Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Davide Lecchini, attaché do spraw zdrowia/farmaceutyki/bezpieczeństwa żywności Stałego Przedstawicielstwa Włoch przy Unii Europejskiej

Davide Lecchini, attaché do spraw zdrowia/farmaceutyki/bezpieczeństwa żywności Stałego Przedstawicielstwa Włoch przy Unii Europejskiej

Podczas konferencji ministerialnej pt. „Zdrowie w regionie Morza Śródziemnego”, zorganizowanej w tym tygodniu przez prezydencję włoską, skupiono się na kwestiach wpływających na zdrowie publiczne, w przypadku których współpraca między UE i innymi państwami położonymi nad Morzem Śródziemnym ma kluczowe znaczenie. 

W ciągu ostatnich kilku miesięcy epidemia wirusa Ebola oraz nawrót polio i koronawirusa MERS dobitnie przypomniały światu, że granice państwowe nie stanowią barier dla problemów zdrowotnych.

W naszej walce z tego rodzaju poważnymi zagrożeniami transgranicznymi międzynarodowe przepisy zdrowotne WHO (IHR) oferują prawnie wiążące ramy koordynacji sytuacji, które mogą stanowić zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, oraz zarządzania tego rodzaju sytuacjami.

Z kolei decyzja Komisji w sprawie poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia, która weszła w życie w grudniu 2013 r., stanowi instrument prawny służący do koordynacji działań podejmowanych na szczeblu UE.  Umożliwia ona także wymianę informacji za pośrednictwem systemu wczesnego ostrzegania i reagowania oraz współpracę w zakresie oceny ryzyka oraz zarządzania ryzykiem i informowania o nim.

Współpraca z krajami śródziemnomorskimi, która obejmuje na przykład nasze działania w zakresie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe oraz polega na poszerzaniu naszego doświadczenia z zakresu nadzoru i prac laboratoryjnych, jest ważna, ponieważ jednocześnie służy weryfikacji i wzmocnieniu wspólnych strategii szczepień. 

Kraje europejskie i śródziemnomorskie muszą stawić czoła wielu wspólnym wyzwaniom zdrowotnym, w tym – w różnym stopniu – podwójnemu obciążeniu związanemu z chorobami przewlekłymi wynikającymi ze sposobu odżywiania i braku aktywności fizycznej oraz z zaburzeniami wynikającymi z niedoborów żywieniowych.

Mamy szczęście, że tak wiele tradycyjnych składników, metod gotowania i diet pochodzących z naszych krajów ma zdrowe podstawy. Wiele z tych diet charakteryzuje się wysokim spożyciem owoców i warzyw oraz ryb, a także preferuje niskotłuszczowe produkty mleczne, pełne ziarna, chude mięso i drób oraz zastępuje tłuszcze stałe olejami roślinnymi.

Jeśli uwzględnimy te dobre przykłady i podejmiemy wysiłki na rzecz poprawy dostępu do zdrowego odżywiania, możemy zapewnić dzieciom zdrowszy start w życiu. Odpowiednie odżywianie zapewni młodym obywatelom Europy i regionu Morza Śródziemnego zdrowie, dobrą kondycję i warunki do rozwijania swojego potencjału.

Migracja i zdrowie to kolejne wspólne wyzwanie, któremu muszą stawić czoła państwa UE i państwa regionu Morza Śródziemnego nienależące do UE. Trudnym zjawiskiem są duże, nieoczekiwane przepływy migrantów, uchodźców i osób ubiegających się o azyl, często o szczególnych potrzebach zdrowotnych. Stanowi to trzecie poważne obciążenie, którego nie możemy lekceważyć i którym powinniśmy się zająć wspólnie poprzez mobilizację niezbędnych zasobów w ramach wspólnych działań. Musimy razem stawić czoła problemom – takim jak pogarszający się stan zdrowia oraz niepotrzebne zgony i cierpienie, wynikające także z trudnej sytuacji w wielu obszarach w regionie – i razem opracować wspólne strategie, aby te problemy zwalczyć oraz wyeliminować zagrożenie, jakie stwarzają dla naszych społeczeństw.

Konferencja ta jest ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia współpracy oraz poprawy wymiany informacji i dobrych praktyk w zakresie podejmowania omówionych wyzwań.    

Współpraca na rzecz zdrowia w regionie Morza Śródziemnego

Więcej na ten temat