Saada sõbrale
RSS
google +
Trükiversioon

Michel van Hoegaerden, tervishoiutöötajaid puudutava planeerimise ja prognoosimise ühismeetme juht, Belgia Föderaalne Tervishoiuasutus

Michel van Hoegaerden, tervishoiutöötajaid puudutava planeerimise ja prognoosimise ühismeetme juht, Belgia Föderaalne Tervishoiuasutus

Tervishoiusüsteem ei toimi ilma vajaliku hulga tervishoiutöötajateta, kellel on nõuetekohased oskused. Riigi tervishoiusüsteemi tõhusaks haldamiseks on vajalik tervishoiusektori tööjõu planeerimine. Paljudes riikides on siiski probleeme sellise raamistiku loomisega, mis võimaldaks koguda asjakohast teavet, sisestada need andmed prognoosimismudelisse ning korraldada poliitilisi arutelusid, et võtta vajalikke meetmeid tervishoiusüsteemi jätkusuutlikkuse parandamiseks (haridus ja koolitus, värbamine ja tööl hoidmise strateegiad, pidev kutsealane areng).

Meetmeid on vaja võtta kõikides liikmesriikides.  Kesk- ja Ida-Euroopa liikmesriikides toimub noorte tervishoiutöötajate väljaränne, samas kui teistes liikmesriikides ilmneb piirkondade vaheline ebavõrdsus tervishoiutöötajate puudusega maapiirkondades ja äärealadel, oskuste mittevastavus tööturu nõudlusele, tööjõu vananemine ja uute töötajate ebapiisav kättesaadavus, samuti sõltuvus teiste riikide tervishoiutöötajatest. Liikmesriigid tunnistavad Euroopa koostöö eeliseid selliste probleemide lahendamisel, jagades oma kogemusi ja teadmisi. Euroopa Komisjon edendab ELi tasandi koostööd ELi tervishoiutöötajate tegevuskava kaudu, mida toetavad mitmed uuringud ja projektid.

Belgia koordineeritava ja ELi kolmanda tervishoiuprogrammi poolt rahastatava tervishoiutöötajaid puudutava planeerimise ja prognoosimise ühismeetme raames koondatakse kogu Euroopa teadamised ja kogemused (30 assotsieerunud ja 59 koostööpartnerit 28 riigist). See eksperdirühm on koostanud käsiraamatuid ja suuniseid, milles kirjeldatakse kõige edumeelsemaid planeerimise metoodikaid 7 riigis. Neid katsetatakse nüüd tervishoiutöötajate valdkonna planeerijate poolt Itaalias ja Portugalis ning Saksamaal on käimas teostatavusuuring.

Ühismeetmega nähakse samuti ette tervishoiuvaldkonna tulevaste oskuste ja pädevuste analüüs, mis aitab määratleda liikmesriikide tööturul vajalikud oskused tervishoiutöötajate haridus- ja koolituspoliitika kujundamiseks.

2016. aastaks esitatakse ühismeetme raames soovitused, et jätkata jõupingutusi ja koostada praktilisi ettepanekuid. Tänu terviseprogrammi rahastamisele, Euroopa Komisjoni toetusele ning paljude riikide, kutseorganisatsioonide ja muude sidusrühmade panusele on saanud võimalikuks uus dialoog lahenduste leidmiseks tervishoiutöötajatega seotud väljakutsetele. See on väga oluline Euroopa tervishoiusüsteemide jätkusuutlikkuse seisukohast.