Send to a friend
RSS
google +
Verzija za ispis

napisao Davide Lecchini, ataše Stalnog predsjedništva Italije u EU-u za sigurnost zdravlja, lijekova i hrane.

napisao Davide Lecchini, ataše Stalnog predsjedništva Italije u EU-u za sigurnost zdravlja, lijekova i hrane.

U žarištu su ovotjedne ministarske konferencije „Zdravlje na Mediteranu”, koju je organiziralo talijansko predsjedništvo, problemi koji utječu na javno zdravlje, a u kojima je važna suradnja između EU-a i ostalih mediteranskih zemalja. 

U posljednjih nekoliko mjeseci epidemija ebole te ponovno izbijanje dječje paralize i koronavirusa MERS jasno podsjećaju svijet da se zdravstveni problemi ne zaustavljaju na granicama.

U našoj borbi protiv ozbiljnih prekograničnih prijetnji kao što je ova, međunarodnim zdravstvenim propisima (IHR) WHO-a osiguran je pravno obvezujući okvir za koordinaciju i upravljanje događajima koji bi mogli predstavljati hitni slučaj za javno zdravlje od međunarodne važnosti.

EU raspolaže i pravnim instrumentom za koordinaciju aktivnosti diljem EU-a – Odlukom Komisije o ozbiljnim prekograničnim prijetnjama zdravlju koja je stupila na snagu u prosincu 2013.  Njome se omogućava i dijeljenje informacija sustavom ranog upozoravanja i odgovaranja te suradnja u procjeni rizika, upravljanju rizicima i komunikaciji rizika.

Suradnja s mediteranskim zemljama važna je, što se očituje primjerice u našem radu u pogledu protubakterijske otpornosti i u širenju našeg iskustva u praćenju i laboratorijskog iskustva uz istovremeno revidiranje i jačanje zajedničkih strategija cijepljenja. 

Zemlje u Europi i na Mediteranu suočene su s nekoliko zajedničkih zdravstvenih izazova, uključujući, u različitoj mjeri, dvostruki teret kroničnih bolesti povezanih s prehranom i tjelesnom neaktivnošću te poremećaja povezanih s prehrambenim nedostacima.

Sretni smo što su brojni tradicionalni sastojci, metode kuhanja i načini prehrane iz naših zemalja od samog početka zdravi. Mnogi od tih načina prehrane obilježeni su konzumacijom velikih količina voća i povrća, konzumacijom ribe i davanjem prednosti mliječnim proizvodima s niskim udjelom masti, cjelovitim žitaricama, nemasnom mesu i mesu peradi te biljnim uljima kao zamjeni za čvrste masti.

Ako te dobre primjere uzmemo u obzir i uložimo napore u poboljšanje pristupa zdravim načinima prehrane, djeci možemo osigurati zdraviji početak života. Primjerenom prehranom osigurat će se zdravlje, rast i potencijal mladih u Europi i na Mediteranu.

Migracija i zdravlje drugi je zajednički izazov tamo gdje su zemlje EU-a i zemlje izvan EU-a na Mediteranu suočene s velikim neočekivanim tokovima migranata, izbjeglica i tražitelja azila, od kojih mnogi imaju posebne zdravstvene potrebe. To predstavlja treći, ozbiljan teret koji ne smijemo podcijeniti i koji je potrebno zajednički rješavati, pokretanjem potrebnih sredstava u zajedničkom okviru. Pogoršanje zdravlja te nepotrebne smrti i patnja koji su isto tako uzrokovani trenutačnim nemirima u nekoliko područja u regiji zaista su naši glavni zajednički neprijatelji i trebamo osmisliti zajedničke strategije za borbu protiv njih i nadilaženje rizika koji predstavljaju za naša društva.

Konferencija označava važan korak prema naprijed prema većoj suradnji, poboljšanoj razmjeni informacija i dobroj praksi u rješavanju tih izazova.    

Zdravstvena suradnja na Mediteranu

Više o ovoj temi