Küldje el az oldalt ismerősének!
RSS
google +
Nyomtatóbarát változat

szerző: Michel Van Hoegaerden, az egészségügyi munkaerő-tervezésről és -előrejelzésről szóló együttes fellépés vezetője, Szövetségi Egészségügyi Minisztérium, Belgium

szerző: Michel Van Hoegaerden, az egészségügyi munkaerő-tervezésről és -előrejelzésről szóló együttes fellépés vezetője, Szövetségi Egészségügyi Minisztérium, Belgium

Egyetlen egészségügyi rendszer sem tud működni megfelelő számú, kellően felkészült egészségügyi dolgozó nélkül. Ezért az egyes országok egészségügyi rendszereinek hatékony működtetéséhez elengedhetetlen az egészségügyi munkaerő-tervezés. Sok ország számára azonban kihívást jelent olyan keretrendszert kiépíteni, amely lehetővé teszi számukra, hogy összegyűjtsék és előrejelzési modellbe illesszék az idevágó adatokat, illetve hogy lefolytassák azokat a politikai vitákat, melyek az egészségügyi rendszerük fenntarthatóbbá tételéhez szükséges intézkedések elfogadásához szükségesek (például az oktatással és képzéssel, a munkaerő-felvételi és -megtartási stratégiákkal és a folyamatos szakmai fejlődéssel kapcsolatosan).

Mindegyik tagállamban szükség van ilyen intézkedésekre.  A közép- és kelet-európai tagállamok a fiatal egészségügyi szakemberek elvándorlásával küzdenek, míg más tagállamokban regionális egyenlőtlenségek okoznak problémát az egészségügyi dolgozók vidéki és távoli területen tapasztalható hiánya, a strukturális munkaerőhiány, a munkaerő elöregedésének és a pályakezdők alacsony számának együttes hatása, valamint a más országokból érkező egészségügyi szakembertől való függés miatt. A tagállamok felismerték, milyen nagy segítséget jelent e problémák leküzdésében, ha uniós szinten együttműködnek, megosztva egymással ismereteiket és tapasztalataikat. Ezt az együttműködést az Európai Bizottság is előmozdítja az uniós egészségügyi dolgozókra vonatkozó cselekvési terv révén, amely számos tanulmányból és projektből táplálkozik.

Az egészségügyi munkaerő-tervezésről és -előrejelzésről szóló együttes fellépés – amelynek koordinációját Belgium látja el, finanszírozása pedig a harmadik uniós egészségügyi program keretében történik – egész Európából (28 ország 30 társult és 59 együttműködő partnerétől) gyűjti egybe a tudást és a szakismereteket. Az együttes fellépésért felelős szakértői csoport kézikönyveket és iránymutatásokat dolgozott ki, amelyekben hét ország legfejlettebb tervezési módszereit mutatja be. E módszereket jelenleg egészségügyi munkaerő-tervezők tesztelik Olaszországban és Portugáliában, Németországban pedig a megvalósíthatóságukat vizsgálják.

Az együttes fellépés keretében elemzés készül majd arról is, milyen készségekre és szaktudásra lesz szükség a jövőben az egészségügyi szektorban. Az elemzés eredményei azokat a munkaerő-piaci ismereteket bővítik majd, amelyek alapján a tagállamok egészségügyi oktatási és képzési politikájukban meghatározhatják a képzési igényeket.

Az együttes fellépés 2016-ra ajánlásokat állít majd össze, amihez kitartó munkára és gyakorlati javaslatokra van szükség. Az uniós egészségügyi programtól származó finanszírozásnak, az Európai Bizottság támogatásának, valamint számos ország, szakmai szervezet és más érdekelt fél komoly elkötelezettségének köszönhetően új párbeszéd indulhatott arról, milyen megoldások jelenthetnek gyógyírt napjaink egészségügyi dolgozókat érintő problémáira, hiszen ezek azonosítása elengedhetetlen ahhoz, hogy az európai egészségügyi rendszerek fenntarthatóan működhessenek.