Zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost

Pitanja i odgovori

Što je dosad postignuto?

  • Komisija i države članice EU-a postavile su temelje modernog, digitaliziranog sustava za prekograničnu koordinaciju socijalne sigurnosti. Time se nadležnim tijelima olakšava razmjena informacija i poboljšava pružanje usluga javnosti. 
  • Sustav EESSI poboljšao je razmjenu informacija i suradnju među ustanovama socijalne sigurnosti.
  • Radi se i na pojednostavljenju komunikacije između osoba koje rade ili vode poduzeća u drugim državama članicama EU-a i javnih tijela u cijeloj Europi:
    • zahvaljujući Uredbi o jedinstvenom digitalnom pristupniku do prosinca 2023. građani i poduzeća trebali bi imati pristup trima postupcima koordinacije sustava socijalne sigurnosti koji se u cijelosti mogu provesti putem interneta i čiji se rezultati isporučuju elektroničkim putem
    • pokrenut je pilot-projekt ESSPASS kako bi se istražilo digitalno rješenje za izdavanje i prekograničnu provjeru prava u području socijalne sigurnosti.

Zašto Komisija predlaže djelovanje u tom području?

Pravila EU-a već štite prava građana koji se kreću unutar Europe u području socijalne sigurnosti i omogućavaju pristup prihvatljivim naknadama. Digitalizacija može pomoći u učinkovitijoj primjeni tih pravila. Ovom se inicijativom postavljaju temelji za moguće buduće korake kako bi se digitalizacijom dodatno olakšali životi mobilnih građana i smanjilo opterećenje za poduzeća i nacionalna tijela koja se bave prekograničnom socijalnom sigurnosti. To će pridonijeti i digitalnoj tranziciji Europe.

Kako će veća digitalizacija pomoći koordinaciji sustava socijalne sigurnosti?

Digitalizacija će poboljšati koordinaciju među sustavima socijalne sigurnosti i pomoći u svladavanju izazova s kojima se suočavaju građani, poduzeća i javna tijela, na primjer:

  • Osobe koje žive ili vode poduzeća u drugim državama članicama EU-a često nailaze na poteškoće u komunikaciji s ustanovama socijalne sigurnosti i drugim javnim tijelima. Postupci potvrđivanja i provjere prava u području socijalne sigurnosti mogu dugo trajati i često se oslanjaju na razmjenu fizičkih dokumenata (koji se nazivaju i „prenosivi dokumenti”), uključujući europsku karticu zdravstvenog osiguranja (EKZO). Poduzeća mogu biti suočena s administrativnim troškovima i preprekama, posebno pri slanju zaposlenika na privremeni rad u inozemstvo.
  • Ustanovama socijalne sigurnosti često je otežan pristup informacijama i njihova razmjena zbog nedovoljne interoperabilnosti među nacionalnim sustavima. Javljaju se i troškovi povezani s npr. provjerom prava, izdavanjem ili zamjenom dokumenata, prijevarom i pogreškama kod prenosivih dokumenata ili neprimjerene upotrebe EKZO-a.

Koje mjere predlaže Komisija?

Cilj je Komisije:

  1. promicati digitalizaciju koordinacije sustava socijalne sigurnosti usmjerenu na građane:
  • pružanjem neometanog digitalnog iskustva osobama koje putuju, sele se i rade u drugim državama članicama EU-a ili upravljaju poduzećima u inozemstvu prilikom komunikacije s javnim tijelima
  • pružanjem učinkovitih, digitalnih, interoperabilnih prekograničnih javnih usluga kojima se može lako pristupiti i koje su jednostavne za upotrebu
  1. poboljšati suradnju i razmjenu informacija o socijalnoj sigurnosti među ustanovama.

