Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás

Együtt az akadálymentességért

A való és a virtuális világ tereinek akadálymentesítése az első és legfontosabb lépés az egyenlőség felé. Amennyiben a fogyatékossággal élő személyek nem férnek hozzá a közlekedési eszközökhöz, üzletekhez, parkokhoz, weboldalakhoz és így tovább, nem dönthetnek szabadon és nem vehetik kezükbe saját életüket. A Bizottság fogyatékossággal élő személyek jogainak érvényre juttatásáról szóló tízéves stratégiája a meglévő uniós joganyagra építve igyekszik elhárítani ezeket az egyenlőség útjában álló legalapvetőbb, de legnagyobb jelentőséggel bíró akadályokat.

E tájékoztató könnyen olvasható változatát itt találja.

Fizikai és virtuális akadályok eltávolítása

Egy kerekesszékben ülő férfi és egy nő mosolyogva beszélget a metróban. A kép felirata: együtt az akadálymentességért, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Több millió fogyatékossággal élő személynek jelent nehézséget a közlekedési eszközök, az épületek, valamint a vízpartokhoz és a sportközpontokhoz hasonló közösségi terek használata. A virtuális világ nem kevesebb kihívást rejt.

Ezek a kihívások megakadályozhatják, hogy munkába álljanak, időpontot foglaljanak az orvosnál, társaságba járjanak, online vásároljanak, használják a közösségi oldalakat és hozzáférjenek az önálló életvitelhez szükséges kulcsfontosságú információkhoz. Ezáltal eleshetnek attól, hogy éljenek a sokunk számára magától értetődő lehetőségekkel.

A meglévő uniós jogszabályok, például az európai akadálymentesítési irányelv és a fogyatékossággal élő utasok jogai hoztak némi előrelépést. Azonban még rengeteg a tennivaló.

A stratégia egy sor intézkedéssel igyekszik eltávolítani az egyenlőség útjában álló, fennmaradó akadályok egy részét.

  • Az akadálymentesítést célzó politikák uniós végrehajtásának támogatása érdekében az Európai Bizottság 2022-ben elindítja az AccessibleEU európai erőforrásközpontot. A központ feladata, hogy ágazatokon átívelő tájékoztatást nyújtson, és terjessze a bevált gyakorlatokat. Célja pedig biztosítani, hogy a fogyatékossággal élő személyek kevesebb akadállyal szembesüljenek a közlekedés, az épületek hozzáférhetősége, a tájékoztatás, az audiovizuális média és a kommunikáció terén.
  • Az uniós országoknak gondoskodniuk kell arról, hogy minden területen, így például a zöldebb és digitális társadalomra történő átállás terén is érvényesüljön az akadálymentesítés, és elegendő szakember álljon rendelkezésre.
  • A Bizottság nyomon fogja követni a meglévő akadálymentesítési jogszabályok gyakorlati megvalósulását, hogy azonosítsa a hiányosságokat és felmérje a további jogszabályok szükségességét.

Mindannyian hozzájárulhatunk az akadálymentesség javulásához és a jogszabályok gyakorlati megvalósulásához. Szükség van építészekre, akik innovatív és akadálymentesített épületeket terveznek, mérnökökre, akik olyan játszótereket alakítanak ki, ahol képességeiktől függetlenül minden gyermek együtt játszhat, honlaptervezőkre, akik fogyatékossággal élő személyek által is használható online környezetet teremtenek, és munkáltatókra, akik akadálymentes munkahelyeket hoznak létre fogyatékossággal élő munkatársak számára. Csatlakozzon Ön is a befogadóbb társadalom megteremtését ösztönző kezdeményezésünkhöz!

Kapcsolódó hírek

Nincsenek kapcsolódó hírek az elmúlt fél évre visszamenőleg.

Oldal megosztása