Saada sõbrale
RSS
google +
Trükiversioon

Tervishoiu, ravimite ja toiduohutuse asjatundja Davide Lecchini, Itaalia alaline esindus ELi juures

Tervishoiu, ravimite ja toiduohutuse asjatundja Davide Lecchini, Itaalia alaline esindus ELi juures

Eesistujariigi Itaalia poolt sellel nädalal korraldatud ministrite konverentsil „Tervishoid Vahemere piirkonnas” tõsteti esile rahvatervist mõjutavaid küsimusi, mille puhul on oluline sealsete ELi liikmesriikide ja teiste Vahemere piirkonna riikide koostöö. 

Viimaste kuudel on Ebola epideemia ning lastehalvatuse ja respiratoorse sündroomiga Lähis-Ida koroonaviiruse uued juhtumid tuletanud meile meelde, et terviseprobleemid ei peatu riigipiiridel.

Võitluses selliste tõsiste piiriüleste terviseohtudega lähtume rahvusvahelistest tervise-eeskirjadest, millega nähakse ette õiguslikult siduv raamistik selliste sündmuste ohjamise koordineerimiseks, mis võivad endast kujutada rahvusvahelise ulatusega rahvatervisealast hädaolukorda.

2013. aasta detsembris jõustunud komisjoni otsusega tõsiste piiriüleste terviseohtude kohta tagatakse ka õiguslik vahend tegevuse koordineerimiseks kõikjal ELis.  Samuti võimaldab see teabevahetust varajase hoiatamise ja reageerimise süsteemi kaudu ning koostööd riskihindamise ja -juhtimise ning riskist teatamise valdkonnas.

Koostöö Vahemere piirkonna riikidega on oluline näiteks ravimiresistentsuse ennetamisel, aga ka meie järelevalve- ja laborikogemuste laiendamisel, vaadates samas läbi ning tugevdades ühiseid vaktsineerimisstrateegiaid. 

Euroopa ja Vahemere piirkonna riigid seisavad silmitsi mitmete ühiste probleemidega, nagu toitumise ja vähese füüsilise aktiivsusega seotud kroonilised haigused ning puuduliku toitumisega seotud tervisehäired.

Meil on vedanud, et nii paljud meie riikides kasutatavatest traditsioonilistest koostisosadest, toiduvalmistamise viisidest ja toitumisharjumustest ongi juba tervislikud. Paljudes riikides tarbitakse suurtes kogustes puu- ja köögivilju ning kala, eelistatakse madala rasvasisaldusega piimatooteid, täisteratooteid, tai- ja linnuliha ning kasutatakse tahkete rasvade asemel taimeõlisid.

Kui järgime neid häid tavasid ning parandame tervislike toiduainete kättesaadavust, anname oma laste elule tervislikuma alguse. Õige toitumine tagab nii Euroopa kui ka Vahemere piirkonna lastele tervise, kasvu ja potentsiaali.

Üks ühistest tervisealastest väljakutsetest on ka ränne. Nii ELi kuuluvad kui ka sinna mittekuuluvad Vahemere piirkonna riigid seisavad silmitsi suurte ja ootamatute rändevoogudega ning paljudel sisserändajatel, pagulastel ja varjupaigataotlejatel on tervisega seotud erivajadused. See kujutab endast tõsist probleemi, mida ei tohi alahinnata ning mida tuleks lahendada ühiselt, eraldades vajalikud ressursid ühise raamistiku piires. Ka praegune ebastabiilsus mitmetes Vahemere regiooni piirkondades ja sellest tingitud tervisliku seisundi halvenemine ning tarbetud surmad ja kannatused on meie ühised vaenlased. Vajame ühiseid strateegiaid, et nende vastu võidelda ning kõrvaldada oht, mida need endast meie ühiskonnale kujutavad.

Vahemere piirkonna tervisekonverents on oluline samm edasi tihedama koostöö ning parema teabe ja heade tavade vahetamise suunas nende väljakutsetega tegelemisel.    

Vahemere piirkonna tervisekoostöö

More on this subject