosti, dlhodobej starostlivosti a dôchodkov (OMK v sociálnej oblasti).

OMK v sociálnej oblasti je dobrovoľný proces politickej spolupráce založený na dohodnutých spoločných cieľoch a meraní pokroku pri dosahovaní týchto cieľov pomocou spoločných ukazovateľov. Proces zahŕňa aj úzku spoluprácu so zainteresovanými stranami vrátane sociálnych partnerov a občianskej spoločnosti.

Financovanie

Vykonávanie politických reforiem sa podporuje z európskych štrukturálnych a investičných fondov, najmä z Európskeho sociálneho fondu plus (ESF+) a Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

Zdieľať stránku