breadcrumb.ecName

Uspjeh Europskih gradova pri upotrebi zelenih pristupa

  • 22 Sep 2021
Dostupan je niz alata i financijskih potpora kako bi se europskim gradovima pomoglo u prelasku na zeleniji, održiviji urbani razvoj. To uključuje smjernice EU-a o zelenoj nabavi. Neki gradovi već optimalno iskorištavaju sve što se nudi kako bi poboljšali svoje strategije planiranja urbanog razvoja i pokrenuli inovativne projekte.
Uspjeh Europskih gradova pri upotrebi zelenih pristupa

Europska unija podržava gradove u tome da primjenom politika i financiranjem postanu zeleniji i održiviji. Urbanisti na taj način postižu ciljeve EU-a o zelenoj tranziciji na kružno gospodarstvo.

 

Na primjer, u Strategiji za bioraznolikost do 2030. uključen je plan obnove prirode za pomoć gradskim tijelima da uvedu rješenja koja se temelje na prirodi kojima se može poboljšati kvaliteta života.

 

U međuvremenu se strategijom EU-a za prilagodbu klimatskim promjenama podržavaju gradovi u poduzimanju mjera za ublažavanje utjecaja globalnog zatopljenja.

 

Kao dio europskog zelenog plana, 2020. je donesen novi akcijski plan za kružno gospodarstvo  (CEAP). Prihvaćanjem koncepta kružnog gospodarstva u upravljanju resursima gradovi se mogu izvesti na put veće održivosti.

 

EU je razvio i kriterije za javnu nabavu kako bi usmjeravao tijela u pokretanju „zelenih” javnih natječaja. Osim toga, novom Poveljom iz Leipziga pruža se dokument s okvirom politike za održivi urbani razvoj u Europi. 

 

U kontekstu Plana EU-a za gradove  uspostavljena su tri partnerstva s više dionika za odabir i poboljšanje prakse održivog urbanog razvoja:

  • Partnerstvo za kružno gospodarstvo
  • Partnerstvo o inovativnoj i odgovornoj javnoj nabavi, i
  • Partnerstvo za održivu upotrebu zemljišta i rješenja koja se temelje na prirodi.

Niz europskih gradova poduzeli su posebne mjere s izrazitim naglaskom na održivi urbani razvoj u okviru jednog ili više navedenih partnerstava. Osim toga, uz potporu EFRR-a osmišljene su integrirane urbane strategije. Programi URBACT i Inovativne mjere za gradove isto tako služe kao pomoć gradovima da razviju posebne inicijative.

 

Pionirska održiva rješenja

 

Talijanski grad Bologna počeo je 2018. revidirati svoj Opći urbanistički plan inspiriran radom Partnerstva za održivu upotrebu zemljišta i rješenja koja se temelje na prirodi. Novi plan obuhvaća načela kružnog gospodarstva uz promicanje regeneracije tla i smanjenje urbanog širenja.

Zauzimanje zemljišta, količina zemljišta izgubljena zbog urbanog razvoja, sada je glavni referentni pokazatelj za mjerenje novih urbanih razvoja u gradu. Novi okvir planiranja doveo je i do obnove i regeneracije neiskorištenih površina i starih zgrada.

 

U međuvremenu nizozemski grad Haarlem koordinator je Partnerstva za inovativnu i odgovornu javnu nabavu. Grad je stvorio i lokalne centre za suradnju koji se usredotočuju na uspostavljanje održivih strategija nabave.

 

Općine nadležne za planiranje i javnu nabavu nemaju uvijek dovoljno stručnih službenika za nabavu, a razina njihove kompetencije može varirati. Centri pomažu u rješavanju tih problema udruživanjem resursa i stručnosti kako bi se osigurala praksa nabave dobre kvalitete.

 

Drugi po veličini grad u Sloveniji, Maribor, razvio je način odabira učinkovitih urbanih intervencija kojima se uzimaju u obzir gospodarske, ekološke i društvene potrebe.

Grad je započeo razvojem strategije za kružno gospodarstvo, inicijative koja je dobila sredstva iz projekta Greencycle koji podržava EFRR.

 

Među ostalim aktivnostima, Maribor provodi projekt Urban Soil 4 Food, čiji je cilj smanjiti količinu biološkog i građevinskog otpada koji završi na odlagalištu tako da ga se preusmjeri u proizvodnju tla za vrtove, zelene površine i gradilišta.

 

Kroćenje gradske džungle

 

Grad Prato u Italiji provodi niz inicijativa za jačanje održivosti. Na primjer, projektom Piu' Prato pomaže se u ponovnom razvoju gradske četvrti Macrolotto Zero u pokušaju da ona postane prihvatljivija za život i gospodarski vitalna.

 

Aktivnosti projekta uključuju vraćanje napuštenih zgrada u upotrebu, izgradnju zelenih površina i promicanje održive mobilnosti. U međuvremenu, projekt Prato Urban Jungle usmjeren je na vraćanje prirode u određenim četvrtima razvojem zelenih površina.

 

Glavni grad Norveške Oslo koordinator je Partnerstva za kružno gospodarstvo. Jedno od ključnih postignuća partnerstva razvoj je skupa od 29 pokazatelja uspješnosti za mjerenje napretka grada prema modelu kružnog gospodarstva.

 

Grad je razvio niz inicijativa za smanjenje otpada. Osnovao je devet mini stanica za recikliranje kako bi se stanovnicima olakšalo odlaganje malih količina glomaznog i opasnog otpada bez potrebe za vlastitim vozilom.

 

SAZNAJTE VIŠE

Iskorištavanje kružne nabave i posebnih ciljeva i pokazatelja