Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Michel Van Hoegaerden, kierownik wspólnego działania na rzecz planowania i prognozowania zatrudnienia w sektorze opieki zdrowotnej, belgijska Federalna Publiczna Służba Zdrowia

Michel Van Hoegaerden, kierownik wspólnego działania na rzecz planowania i prognozowania zatrudnienia w sektorze opieki zdrowotnej, belgijska Federalna Publiczna Służba Zdrowia

System opieki zdrowotnej nie może istnieć bez odpowiedniej liczby pracowników służby zdrowia o odpowiednich umiejętnościach. Do właściwego zarządzania systemem opieki zdrowotnej każdego kraju potrzebne jest planowanie zatrudnienia w tym sektorze. Wiele krajów ma jednak trudności ze stworzeniem systemu umożliwiającego gromadzenie odpowiednich informacji, uwzględnianie tych informacji w modelu prognostycznym oraz prowadzenie debat politycznych niezbędnych do przyjęcia środków koniecznych do zwiększenia trwałości ich systemów opieki zdrowotnej (np. w zakresie kształcenia i szkolenia, strategii zatrudniania i zatrzymywania pracowników, ustawicznego rozwoju zawodowego).

Wszystkie państwa członkowskie wymagają podjęcia odpowiednich działań.  Państw członkowskich Europy Środkowo-Wschodniej dotyczy problem migracji młodych pracowników służby zdrowia, zaś w innych występuje brak równowagi regionalnej przejawiający się brakiem pracowników na obszarach wiejskich i oddalonych, niedopasowaniem umiejętności, starzeniem się siły roboczej przy niedostatecznej liczbie nowych pracowników i uzależnieniem od pracowników służby zdrowia z innych krajów. Państwa członkowskie są świadome, że współpraca na szczeblu europejskim ułatwia sprostanie tym wyzwaniom, i wymieniają się wiedzą fachową. Komisja Europejska wspiera tę unijną współpracę przy pomocy planu działania dotyczącego pracowników sektora opieki zdrowotnej w UE, którego realizację uzupełnia szereg badań i projektów.

W ramach wspólnego działania na rzecz planowania i prognozowania zatrudnienia w sektorze opieki zdrowotnej, które jest koordynowane przez Belgię i finansowane z trzeciego programu działań UE w dziedzinie zdrowia, gromadzone są wiedza i doświadczenie z całej Europy (30 partnerów stowarzyszonych i 59 partnerów współpracujących z 28 krajów). Ta grupa ekspertów opracowała podręczniki i wytyczne, w których opisano najbardziej zaawansowane metody planowania stosowane w 7 krajach. Obecnie są one wstępnie testowane przez planistów zatrudnienia w sektorze opieki zdrowotnej we Włoszech i w Portugalii, a w Niemczech prowadzone jest studium wykonalności.

W ramach wspólnego działania przeanalizowane zostaną również przyszłe umiejętności i kompetencje w sektorze opieki zdrowotnej, a wyniki pozwolą zwiększyć wiedzę o rynku pracy, która państwom członkowskim potrzebna jest do określenia zapotrzebowania na umiejętności w ich polityce kształcenia i szkolenia pracowników tego sektora.

Do 2016 r. w ramach wspólnego działania zostanie przedstawiony zbiór zaleceń dotyczących kontynuacji wysiłków oraz propozycji praktycznych. Finansowanie z programu działań UE w dziedzinie zdrowia, wsparcie ze strony Komisji Europejskiej i znaczne inwestycje wielu krajów, organizacji zawodowych i innych zainteresowanych stron umożliwiło nowy dialog na temat sposobów sprostania aktualnym wyzwaniom związanym z zatrudnieniem w sektorze opieki zdrowotnej, które mają zasadnicze znaczenie dla trwałości europejskich systemów opieki zdrowotnej.