Navigačný riadok

2012

Novinárska cena EÚ za zdravie

Pracujete ako novinár a zameriavate sa na oblasť zdravia?

Vitajte

V rámci piateho ročníka novinárskej ceny EÚ za zdravie boli ocenené tieto články:

Prvá cena

Henk Blanken: „Carelova hlava Vybrať preklady k predchádzajúcemu odkazu English (en) Nederlands (nl) “ (denník Dagblad van het Noorden, Holandsko)

Autor vo svojom článku sleduje príbeh štyridsaťročného muža, ktorý sa podrobí priekopníckej operácii v snahe prekonať Parkinsonovu chorobu.

Druhá cena

Christiane Hawraneková a Marco Maurer: „Pašeráci pacientov Vybrať preklady k predchádzajúcemu odkazu English (en) “ (týždenník Die Zeit, Nemecko)

Tento článok sa zameriava na vzťah medzi pochybnými agentúrami „lekárskeho cestovného ruchu“ a nemeckými nemocnicami.

Tretia cena

Mette Dahlgaardová: „Zabíjam niekoho? Vybrať preklady k predchádzajúcemu odkazu English (en) italiano (it) “ (denník Berlingske, Dánsko)

Autorka vo svojom článku rozpráva príbeh darcu spermy, ktorý zistí, že prenáša gén vysoko dedičnej formy rakoviny.

Prečítajte si články finalistov piateho ročníka Vybrať preklady k predchádzajúcemu odkazu English (en) a pozrite si video a fotografie Vybrať preklady k predchádzajúcemu odkazu English (en) zo slávnostného odovzdávania a večere.

Zborník 2013Aj tento rok priniesla novinárska cena množstvo kvalitných článkov, ktoré prispeli k zvýšeniu povedomia o otázkach týkajúcich sa zdravia a o politických iniciatívach EÚ v oblasti zdravotníctva. Všetkých 28 nominovaných článkov nájdete v tomto zborníku Vybrať preklady k predchádzajúcemu odkazu English (en) (iba v angličtine).

V roku 2013 sa súťaže zúčastnilo 629 novinárov zo všetkých 28 členských štátov EÚ s 858 príspevkami, ktoré boli publikované v printových alebo elektronických médiách medzi 1. augustom 2012 a 30. septembrom 2013.

Po prvýkrát sa cena udeľovala v roku 2009. Víťazmi predchádzajúcich ročníkov sú:

  • 2012: Petr Třešňák z Českej republiky za článok o duševnom zdraví „Dobrodružství v pavilonu č. 14“ Vybrať preklady k predchádzajúcemu odkazu čeština (cs) English (en) uverejnený v časopise Respekt.
  • 2011: Ben Hirschler a Kate Kellandová zo Spojeného kráľovstva za článok o antimikrobiálnej rezistencii „Keď lieky nezaberajú“ Vybrať preklady k predchádzajúcemu odkazu English (en) , ktorý uverejnila agentúra Reuters.
  • 2010: Gianluca Ferraris a Ilaria Molinariová z Talianska za článok o kmeňových bunkách „Ukradnutá nádej“ Vybrať preklady k predchádzajúcemu odkazu English (en) italiano (it) uverejnený v týždenníku Panorama.
  • 2009: Estelle Sagetová z Francúzska za článok „Schizofrénia – poradenstvo pre najbližších“ Vybrať preklady k predchádzajúcemu odkazu English (en) français (fr) uverejnený v periodiku L'Express.

Novinárska cena EÚ za zdravie je financovaná z prostriedkov druhého programu Spoločenstva v oblasti zdravia na roky 2008 – 2013.