Zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost

Zajedno za pristupačnost

Pristupačni prostori, i fizički i virtualni, prvi su ključan korak na putu do ravnopravnosti. Ako osobe s invaliditetom nemaju pristup prijevozu, trgovinama, parkovima, web-mjestima i tako dalje, nemaju slobodu donošenja vlastitih odluka i preuzimanja kontrole nad svojim životom. Komisijina desetogodišnja Strategija za prava osoba s invaliditetom nastavlja se na postojeće zakone EU-a kako bi se njome uklonile ove najosnovnije, ali i i najvažnije prepreke ravnopravnosti.

Ovdje je dostupna lako čitljiva inačica ovog teksta.

Uklanjanje fizičkih i virtualnih prepreka

Muškarac u invalidskim kolicima i žena osmjehuju se jedno drugome u vlaku podzemne željeznice. Tekst: zajedno za pristupačnost, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Milijuni osoba s invaliditetom susreću se s poteškoćama pri upotrebi prijevoza, pristupanju zgradama i uživanju u zajedničkim prostorima kao što su plaže i sportski centri. Virtualno je okruženje jednako izazovno.

To ih može spriječiti da rade, odlaze na liječničke preglede, da se druže, kupuju na internetu, upotrebljavaju društvene mreže i da dobivaju ključne informacije koje su im potrebne za život. Možda neće moći uživati u osnovnim stvarima u životu koje mnogi od nas uzimaju zdravo za gotovo.

Postojeći zakoni EU-a, kao što su Europski akt o pristupačnosti i prava putnika za osobe s invaliditetom, donijeli su određeni napredak. No i dalje ima posla.

Strategijom se utvrđuje niz mjera kojima se uklanjaju neke od preostalih prepreka ravnopravnosti.

  • Europska komisija pokrenut će 2022. Europski centar za resurse AccessibleEU kako bi podržala provedbu politika pristupačnosti diljem EU-a. Pružat će informacije i primjere dobre prakse u različitim sektorima. Cilj je osigurati da osobe s invaliditetom imaju bolji pristup, što uključuje pristup prijevozu, zgradama, informacijama, audiovizualnim medijima i komunikacijama.
  • Zemlje EU-a trebaju osigurati uključivanje pristupačnosti u sva područja, uključujući aktivnosti povezane s prijelazom na zelenije i digitalno gospodarstvo te bi za to trebale osposobiti stručnjake.
  • Komisija će razmotriti kako se postojeći zakoni o pristupačnosti primjenjuju u praksi, utvrditi razlike i odlučiti jesu li potrebni dodatni zakoni.

Svi možemo sudjelovati u unaprjeđenju pristupačnosti i realizaciji zakona. Potrebni su nam arhitekti koji će dizajnirati inovativne i pristupačne zgrade, inženjeri koji će graditi parkove u kojima se zajedno mogu igrati djeca svih sposobnosti, dizajneri internetskih stranica koji će stvarati mrežna okruženja kojima se mogu služiti osobe s invaliditetom i poslodavci koji će otvarati pristupačna radna mjesta za kolege s invaliditetom. Pridružite se pokretu stvaranja uključivijeg društva.

Povezane novosti

U zadnjih šest mjeseci nije bilo povezanih vijesti.

Podijeli ovu stranicu