Заетост, социални въпроси и приобщаване

законодателството на ЕС

Регламенти за координация на системите за социална сигурност

Разпоредбите на ЕС относно координацията на системите за социална сигурност съществуват още от времето на регламенти 3 и 4 от 1958 г. Те са актуализирани и допълвани многократно.

Промените след последното преразглеждане се прилагат в ЕС от 1 май 2010 г. То обхваща следните консолидирани регламенти:

Тези текстове включват измененията на Регламент (ЕО) № 883/2004 и Регламент (ЕО) № 987/2009, извършени с Регламент (ЕО) № 988/2009, Регламент (ЕС) № 1244/2010 на Комисията, Регламент (ЕС) № 465/2012 и Регламент (ЕС) № 1224/2012 на Комисията.

Това е първата голяма реформа след регламентите от 70-те години на миналия век, които се прилагаха в продължение на няколко десетилетия:

Можете да разгледате членовете на горепосочените законодателни актове и да намерите свързаната с тях съдебна практика на Съда на ЕС, като използвате базата данни за регламентите за координация на системите за социална сигурност.

Граждани на страни извън ЕС

От 1 януари 2011 г. по силата на Регламент (ЕС) № 1231/2010 правилата на ЕС за координация на системите за социална сигурност се прилагат и за граждани на страни извън ЕС (граждани на трети държави), които пребивават легално в ЕС и са в трансгранична ситуация. Правилата важат също за членовете на техните семейства и за техните преживели лица, ако те са в ЕС.

Това не се прилага за Дания.

От Регламент (ЕС) № 1231/2010 ще произтичат права например, когато гражданин на трета страна се премести да работи от една страна от ЕС в друга, но децата му останат в предишната страна.

Швейцария

Правилата на ЕС за координация на системите за социална сигурност се прилагат по отношение на Швейцария от 1 април 2012 г.

Европейско икономическо пространство (ЕИП)

Правилата на ЕС за координация на системите за социална сигурност се прилагат по отношение на Норвегия, Исландия и Лихтенщайн (страни от ЕИП) от 1 юни 2012 г.

Обединено кралство

От 1 януари 2021 г. правилата на ЕС за координация на системите за социална сигурност вече не се прилагат за Обединеното кралство и на неговата територия. Правата на лицата, които са обхванати от Споразумението за оттегляне, сключено между ЕС и Обединеното кралство, продължават да са защитени.

За лицата, които не са обхванати от Споразумението за оттегляне, координацията на системите за социална сигурност между ЕС и Обединеното кралство се урежда от съответния протокол към Споразумението за търговия и сътрудничество. Въпреки че протоколът е подобен на правилата на ЕС и е всеобхватен, той не осигурява същото равнище на защита като регламентите на ЕС.

Европейски орган по труда (ЕОТ)

През юли 2019 г. беше създаден Европейският орган по труда (ЕОТ). Той има за цел да помага на на държавите членки и Европейската комисия да гарантират, че правилата на ЕС относно трудовата мобилност и координацията на системите за социална сигурност се прилагат по справедлив и ефективен начин. ЕОТ също така играе важна роля за улесняването и осигуряването на ефективна трудова мобилност в Европа.

Свързани новини

Няма новини от последните шест месеца.

Споделете тази страница