Mestá Európy dosahujú úspechy pri využívaní zelených prístupov
- 22 Sep 2021

Európska únia podporuje transformáciu miest na zelenšie a udržateľnejšie prostredníctvom politík a financovania. Tie pomáhajú urbanistom dosahovať ciele EÚ v oblasti zelenej transformácie na obehové hospodárstvo.
Napríklad stratégia EÚ v oblasti rozmanitosti do roku 2030 obsahuje plán obnovy prírody, ktorý pomôže mestským orgánom zaviesť riešenia inšpirované prírodou, ktoré môžu zvýšiť kvalitu života.
Stratégiou EÚ pre adaptáciu na zmenu klímy sa podporujú mestá pri prijímaní opatrení na zmiernenie dôsledkov globálneho otepľovania.
V roku 2020 bol ako súčasť Európskej zelenej dohody prijatý nový akčný plán pre obehové hospodárstvo. Využitím koncepcie obehového hospodárstva pri riadení zdrojov môžu mestá vykročiť na cestu k väčšej udržateľnosti.
EÚ takisto vypracovala kritériá verejného obstarávania s cieľom usmerniť orgány pri spúšťaní „zeleného“ verejného obstarávania. Nová Lipská charta predstavuje rámcový dokument politiky pre udržateľný rozvoj miest v Európe.
V kontexte Mestskej agendy pre EÚ boli vytvorené tri partnerstvá mnohých zainteresovaných subjektov s cieľom informovať o postupoch udržateľného rozvoja miest a zlepšovať ich:
- partnerstvo pre obehové hospodárstvo
- partnerstvo pre inovatívne a zodpovedné verejné obstarávanie a
- partnerstvo pre udržateľné využívanie pôdy a riešenia inšpirované prírodou.
Niekoľko európskych miest vykonáva osobitné opatrenia so zosilneným dôrazom na udržateľný rozvoj miest prostredníctvom jedného alebo viacerých z týchto partnerstiev. S podporou EFRR boli naplánované integrované mestské stratégie. Programy URBACT a mestské inovačné opatrenia pomáhajú mestám s rozvíjaním osobitných iniciatív.
Priekopnícke udržateľné riešenia
Talianske mesto Boloňa začalo na základe práce partnerstva pre udržateľné využívanie pôdy a riešenia inšpirované prírodou v roku 2018 prehodnocovať svoj všeobecný plán rozvoja. Nový plán zahŕňa zásady obehového hospodárstva a zároveň podporuje obnovu pôd a obmedzenie rozširovania miest.
Zaberanie pôdy, plocha pôdy zabranej na rozvoj mesta, je dnes hlavným referenčným ukazovateľom merania vývoja v meste. Nový rámec plánovania podporuje obnovu a obnovenie nevyužívaných oblastí a starých budov.
Holandské mesto Haarlem koordinuje partnerstvo pre inovatívne a zodpovedné verejné obstarávanie. Vytvorilo aj miestne ústredia pre spoluprácu, ktoré sa zameriavajú na vytvorenie udržateľných stratégií obstarávania.
Mestá a obce zodpovedné za plánovanie a verejné obstarávanie nemajú vždy dostatok odborníkov na obstarávanie, pričom ich miera spôsobilostí môže byť rôzna. Ústredia pomáhajú riešiť tieto problémy tým, že zdržujú zdroje a odborné znalosti, aby tak zaručili dobrú kvalitu postupov obstarávania.
Druhé najväčšie mesto Slovinska Maribor rozvíja metodiku výberu vplyvných mestských zásahov, ktorá zohľadňuje hospodárske, ekologické a sociálne potreby.
V meste začali tým, že vypracovali stratégiu obehového hospodárstva, pričom táto iniciatíva bola financovaná z projektu Greencycle, ktorý má podporu z EFRR.
Okrem iných činností sa v Maribore vykonáva aj projekt nazvaný Urban Soil 4 Food (Mestská pôda na potraviny), ktorého cieľom je znížiť množstvo biologického a stavebného odpadu, ktorý končí na skládkach, tým, že sa použije na výrobu pôdy do záhrad, zelených priestranstiev a stavebných miest.
Krotenie mestskej džungle
Talianske mesto Prato využíva niekoľko iniciatív na podporu udržateľnosti. Napríklad projektom Piu' Prato sa prispieva k modernizácii mestskej časti Macrolotto Zero tak, aby bola vhodná na bývanie a hospodársky čulá.
K opatreniam v rámci projektu patrí aj premena opustených budov tak, aby sa opäť používali, budovanie zelených priestranstiev a podpora udržateľnej mobility. Projekt Prato Urban Jungle (mestská džungľa Prato) má za cieľ obnovu prírodného prostredia vytvorením zelených priestranstiev v susedstve.
Nórske hlavné mesto Oslo je koordinátorom partnerstva pre obehové hospodárstvo. Jedným z kľúčových úspechov partnerstva je vypracovanie súboru 29 ukazovateľov výkonnosti na meranie pokroku mesta smerom k modelu obehového hospodárstva.
Mesto pripravilo viacero iniciatív na obmedzenie množstva odpadu. V meste bolo zriadených deväť malých recyklačných staníc, aby sa tým pre obyvateľov zjednodušilo nakladanie s menším množstvom masívneho a nebezpečného odpadu, pričom vôbec nepotrebujú použiť vlastný dopravný prostriedok.
ĎALŠIE INFORMÁCIE
Využívanie obehového obstarávania a osobitných cieľov a ukazovateľov