Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Michel Van Hoegaerden, vodja skupnega projekta za načrtovanje zaposlovanja in predvidevanje potreb po zdravstvenih delavcih, belgijska zvezna služba za javno zdravje

Michel Van Hoegaerden, vodja skupnega projekta za načrtovanje zaposlovanja in predvidevanje potreb po zdravstvenih delavcih, belgijska zvezna služba za javno zdravje

Vsak zdravstveni sistem potrebuje zadostno število ustrezno usposobljenih zdravstvenih delavcev. Če želimo zagotoviti dobro delovanje zdravstvenega sistema, je treba urediti načrtovanje zaposlovanja zdravstvenih delavcev. Vendar ima veliko držav težave pri oblikovanju ustreznega okvira, s katerim bi zbrali relevantne podatke in jih vključili v model za načrtovanje. V državah članicah tudi ni zadostne politične razprave glede sprejetja potrebnih ukrepov za izboljšanje vzdržnosti zdravstvenih sistemov (denimo izobraževanje in usposabljanje, strategije za zaposlovanje zdravstvenih delavcev in preprečevanje njihovega odhajanja iz sektorja, nenehno poklicno izpopolnjevanje).

Ustrezni ukrepi so potrebni v vseh državah članicah.  Medtem ko v državah Srednje in Vzhodne Evrope mladi zdravstveni delavci odhajajo v tujino, se druge države članice spopadajo z regionalnimi neravnovesji, ki jih zaznamujejo pomanjkanje ustrezno usposobljenega zdravstvenega osebja, staranje zdravstvenih delavcev in nezadostno zaposlovanje mladih ter odvisnost od zdravstvenih delavcev iz drugih držav. Države članice priznavajo pomen evropskega sodelovanja za rešitev teh izzivov ter izmenjave znanja in izkušenj. Evropska komisija spodbuja to sodelovanje med državami članicami s številnimi študijami in projekti v okviru akcijskega načrta za zdravstvene delavce v EU.

Skupni projekt za načrtovanje zaposlovanja in predvidevanje potreb po zdravstvenih delavcih, ki ga koordinira Belgija in financira tretji zdravstveni program EU, združuje znanje in izkušnje partnerskih organizacij iz vse Evrope (30 pridruženih in 59 sodelujočih organizacij iz 28 držav). Ta strokovna skupina je pripravila več navodil in smernic, v katerih je predstavila najnaprednejše metodologije načrtovanja sedmih držav. Zdaj jih preizkušajo kadrovski strokovnjaki v Italiji in na Portugalskem, v Nemčiji pa pripravljajo študijo izvedljivosti.

Skupni projekt bo zajemal tudi analizo prihodnjih potreb po spretnostih in kompetencah zdravstvenih delavcev. Analiza bo podlaga za pripravo podatkov o trgu dela, ki jih države članice potrebujejo za načrtovanje izobraževanja in usposabljanja zdravstvenega osebja.

Strokovna skupina bo do leta 2016 pripravila priporočila in praktične predloge za uresničitev teh ciljev. Finančna sredstva zdravstvenega programa, podpora Evropske komisije in prizadevanja številnih držav, organizacij in deležnikov so omogočila razpravo za rešitev izziva, ki ga danes predstavlja vprašanje zdravstvenih delavcev in posledično vzdržnost evropskih zdravstvenih sistemov.