Plan EU-a za gradove
Plan EU-a za gradove usmjeren je na rješavanje problema u gradovima uspostavom partnerstava između Komisije, organizacija EU-a, nacionalnih vlada, lokalnih vlasti i dionika poput nevladinih organizacija.
Oni zajedno izrađuju akcijske planove za:
- bolje zakonodavstvo
- bolje programe financiranja
- razmjenu znanja (podaci, studije, dobre prakse).
Bolja regulativa
Propisi EU-a često se provode u gradovima te izravno ili neizravno uključuju gradske vlasti. Međutim, zakonodavstvo može imati različit utjecaj na različitu publiku i može ga biti teško provesti na lokalnoj razini. Te bi se poteškoće trebale predvidjeti u zakonodavstvu EU-a.
Planom EU-a za gradove želi se pomoći relevantnim dionicima u učinkovitijoj i dosljednijoj provedbi postojećih politika, propisa i instrumenata.
Kad je riječ o novom zakonodavstvu EU-a, Komisijin program za bolju regulativu osigurava da se zakonodavstvom ostvare ciljevi uz minimalni trošak i bez nepotrebnog administrativnog opterećenja za poduzeća i druge uključene organizacije.
Bolje financiranje
Gradske vlasti jedan su od glavnih korisnika javnog financiranja. Međutim, financijska sredstva može biti teško dobiti jer ima mnogo različitih institucija EU-a koje ih dodjeljuju i mnogo različitih načina na koje se to može učiniti.
Planom za gradove želi se poboljšati kvaliteta izvora financiranja i gradskim vlastima olakšati pristup tim izvorima.
Plan EU-a za gradove ne stvara dodatna financijska sredstva, nego primjenjuje naučene lekcije kako bi se gradskim vlastima olakšalo podnošenje zahtjeva za financiranje iz svih programa EU-a, među ostalim iz programa kohezijske politike.
Bolje znanje
Priče o uspjehu i druga saznanja o tome kako se gradovi razvijaju trebali bi se bolje iskorištavati i dijeliti sa širom publikom.
Odgovornosti vlasti i povezanih administrativnih struktura mogu se znatno razlikovati od grada do grada. Važno je imati pouzdane podatke kako bi se osiguralo da se urbana politika temelji na dokazima i da se mogu pronaći prilagođena rješenja za glavne probleme.
Plan EU-a za gradove pomoći će u stvaranju baze znanja o urbanoj politici i promicanju razmjene dobrih praksi. Sve povezane inicijative bit će u skladu sa zakonodavstvom EU-a o zaštiti podataka i ponovnoj uporabi informacija iz javnog sektora te će se putem njih promicati uporaba velikih količina povezanih i otvorenih podataka.
Prioritetne teme
Prioritetne su teme plana za gradove:
- kvaliteta zraka
- kružno gospodarstvo
- prilagodba klimatskim promjenama
- digitalna tranzicija
- energetska tranzicija
- stanovanje
- uključivanje migranata i izbjeglica
- inovativna i odgovorna javna nabava
- radna mjesta i vještine u lokalnom gospodarstvu
- održiva uporaba zemljišta i prirodna rješenja
- gradska mobilnost
- siromaštvo u gradovima
Te su urbane teme utvrđene u Amsterdamskom paktu, koji su ratificirali ministri urbane politike iz država članica EU-a u svibnju 2016.