Mjere uključuju:

  • dovršetak provedbe sustava EESSI najkasnije do kraja 2024. i stalno poboljšanje postojećeg sustava
  • daljnju predanost država članica EU-a aktivnostima povezanima s projektom ESSPASS i procjenu Komisije o njegovoj potencijalnoj opsežnoj primjeni na temelju rezultata
  • digitalizaciju drugih postupaka do 2025., osim onih koji će se digitalizirati u okviru Uredbe o jedinstvenom digitalnom pristupniku, na primjer, u području naknada za nezaposlenost, nesreća na radu i profesionalnih bolesti te zdravstvene skrbi
  • poboljšanu razmjenu podataka i interoperabilnost u prekograničnim kontekstima
  • trajno ulaganje u automatizaciju postupaka koordinacije sustava socijalne sigurnosti
  • analizu mogućnosti pojednostavljenja za neometano digitalno iskustvo za osobe koje žive i rade u inozemstvu unutar EU-a
  • godišnje sastanke na visokoj razini s državama članicama radi praćenja i podupiranja napretka.

Kako će veća digitalizacija u tom području koristiti građanima, poduzećima i javnim tijelima?

Za građane koji se kreću unutar Europe:

  • neometan i lakši pristup javnim uslugama, uključujući brži pristup dokumentima za dokazivanje prava iz područja socijalne sigurnosti u inozemstvu
  • digitalni dokumenti u elektroničkim lisnicama za lakše priznavanje prava te potpunu kontrolu i vlasništvo nad osobnim podacima
  • lakše ostvarivanje prava iz područja socijalne sigurnosti u drugim zemljama, kao što je neplanirano liječenje u inozemstvu
  • brža i sigurnija obrada zahtjeva iz područja socijalne sigurnosti.

Za ustanove socijalne sigurnosti i druga javna tijela:

  • veća učinkovitost i bolja kvaliteta usluga socijalne sigurnosti, uključujući prekogranične usluge
  • pouzdana digitalna provjera prava iz područja socijalne sigurnosti, smanjenje troškova i rizika od pogrešaka i prijevara
  • poboljšana suradnja i bolji pristup podacima o socijalnoj sigurnosti i razmjena tih podataka, među ostalim preko granica, uz stroga pravila o zaštiti podataka i sigurnosti.

Za poduzeća koja pružaju usluge u inozemstvu:

  • jednostavniji administrativni postupci i komunikacija s ustanovama socijalne sigurnosti, uključujući podnošenje zahtjeva i izdavanje dokumenata putem interneta, npr. pri slanju zaposlenika na rad u drugu državu članicu EU-a.

Koja su vaša sadašnja prava na temelju europske kartice zdravstvenog osiguranja (EKZO)? Hoće li se novom inicijativom nešto promijeniti?

Mjere predložene u Komunikaciji neće dovesti do promjene pravila EU-a o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti. EKZO će i dalje omogućavati pristup medicinski nužnoj javnoj zdravstvenoj skrbi u bilo kojoj od 27 država članica EU-a, Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj i Švicarskoj ili Ujedinjenoj Kraljevini, pod istim uvjetima i po istoj cijeni kao i osobama osiguranima u toj zemlji.

Koji su sljedeći koraci u pogledu projekta ESSPASS – hoće li to postati obvezno za države članice?

Dva konzorcija ustanova država članica EU-a trenutačno uz financijsku potporu Komisije provode pilot-projekte za izdavanje i provjeru potvrde A1 i europske kartice zdravstvenog osiguranja. Na temelju rezultata aktivnosti pilot-projekta, koje bi trebale biti dovršene 2025., Komisija će odlučiti o sljedećim koracima, među ostalim o izvedivosti uvođenja sustava ESSPASS u svim zemljama EU-a i o potrebi za novim zakonodavnim okvirom.

Više informacija o europskoj propusnici socijalne sigurnosti.

Kakvo je trenutačno stanje sustava elektroničke razmjene informacija o socijalnoj sigurnosti (EESSI)? Koliko i koje su se države članice pridružile i kako će Komisija potaknuti preostale države da to učine?

