Zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost

Zakonodavstvo EU-a

Uredbe o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti

Odredbe EU-a o koordinaciji sustava socijalnog osiguranja postoje još od uredbi br. 3. i 4. iz 1958., koje su više puta ažurirane i proširene.

Posljednja revizija primjenjuje se u EU-u od 1. svibnja 2010. Uključuje sljedeće konsolidirane uredbe:

Ti tekstovi uključuju izmjene Uredbe (EZ) br. 883/2004 i Uredbe (EZ) br. 987/2009 Uredbom (EZ) br. 988/2009Uredbom Komisije (EU) No 1244/2010Uredbom (EU) br. 465/2012 i Uredbom Komisije (EU) br. 1224/2012.

Riječ je o prvoj velikoj reformi u odnosu na uredbe iz sedamdesetih godina prošlog stoljeća, koje su se primjenjivale nekoliko desetljeća:

Članke navedenih zakonodavnih akata i povezane predmete Suda EU-a možete pronaći u bazi podataka uredbi o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti.

Državljani zemalja izvan EU-a

Od 1. siječnja 2011. Uredbom (EU) br. 1231/2010 pravila EU-a za koordinaciju socijalne sigurnosti proširena su na državljane zemalja izvan EU-a (državljane trećih zemalja) koji zakonito borave u EU-u i nalaze se u prekograničnoj situaciji. Uključeni su i članovi njihovih obitelji i nadživjele osobe ako se nalaze u EU-u.

Ta se uredba ne primjenjuje na Dansku.

Uredba (EU) br. 1231/2010 bit će izvor prava, na primjer, u slučaju državljanina treće zemlje koji se preselio iz jedne države članice EU-a u drugu radi posla, ali čija su djeca ostala u prethodnoj državi članici EU-a.

Švicarska

Pravila EU-a za koordinaciju socijalne sigurnosti primjenjuju se na Švicarsku od 1. travnja 2012.

EGP (Europski gospodarski prostor)

Pravila EU-a za koordinaciju socijalne sigurnosti primjenjuju se na Norvešku, Island i Lihtenštajn (države EGP-a) od 1. lipnja 2012.

Ujedinjena Kraljevina

Pravila EU-a o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti prestaju se primjenjivati na Ujedinjenu Kraljevinu i u njoj od 1. siječnja 2021. Međutim, prava osoba obuhvaćenih Sporazumom o povlačenju sklopljenim između EU-a i Ujedinjene Kraljevine i dalje su zaštićena.

Za osobe koje nisu obuhvaćene Sporazumom o povlačenju koordinacija sustava socijalne sigurnosti između EU-a i Ujedinjene Kraljevine uređena je relevantnim Protokolom uz Sporazum o trgovini i suradnji. Iako je Protokol sličan pravilima EU-a i ima sveobuhvatno područje primjene, ne osigurava jednaku razinu zaštite kakva je predviđena uredbama EU-a.

Europsko nadzorno tijelo za rad (ELA)

U srpnju 2019. osnovano je Europsko nadzorno tijelo za rad (ELA) kako bi se državama članicama i Europskoj komisiji pomoglo da osiguraju pravednu i učinkovitu provedbu pravila EU-a o mobilnosti radne snage i koordinaciji socijalne sigurnosti. Europsko nadzorno tijelo za rad ima važnu ulogu i u olakšavanju i osiguravanju učinkovite mobilnosti radne snage u Europi.

Povezane novosti

U zadnjih šest mjeseci nije bilo povezanih vijesti.

Podijeli ovu stranicu