Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Nezaměstnanost

Ztratili jste práci v některém z členských států EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku nebo Švýcarsku? V tom případě se na vás vztahují následující pravidla.

Kde byste měli žádat o dávky?

Musíte se zaregistrovat na úřadě práce země, ve které jste pracovali naposled, a o dávky žádat tam. Platí však, že v této zemi musíte mít bydliště.
Kontaktní orgán najdete v našem adresáři

Máte bydliště v jiném státě?

  • Jestliže máte bydliště v jiném členském státě EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku nebo Švýcarsku a denně či alespoň jednou týdně se do něj vracíte, musíte se zaregistrovat na úřadě práce v tomto státě a o dávky žádat tam. Jedná se především o případ některých přeshraničních pracovníků. Můžete se kromě toho (doplňkově) zaregistrovat na úřadě práce země, ve které jste pracovali, a tam hledat práci. Dávky vám však budou i tak vypláceny pouze zemí vašeho bydliště.
  • Jestliže máte bydliště v jiném členském státě EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku nebo Švýcarsku, ale vracíte se tam méně než jednou týdně, máte dvě možnosti. Můžete se zaregistrovat na úřadě práce v zemi svého bydliště a o dávky žádat tam nebo můžete k registraci a vaší žádosti zvolit zemi, v níž jste pracovali.Kromě toho se můžete (doplňkově) zaregistrovat na úřadě práce země, kde vám nebudou vypláceny dávky. V této situaci se většinou nacházejí sezónní pracovníci.

Další informace o vašich právech v jednotlivých zemích

Jste jen částečně nezaměstnaní?

Jste-li nezaměstnaní jen částečně, je za vaše dávky v nezaměstnanosti vždy zodpovědná ta země, v níž stále ještě pracujete.

Zápočet období, kdy jste pracovali v zahraničí 

Pokud to ovlivní váš nárok na dávky, musí orgány, které vyřizují vaši žádost, zohlednit pojistné období získané v jiných zemích EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku či Švýcarsku. Kontaktní orgán najdete v našem adresáři

Co když se rozhodnete hledat práci v zahraničí? 

Chcete-li hledat práci v jiné zemi EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku či Švýcarsku, za určitých okolností budete moci pokračovat v pobírání dávek v nezaměstnanosti po další tři měsíce (toto období lze prodloužit až na 6 měsíců). Podrobnější informace najdete v odpovědích na časté dotazy.

Další informace 

Více informací najdete v odpovědích na časté dotazy

Související zprávy

Za posledních šest měsíců nepřibyly žádné související zprávy.

Sdílet tuto stránku