Nakon nekoliko godina provedbe sustav EESSI operativan je u sve 32 zemlje sudionice (EU27, Island, Lihtenštajn, Norveška, Švicarska i Ujedinjena Kraljevina), a 13 od njih (BG, DK, EE, FR, CY, LV, HU, MT, PT, SE te IS, NO i UK) može razmjenjivati informacije u svim područjima socijalne sigurnosti. U 18 država EESSI je uveden u više od 90 % ustanova. Zahvaljujući sustavu EESSI ustanove socijalne sigurnosti brže su i sigurnije obradile više od 16 milijuna zahtjeva osoba koje od 2019. putuju, žive, studiraju, umirovljuju se i/ili rade u drugoj zemlji.

Komisija će nastaviti pomagati državama članicama u provedbi i pratiti je te će svaka tri mjeseca objaviti podatke o njihovu napretku na internetskim stranicama Europa Glavne uprave za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje.

Postoje li druge digitalne inicijative za potporu slobodnom kretanju i pravednoj mobilnosti radnika?

Uredba o jedinstvenom digitalnom pristupniku

Uredbom o jedinstvenom digitalnom pristupniku od država članica EU-a traži se da građanima i poduzećima do 12 prosinca 2023. omoguće da pristupe 21 administrativnom postupku i dovrše ga u potpunosti putem interneta na internetskim stranicama Your Europe te da prime rezultate elektronički.

Postupci povezani s koordinacijom sustava socijalne sigurnosti su sljedeći:

  • zahtjev za određivanje primjenjivog zakonodavstva o socijalnoj sigurnosti
  • zahtjev za europsku karticu zdravstvenog osiguranja (EKZO)
  • zahtjev za mirovinu.

Tehnički sustav prema načelu „samo jednom” razvija se za prekograničnu razmjenu dokumenata i informacija potrebnih za 21 postupak. Cilj je ponovno upotrijebiti informacije koje druge uprave u Europi već čuvaju u elektroničkom obliku.

Europski okvir za digitalni identitet

Europskim okvirom za digitalni identitet (EUDI) građanima i poduzećima u EU-u olakšat će se prekogranični pristup javnim i privatnim uslugama. Države članice EU-a objavit će usklađene lisnice EU-a za digitalni identitet, što će pojedincima i poduzećima omogućiti dobrovoljno pohranjivanje i razmjenu svojih podataka i digitalnih dokumenata. Taj bi se okvir mogao primjenjivati i na koordinaciju sustava socijalne sigurnosti.

Kako bi se testirale digitalne lisnice, provode se opsežni pilot-projekti uz potporu programa Digitalna Europa. Skupina ustanova iz različitih zemalja trenutačno provodi pilot-projekte, među ostalim, za izdavanje i provjeru potvrde A1 i europske kartice zdravstvenog osiguranja.

Više informacija o tome kako će se sustav ESSPASS temeljiti na okviru EUDI-ja.

Prijedlog akta o interoperabilnoj Europi

Predloženim aktom o interoperabilnoj Europi nastoji se uspostaviti okvir za suradnju javnih uprava u cijelom EU-u radi postizanja dogovora o zajedničkim, interoperabilnim rješenjima.  Građani i poduzeća imat će koristi od učinkovitijih javnih usluga zahvaljujući bolje međusobno povezanim digitalnim javnim upravama i poboljšanoj razmjeni podataka u svim sektorima i zemljama EU-a.

Europska strategija za podatke

Europskom strategijom za podatke, koja je predstavljena 2020., nastoji se, među ostalim, olakšati razmjena podataka među javnim tijelima. Time se pridonosi poboljšanju javnih usluga, ali i smanjenju administrativnog opterećenja mobilnih građana i poduzeća koja posluju na jedinstvenom tržištu.

Mjere se ponajviše odnose na:

  • međusektorski upravljački okvir za pristup podacima i njihovu upotrebu
  • tehnološke sustave i infrastrukturu
  • poboljšanje digitalnih vještina
  • promicanje europskog podatkovnog prostora u strateškim sektorima.

