Nusiųsti draugui
RSS
google +
Variantas spausdinti

Vartotojų saugos mokslinio komiteto pirmininkas prof. Thomas Platzekas

Vartotojų saugos mokslinio komiteto pirmininkas prof. Thomas Platzekas

2013 m. balandžio mėn. 2013–2016 m. kadencijai Liuksemburge išrinkti Vartotojų saugos mokslinio komiteto nariai. Šis komitetas, veikiantis nuo tada, kai buvo paminėtas 1968 m. Kosmetikos produktų direktyvoje, tęs keturių dešimtmečių komitetų tradiciją Europos Komisijai teikti mokslines rekomendacijas dėl kosmetikos produktų saugos. Šis komitetas taip pat atlieka svarbų vaidmenį naujame Kosmetikos reglamente , įsigaliosiančiame 2013 m. liepos mėn.

Komiteto narius pdf renka Europos Komisija skelbdama viešą kvietimą pareikšti susidomėjimą. Jie skiriami nepriklausomais ekspertais ir atrenkami pagal išskirtines mokslines specialias žinias.

Kadangi pramonės sektorius dalyvauja šiuo metu atliekamuose produktų sudedamųjų dalių ir alternatyvių metodų moksliniuose tyrimuose, susirūpinimą kelia tai, kad tam tikros pilietinės visuomenės grupės gali manyti, jog Komiteto nariams dalyvaujant projektuose drauge su pramonės sektoriaus ekspertais (viešosios ir privačiosios mokslinių tyrimų platformos) esama interesų konflikto. Komitetas reguliuojamas, kad būtų išvengta mokslinių specialiųjų žinių ir nepriklausomumo priešpriešos, taigi jei turima interesų, kuriuos reikia deklaruoti, dar nebūtinai reiškia, kad esama interesų konflikto.

Komitetas dirba viešųjų interesų labui ir sprendimus priima daugumos principu vykstant kolegialioms diskusijoms, o tai labai svarbu siekiant skatinti mokslines diskusijas, jas subalansuoti ir užtikrinti mokslinių rezultatų nepriklausomumą (jokių sprendimų nepriima vienas asmuo). Mažumos nuomonės taip pat fiksuojamos.

Per pastaruosius kelerius metus Komitetas įvertino įvairių sudedamųjų dalių saugą: plaukų dažų, kvapiųjų medžiagų, dirbtinio įdegio prietaisų, UV filtrų, vandenilio peroksido balinamosiose dantų priemonėse ir konservantų. Šiuo metu Komitetas daugiausia dėmesio skiria nanomedžiagoms.

Vienas iš pagrindinių ateinančių kelerių metų uždavinių bus sudedamųjų dalių, kurios anksčiau buvo išbandomos su gyvūnais, saugos vertinimas. Kadangi dabar bandymas su gyvūnais draudžiamas , reikia išplėtoti ir sukurti tinkamus bandymus alternatyviais būdais, nors alternatyvių būdų visiems toksikologiniams parametrams įvertinti ir nėra. Kitas uždavinys – nanomedžiagų sudedamosios dalys, kurias reikia įvertinti nepaisant to, kad joks šiuo metu įprastoms cheminėms medžiagoms taikomas patvirtintas alternatyvus metodas nėra specialiai patvirtintas nanomedžiagoms vertinti. Komitetas mielai imsis šių uždavinių.

Jais bus skatinami šių sričių moksliniai ir kiti tyrimai, o tai – mokslinės pažangos pagrindas. Komitetas dirbs darbą, kuris turės svarbų poveikį garantuojant Europos Sąjungos piliečiams aukšto lygio saugą bei sveikatos apsaugą, ir drauge mokslu ir inovacijomis bus galima skatinti konkurencingumą bei ekonomikos augimą Europoje.

Daugiau šia tema