Send to a friend
RSS
google +
Verzija za ispis

pripremio Michel Van Hoegaerden, voditelj zajedničke akcije za planiranje i predviđanje radne snage u zdravstvu, Belgijska federalna služba za javno zdravstvo

pripremio Michel Van Hoegaerden, voditelj zajedničke akcije za planiranje i predviđanje radne snage u zdravstvu, Belgijska federalna služba za javno zdravstvo

Zdravstveni sustavi ne mogu postojati bez odgovarajućeg broja zdravstvenih radnika koji posjeduju potrebne vještine. Planiranje radne snage u zdravstvu nužno je za ispravno upravljanje zdravstvenim sustavom određene države. No mnoge se države suočavaju s poteškoćama u uspostavljanju okvira kojim bi im se omogućilo prikupljanje relevantnih podataka, integracija tih podataka u model za predviđanje te održavanje potrebnih političkih rasprava radi donošenja potrebnih mjera za poboljšanje održivosti svojih zdravstvenih sustava (npr. obrazovanje i osposobljavanje, strategije za zapošljavanje i zadržavanje na poslu, stalni profesionalni razvoj).

Mjere su potrebne u svim državama članicama EU-a.  Srednjoeuropske i istočnoeuropske države članice suočavaju se s migracijom mladih zdravstvenih stručnjaka, dok se ostale države članice suočavaju s problemima regionalnih neujednačenosti, tj. manjka zdravstvenih radnika u ruralnim i udaljenim područjima, neusklađenosti vještina, starenja radne snage i nedovoljnog broja novih zaposlenika te ovisnosti o zdravstvenim stručnjacima iz drugih država. Države članice svjesne su prednosti koje donosi europska suradnja radi rješavanja tih izazova, međusobnom razmjenom stručnih spoznaja i znanja. Europska komisija podržava tu europsku suradnju u okviru svojeg akcijskog plana za zaposlenike u zdravstvu u EU-u, koji se podupire mnogim istraživanjima i projektima.

Zajedničkom akcijom za planiranje i predviđanje radne snage u zdravstvu, koju koordinira Belgija i koja se financira u okviru trećeg zdravstvenog programa EU-a, povezuju se znanja i stručne spoznaje iz cijele Europe (30 pridruženih partnera i 59 partnera u suradnji iz 28 država). Navedena skupina stručnjaka izradila je priručnike i smjernice u kojima se opisuju najnaprednije metodologije planiranja iz sedam država. Te metodologije trenutačno testiraju službenici zaduženi za planiranje radne snage u zdravstvu u Italiji i Portugalu, a uz to se u Njemačkoj provodi studija izvedivosti.

U okviru zajedničke akcije provest će se analiza budućih vještina i kompetencija u zdravstvenom sektoru kako bi se na tržištu rada pružili podaci potrebni državama članicama za utvrđivanje potreba za vještinama u svojim politikama obrazovanja i osposobljavanja zaposlenika u zdravstvu.

Do 2016. u zajedničkoj akciji predstavit će se niz preporuka kojima se traže ustrajan napor i praktični prijedlozi. Zahvaljujući financiranju iz zdravstvenog programa, potpori Europske komisije i zalaganju mnogih država, profesionalnih organizacija i drugih zainteresiranih strana, pokrenut je novi dijalog u cilju pronalaženja rješenja trenutačnih izazova povezanih sa zaposlenicima u zdravstvu, koji je ključan za održivost europskih zdravstvenih sustava.