Europska služba za praćenje mirovinskih prava 

Europska služba za praćenje mirovinskih prava (ETS) razvija se uz potporu Komisije kako bi se ljudima u bilo kojem trenutku karijere pružile informacije o njihovim mirovinskim pravima u državama članicama u kojima su radili.

ETS ne zamjenjuje zahtjev za mirovinu na kraju radnog vijeka za pojedince koji su radili u više zemalja, u skladu s pravilima EU-a o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti. Ustanove socijalne sigurnosti upotrebljavaju sustav EESSI za razmjenu informacija za izračun mirovine. Građani dobivaju obrazac P1 koji je službeni sažetak i izračun njihovih mirovinskih prava.

Projekt o radnim i socijalnim osobnim iskaznicama 

U različitim zemljama uvedene su radne ili socijalne osobne iskaznice kako bi se osigurala usklađenost sa zahtjevima radnog prava za radnike, uključujući one koji rade u različitim zemljama. Socijalni partneri EU-a u građevinskom sektoru istražuju potencijal za interoperabilnost tih kartica, uz financijsku potporu Komisije.

Europska platforma za jačanje suradnje u rješavanju neprijavljenog rada u okviru Europskog nadzornog tijela za rad također procjenjuje učinkovitost socijalnih osobnih iskaznica kao alata za borbu protiv neprijavljenog rada.

Informacijski sustav unutarnjeg tržišta i e-izjava za upućivanje radnika u inozemstvo

Informacijski sustav unutarnjeg tržišta (IMI) pomaže nadležnim tijelima u prekograničnoj suradnji i ispunjavanju obveza u različitim područjima, među ostalim u skladu sa zakonodavstvom EU-a o upućivanju radnika u inozemstvo.

Što je e-izjava za upućivanje radnika?

Komisija i države članice rade na izradi zajedničkog elektroničkog obrasca (e-izjava) koji zemlje mogu dobrovoljno upotrebljavati pri upućivanju radnika u inozemstvo. Cilj je smanjiti administrativno opterećenje pružatelja usluga i olakšati relevantnim tijelima razmjenu informacija. Mogao bi pomoći i u borbi protiv prijevara i zlouporabe sustava.

Upućivanje radnika u sektoru cestovnog prometa

Direktivom (EU) 2020/1057 uvedeni su posebni administrativni zahtjevi i zahtjevi u pogledu kontrole za upućivanje vozača u sektoru cestovnog prometa. Prijevoznici u cestovnom prometu moraju podnijeti izjavu o upućivanju putem višejezične internetske stranice „Cestovni promet – izjava o upućivanju” koja je povezana sa sustavom IMI.

Inicijative u području e-zdravlja 

U okviru predstojećeg europskog prostora za zdravstvene podatke Komisija i države članice nastoje omogućiti potpunu upotrebu digitalne infrastrukture „Moje zdravlje@EU” u cijeloj Europi za razmjenu e-recepata, zdravstvenih kartona pacijenata, laboratorijskih rezultata, otpusnih pisama i medicinskih snimaka.

To bi moglo pomoći u pojednostavljenju administrativnih postupaka povezanih s povratom troškova prekogranične zdravstvene zaštite u skladu s Direktivom o primjeni prava pacijenata u prekograničnoj zdravstvenoj skrbi.

Moje zdravlje@EU je 2023. u funkciji već u jedanaest država članica s uslugama e-recepata i zdravstvenih kartona pacijenata.

Europska infrastruktura za usluge lanca blokova

Europska infrastruktura za usluge lanca blokova (EBSI) inicijativa je Europske komisije i Europskog partnerstva za lance blokova. Njezina je svrha poduprijeti pružanje prekograničnih javnih usluga pomoću tehnologija lanca blokova.

EBSI se može upotrebljavati za pouzdanu i decentraliziranu pohranu informacija. Omogućuje nove oblike provjere, sljedivost i transparentnost za pojedince u interakciji s javnim službama u EU-u. ESSPASS je odabran kao jedan od primjera uporabe koji će se testirati na EBSI-ju.

Podijeli ovu stranicu