Poslať priateľovi
RSS
google +
Verzia pre tlač

Davide Lecchini, atašé pre zdravotnú/farmakologickú/potravinovú bezpečnosť v rámci Stáleho zastúpenia Talianska pri EÚ

Davide Lecchini, atašé pre zdravotnú/farmakologickú/potravinovú bezpečnosť v rámci Stáleho zastúpenia Talianska pri EÚ

Na tohtotýždňovej ministerskej konferencii s názvom Zdravie v Stredozemí, ktorú zorganizovalo talianske predsedníctvo, sa upozornilo na problémy vplývajúce na verejné zdravie, pri ktorých je dôležitá spolupráca medzi EÚ a ostatnými krajinami v okolí Stredozemia. 

Epidémia eboly a opätovný výskyt detskej obrny a koronavírusu MERS-CoV za posledných niekoľko mesiacov svetu živo pripomenuli, že zdravotné problémy nepoznajú hranice.

Na základe medzinárodných zdravotných predpisov WHO máme v našom boji proti závažným cezhraničným ohrozeniam tohto druhu právne záväzný rámec pre koordináciu a riadenie udalostí, ktoré môžu predstavovať mimoriadne situácie v oblasti verejného zdravia s medzinárodným rozmerom.

Právny nástroj na koordináciu opatrení v celej EÚ sa získava aj prostredníctvom rozhodnutia EÚ: ide o rozhodnutie Komisie o závažných cezhraničných ohrozeniach zdravia, ktoré nadobudlo účinnosť v decembri 2013. Týmto rozhodnutím sa tiež umožňuje výmena informácií prostredníctvom systému včasného varovania a reakcie a spolupráca v oblasti posudzovania rizík, riadenia rizík a komunikácie.

Spolupráca so stredozemskými krajinami je dôležitá, a to napríklad prostredníctvom našej práce v oblasti antimikrobiálnej rezistencie a rozširovania našich dozorných a laboratórnych skúseností, pričom zároveň musíme prehodnocovať a posilňovať spoločné stratégie vakcinácie. 

Krajiny v Európe a Stredozemí čelia viacerým spoločným výzvam v oblasti zdravia, hoci v rôznej miere, vrátane dvojitej záťaže, ktorú spôsobujú chronické choroby súvisiace so stravou a fyzickou nečinnosťou a poruchy zapríčinené nedostatočnou výživou.

Sme šťastní, že máme tak veľa zdravých tradičných ingrediencií, kuchárskych metód a jedál z našich krajín, s ktorými sme mohli začať. Mnohé krajiny sa vyznačujú vysokou spotrebou ovocia a zeleniny, konzumáciou rýb a uprednostňovaním nízkotučných mliečnych výrobkov, celozrnných výrobkov, chudého mäsa a hydiny a rastlinných olejov ako náhrady pevných tukov.

Ak vezmeme do úvahy tieto dobré príklady a pousilujeme sa zlepšiť prístup k zdravým jedlám, môžeme našim deťom poskytnúť zdravší štart do života. Primeraná výživa zabezpečí zdravie, rast a potenciál mladých ľudí v Európe a Stredozemí.

Migrácia a zdravie sú ďalšou spoločnou výzvou, keďže členské aj nečlenské štáty EÚ v Stredozemí čelia veľkým neočakávaným prílevom migrantov, utečencov a žiadateľov o azyl, z ktorých mnohí majú osobitné zdravotné potreby. To predstavuje tretiu významnú záťaž, ktorú nemôžeme podceňovať a ktorá by sa mala riešiť spoločne prostredníctvom mobilizácie potrebných zdrojov v spoločnom rámci. Zhoršovanie zdravia, zbytočné úmrtia a utrpenie spôsobené aj súčasnými nepokojmi vo viacerých oblastiach v tomto regióne sú skutočne našimi hlavnými spoločnými nepriateľmi, a preto musíme vymyslieť spoločné stratégie, aby sme s nimi dokázali bojovať a zdolať riziko, ktoré predstavujú pre naše spoločnosti.

Táto konferencia je významným krokom vpred smerom k intenzívnejšej spolupráci a lepšej výmene informácií a osvedčených postupov pri riešení týchto výziev.    

Zdravotnícka spolupráca v Stredozemí

Viac o tejto téme