Ścieżka nawigacji

2012

Konkurs dla dziennikarzy − „Zdrowie UE”

Jesteś dziennikarzem? Piszesz o zdrowiu?

Witamy!

Komisja Europejska ma zaszczyt zaprezentować piątą edycję konkursu dla dziennikarzy zajmujących się tematyką zdrowotną. Celem konkursu jest promowanie wysokiej jakości dziennikarstwa związanego z tematyką opieki zdrowotnej i praw pacjentów. Pod hasłem „Europa dla pacjentów” konkurs wspiera unijne inicjatywy dotyczące następujących dziedzin:

Zapraszamy dziennikarzy do zgłaszania swoich artykułów opublikowanych w prasie drukowanej lub w internecie w dowolnym kraju UE (również w Chorwacji) w okresie od 1 sierpnia 2012 r. do 30 września 2013 r. Artykuły muszą dotyczyć jednego z 12 tematów związanych ze zdrowiem wymienionych powyżej. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września 2013 r. Prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem konkursu.

W każdym kraju wyłoniony zostanie jeden finalista. Wszyscy finaliści etapu krajowego zostaną zaproszeni do Brukseli na ceremonię rozdania nagród o wartości:

  • pierwsza nagroda: 6 500 euro
  • druga nagroda: 4 000 euro
  • trzecia nagroda: 2 500 euro

Konkurs dla dziennikarzy „Zdrowie UE” jest finansowany w ramach drugiego wspólnotowego programu w dziedzinie zdrowia na lata 2008–2013.

Nagroda UE dla dziennikarzy zajmujących się tematyką zdrowia została przyznana po raz pierwszy w 2009 roku. Zwycięzcami poprzednich edycji są:

  • 2012: Petr Třešňák z Czech za artykuł dotyczący zdrowia psychicznego „Przygody na oddziale 14.pdf”, opublikowany w czasopiśmie „Respekt”
  • 2011: Ben Hirschler i Kate Kelland z Wielkiej Brytanii za artykuł dotyczący oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe „Kiedy lek nie działa Wybierz wersję językową tego linka English (en) ”, opublikowany przez agencję Reutera
  • 2010: Gianluca Ferraris i Ilaria Molinari z Włoch za artykuł o komórkach macierzystych „Złodzieje nadziei Wybierz wersję językową tego linka English (en) italiano (it) ”, opublikowany w tygodniku „Panorama”
  • 2009: Estelle Saget z Francji za artykuł na temat zdrowia psychicznego „Schizofrenia − wyjaśnienia dla rodziny i przyjaciół Wybierz wersję językową tego linka English (en) français (fr) ”, opublikowany w tygodniku „L'Express”.

Komisja Europejska życzy powodzenia wszystkim kandydatom.