Ścieżka nawigacji

2012

Konkurs dla dziennikarzy − „Zdrowie UE”

Jesteś dziennikarzem? Piszesz o zdrowiu?

Szanowni Państwo!

W piątej edycji europejskiego konkursu dla dziennikarzy „Zdrowie UE” nagrody otrzymały następujące artykuły:

Nagroda główna

Henk Blanken za artykuł pt.: „Głowa Carela” Wybierz wersję językową tego linka English (en) Nederlands (nl) (Dagblad van het Noorden, Holandia) 

Jest to historia czterdziestoletniego mężczyzny cierpiącego na chorobę Parkinsona, który poddał się operacji, aby pokonać chorobę.

Druga nagroda

Christiane Hawranek i Marco Maurer za artykuł pt.: „Przemytnicy pacjentów” Wybierz wersję językową tego linka English (en) (Die Zeit, Niemcy)

W artykule autorzy opisują stosunki między podejrzanymi agencjami turystyki medycznej i niemieckimi szpitalami.

Trzecia nagroda

Mette Dahlgaard za artykuł pt.: „Czy ja kogoś zabijam?” Wybierz wersję językową tego linka English (en) italiano (it) (Berlingske, Dania)

Jest to historia dawcy nasienia, który odkrywa, że może przekazać wysoce dziedziczny nowotwór połowie swoich potencjalnych dzieci.

Przeczytaj artykuły laureatów konkursu Wybierz wersję językową tego linka English (en) i obejrzyj nagrania wideo i zdjęcia Wybierz wersję językową tego linka English (en) z kolacji powitalnej oraz z uroczystości wręczenia nagród.

Broszura 2013 r.W tym roku już po raz kolejny konkurs przyczynia się do promowania i nagradzania wysokiej jakości dziennikarstwa związanego z tematyką inicjatyw realizowanych na szczeblu UE w dziedzinie opieki zdrowotnej i praw pacjentów. W poświęconej konkursowi broszurze  Wybierz wersję językową tego linka English (en) można znaleźć 28 nominowanych artykułów (tylko w jęz. angielskim).

W 2013 r. w konkursie udział wzięło 629 dziennikarzy ze wszystkich 28 państw UE. Łącznie zgłoszono 858 spełniających odpowiednie wymogi artykułów opublikowanych w prasie i mediach elektronicznych w okresie od 1 sierpnia 2012 r. do 30 września 2013 r.

Nagroda UE dla dziennikarzy zajmujących się tematyką zdrowia została przyznana po raz pierwszy w 2009 roku. Zwycięzcy poprzednich edycji:

  • 2012 r.: Petr Třešňák z Czech za artykuł dotyczący zdrowia psychicznego „Przygody na oddziale 14.” Wybierz wersję językową tego linka čeština (cs) English (en) , opublikowany w czasopiśmie „Respekt”
  • 2011 r.: Ben Hirschler i Kate Kelland (Wielka Brytania) za artykuł dotyczący oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe zatytułowany „Kiedy lek nie działa” Wybierz wersję językową tego linka English (en) , opublikowany przez agencję Reutera.
  • 2010 r.: Gianluca Ferraris i Ilaria Molinari z Włoch za artykuł o komórkach macierzystych „Złodzieje nadziei” Wybierz wersję językową tego linka English (en) italiano (it) , opublikowany w tygodniku „Panorama”
  • 2009 r.: Estelle Saget (Francja) za artykuł „Schizofrenia − wyjaśnienia dla rodziny i przyjaciół” Wybierz wersję językową tego linka English (en) français (fr) , opublikowany w dzienniku „L'express”.

Konkurs dla dziennikarzy „Zdrowie UE” jest finansowany w ramach drugiego wspólnotowego programu w dziedzinie zdrowia 2008–2013.