Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás

EU-jogszabályok

A szociális biztonsági rendszerek összehangolásáról szóló rendeletek

A szociális biztonsági rendszerek koordinációját az 1958. évi 3. és 4. számú rendelet létrejötte óta szabályozza az Európai Unió. Az említett rendeletek előírásait az EU az elmúlt évek során számos alkalommal aktualizálta és bővítette.

A jogi keret legutóbb felülvizsgált változata, melyet 2010. május 1-je óta kell alkalmazni, a következő, egységes szerkezetbe foglalt rendeleteket tartalmazza:

Ezek az egységes szerkezetbe foglalt szövegek mindazokat a módosításokat tartalmazzák, amelyeket a 988/2009/EK rendelet, az 1244/2010/EU bizottsági rendelet, a 465/2012/EU rendelet, valamint az 1224/2012/EU bizottsági rendelet léptetett életbe a 883/2004/EK rendelet és a 987/2009/EK végrehajtási rendelet szövegében.

Ez az első jelentős reform az 1970-es évekből datálódó alábbi két rendelet megszületése óta, melyek több évtizeden át voltak hatályban:

Ha szeretne betekinteni a fenti jogszabályokba, illetve az Európai Bíróság vonatkozó ítélkezési gyakorlatába, kérjük, látogasson el erre az oldalra, ahol interaktív módon tud böngészni a dokumentumokban.

Az Európai Unión kívüli országok állampolgárai

2011. január 1-jén az 1231/2010/EU rendelet a szociális biztonsági rendszereket uniós szinten összehangoló szabályok hatályát a nem uniós országoknak az Európai Unióban jogszerűen tartózkodó állampolgáraira (harmadik országok állampolgárai), illetve a több tagállamot érintő helyzetekre is kiterjesztette. A szabályozás hatálya alá tartoznak az Unióban élő családtagok és túlélő hozzátartozók is.

A szabályozás Dániára nem alkalmazandó.

Az 1231/2010/EU rendelet jogforrásul szolgál olyan esetekben is, amikor például egy harmadik országbeli állampolgár munkavállalás céljából az egyik uniós országból egy másikba költözik, azonban gyermekei az előző lakhelye szerinti uniós tagállamban maradnak.

Svájc

Svájc vonatkozásában a szociális biztonsági rendszereket összehangoló uniós szabályok 2012. április 1-je óta alkalmazandók.

Az EGT (Európai Gazdasági Térség)

Norvégia, Izland és Liechtenstein (a nem uniós EGT-országok) esetében a szociális biztonsági rendszerek koordinációjára vonatkozó szabályokat 2012. június 1-je óta kell alkalmazni.

Egyesült Királyság

A szociális biztonsági rendszerek koordinálására vonatkozó uniós szabályok 2021. január 1-jétől már nem alkalmazandók az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban. Az EU és az Egyesült Királyság közötti, kilépésről rendelkező megállapodás hatálya alá tartozó személyek jogai azonban továbbra is védelmet élveznek.

A kilépésről rendelkező megállapodás hatálya alá nem tartozó személyek esetében az EU és az Egyesült Királyság közötti szociális biztonsági koordinációt a kereskedelmi és együttműködési megállapodás vonatkozó jegyzőkönyve szabályozza. Jóllehet a jegyzőkönyv az uniós szabályokhoz hasonló és átfogó hatályú, nem biztosít az uniós rendeletekkel azonos szintű védelmet.

Európai Munkaügyi Hatóság (ELA)

2019 júliusában létrejött az Európai Munkaügyi Hatóság, amely segíteni hivatott a tagállamoknak és az Európai Bizottságnak abban, hogy gondoskodjanak a munkavállalói mobilitásra és a szociális biztonsági rendszerek koordinálására vonatkozó uniós szabályok tisztességes és eredményes végrehajtásáról. Az Európai Munkaügyi Hatóság a munkavállalók európai mobilitásának elősegítésében is fontos szerepet játszik.

Kapcsolódó hírek

Nincsenek kapcsolódó hírek az elmúlt fél évre visszamenőleg.

Oldal megosztása