Az európai városok sikereket érnek el a zöld megközelítések alkalmazásával

  • 22 Sep 2021
Számos eszköz és finanszírozási támogatás áll rendelkezésre az európai városok zöldebb, fenntarthatóbb városfejlesztésre való átállásának elősegítésére. Ezek közé tartoznak a zöld közbeszerzésre vonatkozó uniós iránymutatások. Egyes városok már most is kihasználják a rendelkezésre álló lehetőségeket a városfejlesztési tervezési stratégiáik javítása és az innovatív projektek elindítása érdekében.
Az európai városok sikereket érnek el a zöld megközelítések alkalmazásával

Az Európai Unió szakpolitikákon és finanszírozáson keresztül támogatja a városokat abban, hogy zöldebbé és fenntarthatóbbá váljanak. Ezek segítik a várostervezőket a körforgásos gazdaságra való zöld átállás uniós céljainak elérésében.

 

Például az EU 2030-i tartó időszakra szóló sokszínűségi stratégiája tartalmaz egy, a természet regenerálódására vonatkozó tervet, amely segíti a városi önkormányzatokat az életminőség javítására alkalmas természetalapú megoldások bevezetésében.

 

Eközben az EU éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra vonatkozó stratégiája a globális felmelegedés hatásainak enyhítésére irányuló intézkedések meghozatalában támogatja a városokat.

 

Az európai zöld megállapodás részeként 2020-ban elfogadásra került a körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési terv. Azáltal, hogy az erőforrás-gazdálkodásban figyelembe veszik a körforgásos gazdaság koncepcióit, a városok a nagyobb fenntarthatóság felé vezető utat követhetik.

 

Az EU közbeszerzési kritériumokat is kidolgozott annak érdekében, hogy útmutatást nyújtson a helyhatóságoknak „zöld” közbeszerzési eljárások elindításához. Emellett az új Lipcsei Charta szakpolitikai keretdokumentumot biztosít a fenntartható európai városfejlesztéshez Európában. 

 

Az EU városfejlesztési menetrendje keretében három, több érdekelt felet tömörítő partnerség jött létre a fenntartható városfejlesztési gyakorlatok megalapozására és fejlesztésére:

  • a körforgásos gazdasággal foglalkozó partnerség
  • az innovatív és felelős közbeszerzéssel foglalkozó partnerség, valamint
  • a fenntartható földhasználattal és a természetalapú megoldásokkal foglalkozó partnerség.

Számos európai város e partnerségek révén konkrét intézkedések végrehajtását tűzte célul, amelyek során nagy hangsúlyt fektetnek a fenntartható városfejlesztésre. Emellett integrált városstratégiákat is kidolgoztak az ERFA támogatásával. Az URBACT és az Innovatív Városfejlesztési Tevékenységek szintén segítik a városokat abban, hogy konkrét kezdeményezéseket dolgozzanak ki.

 

Úttörő jellegű fenntartható megoldások

 

A fenntartható földhasználattal és a természetalapú megoldásokkal foglalkozó partnerség munkája által inspirálva az olaszországi Bologna 2018-ban megkezdte általános városfejlesztési tervének felülvizsgálatát. Az új terv a körforgásos gazdaság elveire épít, valamint célul tűzi ki a talajregenerációt és az úgynevezett városszétfolyás mértékének csökkenését is.

A területigény, a városfejlesztés során elveszett földterület mértéke jelenleg Bologna városfejlesztési projektjeinek megítélésére szolgáló fő referenciamutató. Az új tervezési keretrendszer a kihasználatlan területek és a régi épületek helyreállítását és felújítását is ösztönzi.

 

A hollandiai Haarlem város az innovatív és felelős közbeszerzéssel foglalkozó partnerség koordinátora. A város helyi együttműködési központokat is létrehozott, amelyek a fenntartható közbeszerzési stratégiák kialakítására összpontosítanak.

 

A tervezésért és a közbeszerzésért felelős önkormányzatok nem mindig rendelkeznek elegendő közbeszerzési szakértővel, és a kompetenciaszintjeik eltérők lehetnek. A központok az erőforrások és a szakértelem összevonásával és közös használatával segítenek megoldani ezeket a problémákat a jó minőségű közbeszerzési gyakorlatok biztosítása érdekében.

 

Szlovénia második legnagyobb városa, Maribor kidolgozott egy módszert a gazdasági, környezeti és társadalmi szükségleteket figyelembe vevő, hatékony városi beavatkozások kiválasztására.

A város a körforgásos gazdaságra vonatkozó stratégia kidolgozásával kezdte meg a munkát, amely kezdeményezés az ERFA által támogatott Greencycle projektből kapott támogatást.

 

Maribor többek között az Urban Soil 4 Food elnevezésű projektet valósítja meg, amelynek célja, hogy csökkentse a hulladéklerakókba kerülő biológiai és építési hulladék mennyiségét, amelyet a kertek és zöldterületek talajának előállítására, valamint építkezéseken való felhasználás irányába tereli el.

 

A városi dzsungel megszelídítése

 

Az olaszországi Prato városa számos kezdeményezést hajt végre a fenntarthatóság növelése érdekében. A Piu' Prato projekt például segít a város Macrolotto Zero kerületének élhetőbbé tételében és gazdaságának élénkítésében.

 

A projekt tevékenységei közé tartozik az elhagyott épületek újbóli használatba vétele, zöld területek létrehozása, valamint a fenntartható mobilitás előmozdítása. Mindeközben a Prato Urban Jungle projekt célja, hogy zöldterületek fejlesztésével helyreállítsa a természetes állapotokat a város egyes részein.

 

Norvégia fővárosa, Oslo a körforgásos gazdasággal foglalkozó partnerség koordinátora. A partnerség egyik legfontosabb eredménye egy 29 teljesítménymutatóból álló csomag kidolgozása annak mérésére, hogy a város milyen mértékben haladt előre a körforgásos gazdaság modellje felé.

 

A város számos kezdeményezést dolgozott ki a hulladék mennyiségének csökkentésére. Kilenc kis méretű hulladékudvart hoztak létre annak érdekében, hogy megkönnyítsék a lakosok számára kisebb mennyiségű méretes és veszélyes hulladékfélék ártalmatlanítását anélkül, hogy saját járműre lenne szükségük.

 

TOVÁBBI INFORMÁCIÓK

A körforgásos közbeszerzés, valamint konkrét célok és mutatók alkalmazása