Zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

Državljani držav zunaj EU

Državljani EU imajo pravico, da se v drugo državo EU preselijo zaradi dela, ne da bi potrebovali delovno dovoljenje.

Državljani držav nečlanic so lahko upravičeni do zaposlitve oziroma do enake obravnave glede delovnih pogojev kot državljani držav EU. To pravico imajo kot družinski člani državljanov EU ali po svojem državljanstvu.

Islandija, Lihtenštajn in Norveška

Čeprav te države niso članice Evropske unije, imajo njihovi državljani enake pravice do zaposlitve v Uniji kot drugi državljani EU, ker so te države del Evropskega gospodarskega prostora.

V Lihtenštajnu lahko veljajo začasne omejitve zaposlovanja za delavce iz Hrvaške.

Lihtenštajn je s kvotami omejil število ljudi, ki lahko v tej državi delajo in prebivajo. Kvote veljajo za vse državljane EU, Norveške in Islandije.

Švica

Skladno s Sporazumom o prostem pretoku oseb med EU in Švico lahko švicarski državljani brez omejitev prebivajo in se zaposlijo v EU.

Državljani večine držav EU ne potrebujejo delovnega dovoljenja za delo v Švici. Omejitev velja samo za državljane Hrvaške, ki potrebujejo delovno dovoljenje. Več o delu v Švici za državljane EU.

Turčija

Za turške državljane je pravica do prebivanja in dela v državah EU določena z zakonodajo posamezne države.

Turški delavci, ki so zakonito zaposleni v državi EU in so tam uradno prijavljeni kot delovna sila, imajo naslednje pravice:

  • po enem letu zakonite zaposlitve lahko podaljšajo delovno dovoljenje pri istem delodajalcu, če je na voljo prosto delovno mesto
  • po treh letih zakonite zaposlitve lahko zamenjajo delodajalca in sprejmejo drugo ponudbo za delo v istem poklicu
  • po štirih letih zakonite zaposlitve lahko sprejmejo katero koli drugo plačano delo v tej državi EU.

Turški državljani, ki so zakonito zaposleni v državi EU, so tudi upravičeni do enakih delovnih pogojev kot državljani te države.

Združeno kraljestvo

Po izstopu Združenega kraljestva iz EU se je 31. decembra 2020 prenehalo uporabljati pravo EU o prostem gibanju državljanov EU za državljane EU v Združenem kraljestvu in državljane Združenega kraljestva v EU. Pravice državljanov Združenega kraljestva, da živijo, delajo ali študirajo v EU, zdaj urejajo sporazum o izstopu in/ali nacionalni predpisi držav članic EU.

Državljane Združenega kraljestva, ki so zakonito prebivali v državi EU pred 1. januarjem 2021, ščiti sporazum o izstopu. V državi članici, v kateri so živeli pred tem datumom, imajo na splošno še naprej enake pravice do bivanja, dela, študija ter dostopa do prejemkov in storitev, kot so jih imeli pred brexitom. Enako velja za državljane EU, ki so pred 1. januarjem 2021 zakonito prebivali v Združenem kraljestvu in pridobili status rezidenta na podlagi prebivalne sheme Združenega kraljestva za državljane EU.

Druge države, ki so z EU sklenile sporazum

Državljani naslednjih držav, ki zakonito delajo v Evropski uniji, imajo pravico do enakih delovnih pogojev kot državljani države gostiteljice:

* To poimenovanje ne posega v stališča glede statusa ter je v skladu z Resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov 1244/1999 in mnenjem Meddržavnega sodišča o razglasitvi neodvisnosti Kosova.

Države brez sporazuma

Za državljane držav, ki nimajo sporazuma z EU, je pravica do dela v državi EU odvisna predvsem od zakonskih predpisov te države, razen če so družinski člani državljana EU.

Vendar veljajo predpisi EU za delavce iz vseh držav nečlanic EU na naslednjih področjih:

  • državljani tretjih držav, ki imajo v Evropski uniji status rezidenta za daljši čas
  • pravica do ponovne združitve družine
  • raziskovalci iz tretjih držav
  • študenti ali dijaki na izmenjavi, neplačana praksa ali prostovoljsko delo
  • pravice visoko usposobljenih delavcev iz držav nečlanic EU (sistem modre karte EU)
  • poenostavljeni postopek vstopa v EU in pravice za vse delavce migrante iz tretjih držav
  • pogoji za vstop in bivanje v EU sezonskih delavcev iz tretjih držav
  • pogoji za vstop in bivanje v EU državljanov tretjih držav pri premestitvi znotraj podjetja

Sorodne novice

Ni sorodnih novic v zadnjih šestih mesecih.

Povej naprej