Nusiųsti draugui
RSS
google +
Variantas spausdinti

Italijos nuolatinės atstovybės Europos Sąjungoje atašė, atsakingas už sveikatos, farmacijos ir maisto saugos klausimus, Davide Lecchini

Italijos nuolatinės atstovybės Europos Sąjungoje atašė, atsakingas už sveikatos, farmacijos ir maisto saugos klausimus, Davide Lecchini

Tarybai pirmininkaujančios Italijos šią savaitę surengtos ministrų konferencijos „Sveikata Viduržemio jūros regione“ dėmesio centre buvo klausimai, kurie turi poveikio visuomenės sveikatai ir kuriais ES ir kitoms Viduržemio jūros regiono šalims svarbu bendradarbiauti. 

Per paskutinius kelis mėnesius Ebolos epidemija ir nauji poliomielito bei Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso (MERS) protrūkiai pasauliui aiškiai priminė, kad sveikatos problemos nepaiso valstybių sienų.

Kovojant su tokiomis didelėmis tarpvalstybinio pobūdžio grėsmėmis kaip šios remiamasi teisiškai privaloma sistema – PSO Tarptautinėmis sveikatos priežiūros taisyklėmis (IHR). Jos skirtos koordinuoti ir valdyti įvykiams, kurie gali būti tarptautinės svarbos ekstremali visuomenės sveikatai situacija.

Veiksmai Europos Sąjungoje koordinuojami remiantis ir ES teisine priemone – Komisijos sprendimu dėl didelių tarpvalstybinio pobūdžio grėsmių sveikatai, įsigaliojusiu 2013 m. gruodžio mėn.  Jis taip pat sudaro sąlygas dalytis informacija pasitelkus skubaus įspėjimo ir reagavimo sistemą ir dirbti drauge rizikos vertinimo, rizikos valdymo bei ryšių klausimais.

Bendradarbiauti su Viduržemio jūros regiono šalimis svarbu, pavyzdžiui, vykdant veiklą atsparumo antimikrobinėms medžiagoms klausimais, plačiau atliekant priežiūrą ir taikant laboratorijų patirtį bei persvarstant ir stiprinant bendras skiepijimo strategijas. 

Europos ir Viduržemio jūros regiono šalims kyla keletas bendrų sveikatos uždavinių, be kita ko, įvairiu mastu su mityba ir fiziniu neaktyvumu susijusių lėtinių ligų bei mitybos trūkumo sukeltų sveikatos sutrikimų dvigubos naštos problema.

Mums pasisekė, kad tiek daug tradicinių patiekalų sudedamųjų dalių, maisto gaminimo būdų ir mitybos įpročių mūsų šalyse apskritai yra sveiki. Daugelyje šalių vartojama daug vaisių ir daržovių, valgoma žuvis, pirmenybė teikiama neriebiems pieno produktams, sveikų grūdų gaminiams, liesai mėsai ir paukštienai, o vietoje kietųjų riebalų pasirenkamas augalinis aliejus.

Jei atsižvelgsime į šiuos gerus pavyzdžius ir dėsime pastangas gerinti galimybes sveikai maitintis, mūsų vaikų gyvenimas gali prasidėti sveikiau. Tinkama mityba bus užtikrinta Europos ir Viduržemio jūros regiono jaunimo sveikata, augimas ir potencialas.

Migracija ir sveikata yra kitas bendras uždavinys, kylantis ES ir jai nepriklausančioms šalims Viduržemio jūros regione dėl didelių netikėtų migrantų, pabėgėlių ir prieglobsčio prašytojų srautų. Daugelis jų turi specifinių sveikatos poreikių. Tai trečia problema, kuri yra didelė ir jos neįvertinti negalime. Ją turėtume spręsti drauge, sukaupdami reikiamus išteklius pagal bendrą sistemą. Prastėjanti sveikatos būklė ir beprasmės mirtys bei kančios, be kita ko, dėl dabartinės suirutės keliose regiono dalyse yra mūsų pagrindiniai bendri priešai. Turime parengti bendras kovos su jais strategijas ir įveikti dėl jų mūsų visuomenei kylantį pavojų.

Ši konferencija yra svarbus žingsnis siekiant glaudesnio bendradarbiavimo ir geresnio keitimosi informacija bei gerąja patirtimi sprendžiant šiuos uždavinius.    

Sveikatos srities bendradarbiavimas Viduržemio jūros regione

Daugiau šia tema