Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

от Давиде Лечини, аташе по въпросите на здравеопазването/фармацията/безопасността на храните в Постоянното представителство на Италия в ЕС

от Давиде Лечини, аташе по въпросите на здравеопазването/фармацията/безопасността на храните в Постоянното представителство на Италия в ЕС

На конференцията „Здравеопазване в Средиземноморието“, която се провежда тази седмица и е организирана от италианското председателство на ЕС, вниманието е насочено към въпроси за общественото здраве, по които е важно страните от ЕС и другите държави в Средиземноморския регион да си сътрудничат. 

През последните месеци епидемията от ебола и случаите на полиомиелит и на коронавирус на близкоизточния респираторен синдром припомниха на света, че здравните проблеми не признават национални граници.

В нашата борба срещу сериозни трансгранични заплахи за здравето като изброените по-горе, международните здравни правила на СЗО предоставят правно обвързваща рамка за координиране и управление на събития, които могат да представляват извънредна ситуация по отношение на общественото здраве с международно значение.

С Решението на ЕС се предоставя и правен инструмент за координиране на действията в Съюза – Решение на Комисията относно сериозните трансгранични заплахи за здравето, което влезе в сила през декември 2013 г.  То дава възможност и за обмен на информация чрез система за ранно предупреждение и реакция, както и за съвместна работа в областта на комуникацията и оценката и управлението на риска.

Важно е да си сътрудничим със средиземноморските страни — например чрез нашата работа в сферата на антимикробната резистентност, чрез разширяването на обхвата на надзора и лабораторния опит и чрез преразглеждане и укрепване на общите стратегии за ваксинация. 

Страните в Европа и Средиземноморието са изправени пред някои общи здравни предизвикателства, включително — но в различна степен — пред двойното бреме на неправилното хранене и липсата на физическа активност и свързаните с тях хронични болести и разстройства на храненето, дължащи се на недостига на хранителни вещества.

Имаме късмет, че толкова много традиционни съставки, методи на приготвяне на храна и начини на хранене от нашите страни са здравословни. Много от тях се отличават с голяма консумация на плодове и зеленчуци, с консумация на риба и предпочитание към нискомаслени млечни продукти, пълнозърнести култури, крехки меса и птици, както и към растителни масла вместо твърди мазнини.

Ако вземем предвид тези добри примери и положим усилия за подобряване на достъпа до здравословни начини на хранене, можем да осигурим на децата си един по-здравословен старт в живота. Пълноценното хранене ще гарантира здравето, растежа и потенциала на младите хора в Европа и Средиземноморието.

Миграцията и здравето са друго общо предизвикателство пред средиземноморските страни от ЕС и извън него. Става дума за големите неочаквани потоци от мигранти, бежанци и търсещи убежище хора, много от които имат специфични здравни потребности. Това е трето, и то тежко, бреме, което ние не можем да подценяваме и на което трябва да отговорим съвместно, като мобилизираме необходимите ресурси в една обща насока. Влошаването на здравословното състояние и ненужните страдания и загуба на човешки живот, дължащи се на настоящото нестабилно положение в някои области в региона, действително са нашите основни общи врагове и затова трябва да изготвим съвместни стратегии за борба с тях и за преодоляване на риска, който те представляват за нашите общества.

Тази конференция е важна стъпка напред към по-задълбочено сътрудничество, подобрен обмен на информация и добри практики при преодоляването на тези предизвикателства.    

Сътрудничество в здравеопазването в Средиземноморския регион

Още по темата