Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Davide Lecchini, nacionalni strokovnjak za zdravje, farmacevtske in prehranske izdelke pri Stalnem predstavništvu Italije pri EU

Davide Lecchini, nacionalni strokovnjak za zdravje, farmacevtske in prehranske izdelke pri Stalnem predstavništvu Italije pri  EU

Ministrska konferenca o zdravju v Sredozemlju, ki jo je ta teden organiziralo italijansko predsedstvo Svetu EU, se je osredotočila na javnozdravstvena vprašanja in sodelovanje med EU in drugimi državami v Sredozemlju. 

V zadnjih mesecih sta nas epidemija ebole ter ponovni pojav poliomelitisa in koronavirusa bližnjevzhodnega respiratornega sindroma (MERS) opomnila, da se zdravstvene težave ne ustavijo na mejah.

V boju proti takim čezmejnim nevarnostim za zdravje zagotavlja Mednarodni zdravstveni pravilnik Svetovne zdravstvene organizacije zavezujoč okvir za usklajevanje in odzivanje na dogodke, ki lahko povzročijo izredne javnozdravstvene razmere na mednarodni ravni.

EU je sprejela tudi pravno zavezujoči dokument o usklajevanju ukrepov po vsej EU: Sklep o resnih čezmejnih nevarnostih za zdravje, ki je začel veljati decembra 2013.  Sklep omogoča izmenjavo informacij prek sistema zgodnjega opozarjanja in odzivanja ter sodelovanje pri oceni in upravljanju tveganja ter obveščanju.

Sodelovanje s sredozemskimi državami je pomembno, denimo pri obravnavanju odpornosti mikroorganizmov na zdravila, pri razširjanju nadzora in laboratorijskih izkušenj ter pregledu in krepitvi strategij cepljenja. 

Države v Evropi in Sredozemlju se srečujejo s skupnimi zdravstvenimi izzivi, med katerimi so tudi kronične bolezni zaradi neustrezne prehrane in telesne nedejavnosti ter premajhne hranilne vrednosti hrane.

Sredozemske države imajo prednost, da so tradicionalne sestavine, načini priprave hrane in prehrana v temelju zdravi. V prehrani naših držav je veliko sadja in zelenjave ter rib, prednost imajo tudi mlečni proizvodi z zmanjšano vsebnostjo maščob, polnozrnata žita, nemastno meso in perutnina ter rastlinska olja namesto trdnih maščob.

Če upoštevamo te dobre prakse in si prizadevamo za večjo razširjenost takih zdravih prehranskih navad, lahko otrokom zagotovimo bolj zdravo življenje. Ustrezna prehrana bo pripomogla k zdravju in razvoju mladih v Evropi in Sredozemlju.

Države EU in države zunaj EU se srečujejo še z enim skupnim izzivom, in sicer migracijami: številnimi nepričakovanimi tokovi migrantov, beguncev in iskalcev azila in njihovimi posebnimi zdravstvenimi potrebami. To je tretje resno breme, ki ga ne smemo podcenjevati, temveč ga moramo reševati skupaj, tako da v okviru skupnega okvira mobiliziramo ustrezne vire. Slabšanje zdravja ter nepotrebne smrti in trpljenje zaradi nemirov na različnih območjih regije so glavne težave, ki jih moramo reševati s skupnimi strategijami ter tako odpraviti grožnjo, ki jo predstavljajo za naše družbe.

Konferenca je pomemben korak k večjemu sodelovanju, boljši izmenjavi informacij in dobrih praks pri reševanju teh izzivov.    

Sodelovanje na področju zdravja v Sredozemlju

Več o tej temi