breadcrumb.ecName

Euroopa linnad saavutavad keskkonnahoidlikke lähenemisviise kasutades edu

  • 22 Sep 2021
Selleks, et aidata Euroopa linnadel minna üle keskkonnahoidlikumale ja kestlikumale linnaarengule, on olemas mitmesugused vahendeid ja rahastamistoetust. Need hõlmavad ELi suuniseid keskkonnahoidlike riigihangete kohta. Mõned linnad juba kasutavad oma linnaarengu planeerimise strateegiaid parimal võimalikul viisil ja käivitavad uuenduslikke projekte.
Euroopa linnad saavutavad keskkonnahoidlikke lähenemisviise kasutades edu

Euroopa Liit toetab linnu, et muuta need poliitika ja rahastamise kaudu keskkonnahoidlikumaks ja kestlikumaks. Need aitavad linnaplaneerijatel saavutada ELi eesmärke rohelisel üleminekul ringmajandusele.

 

Näiteks sisaldab ELi elurikkuse strateegia aastani 2030 looduse taastamise kava, et aidata linnavalitsustel võtta kasutusele looduspõhiseid lahendusi, mis võivad parandada elukvaliteeti.

 

Samal ajal toetab kliimamuutustega kohanemist käsitlev ELi strateegia linnu meetmete võtmisel globaalse soojenemise mõju leevendamiseks.

 

Euroopa rohelise kokkuleppe osana võeti 2020. aastal vastu uus ringmajanduse tegevuskava. Ressursi haldamisse ringmajanduse kontseptsioonide kaasamisega saavad linnad liikuda suurema kestlikkuse poole.

 

EL on välja töötanud ka riigihankekriteeriumid, et suunata ametiasutusi keskkonnahoidlike riigihangete algatamisel. Lisaks on uues Leipzigi hartas esitatud Euroopa linnade säästva arengu poliitika raamdokument. 

 

ELi linnade tegevuskava raames on loodud kolm mitut sidusrühma hõlmavat partnerlust, et teavitada ja parandada linnade säästva arengu tavasid.

  • Ringmajanduse partnerlus
  • Innovatiivsete ja vastutustundlike riigihangete partnerlus ning
  • säästva maakasutuse ja looduspõhiste lahenduste partnerlus.

Mitmed Euroopa linnad on ühe või mitme sellise partnerluse kaudu võtnud konkreetseid meetmeid, keskendudes suurel määral linnade säästvale arengule. Lisaks on ERFi toetusel välja töötatud integreeritud linnastrateegiad. Samuti aitavad URBACT ja uuenduslike linnaarengumeetmete programmid linnadel konkreetseid algatusi välja töötada.

 

Kestlike lahenduste teerajaja

 

Inspireerituna säästva maakasutuse ja looduspõhiste lahenduste partnerlusest alustas Itaalia linn Bologna 2018. aastal oma üldise linnaarengu kava läbivaatamist. Uus kava hõlmab ringmajanduse põhimõtteid, edendades samal ajal pinnase taastamist ja valglinnastumise vähendamist.

Maa hõivamine, mis tähendab linnaarengu tõttu kaotatud maa hulka, on nüüd peamine võrdlusnäitaja linnas uute linnaarenduste mõõtmiseks. Uus planeerimisraamistik on soodustanud ka kasutamata alade ja vanade hoonete taastamist ja taaselustamist.

 

Samal ajal on Madalmaade linn Haarlem uuenduslike ja vastutustundlike riigihangete alase partnerluse koordinaator. Linn on loonud ka kohalikud koostöökeskused, mis keskenduvad jätkusuutlike hankestrateegiate väljatöötamisele.

 

Planeerimise ja riigihangete eest vastutavatel omavalitsustel ei ole alati piisavalt hankespetsialiste ning nende pädevus võib olla erinev. Keskused aitavad neid probleeme lahendada, koondades ressursse ja eksperditeadmisi, et tagada head hanketavad.

 

Sloveenia suuruselt teine linn Maribor on välja töötanud viisi, kuidas valida välja suurt mõju omavad linnade sekkumised, milles võetakse arvesse majanduslikke, keskkonnaalaseid ja sotsiaalseid vajadusi.

Linn alustas ringmajanduse strateegia väljatöötamist.Seda algatust rahastati ERFi toetatavast projektist Greencycle.

 

Muu tegevuse hulgas viib Maribor ellu projekti Urban Soil 4 Food, mille eesmärk on vähendada prügilasse ladestatavate bioloogiliste ja ehitusjäätmete kogust, suunates need pinnase toomisse aedade, haljasalade ja ehitusplatside jaoks.

 

Linnadžungli taltsutamine

 

Prato linn Itaalias viib ellu mitmeid algatusi jätkusuutlikkuse suurendamiseks. Näiteks projekt Piu’ Prato aitab linna Macrolotto Zero linnaosa ümber kujundada, et muuta see elamiskõlblikumaks ja majanduslikult elujõulisemaks.

 

Projekti meetmed hõlmavad mahajäetud hoonete uuesti kasutusse võtmist, rohealade ehitamist ja säästva liikuvuse edendamist. Samal ajal on projekti Prato Urban Jungle eesmärk taastada haljasalade arendamise kaudu loodust teatavates linnaosades.

 

Norra pealinn Oslo on ringmajanduse partnerluse koordinaator. Partnerluse üks peamisi saavutusi on 29 tulemusnäitaja väljatöötamine, et mõõta linna edusamme ringmajanduse mudeli suunas liikumisel.

 

Linn on välja töötanud mitmeid algatusi jäätmete vähendamiseks. Seal on loodud üheksa väikest ringlussevõtujaama, et lihtsustada elanikel väikestes kogustes suurte ja ohtlike jäätmete kõrvaldamist, ilma et selleks oleks vaja oma sõidukit.

 

LISATEAVE

Ringmajanduse hangete ning konkreetsete eesmärkide ja näitajate kasutamine