Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

dr. Anna Marzec-Bogusławska, direktorica poljskega nacionalnega centra za aids

dr. Anna Marzec-Bogusławska, direktorica poljskega nacionalnega centra za aids

V 80. letih prejšnjega stoletja je bil aids smrtna obsodba, danes je v večini primerov obvladljiva kronična bolezen. Za tako dramatično spremembo stanja v zvezi z okužbo HIV/aids gre zasluga predvsem politični zavezanosti ter ukrepom in dejavnostim, pripravljenim na podlagi dejstev, med njimi: informativnim kampanjam, programom zamenjave igel, nenehnim raziskavam in izboljšani, celoviti oskrbi. 

Opozorila bi rada, da je napredek v zadnjih desetih letih v veliki meri posledica strategij, začrtanih v dublinski deklaraciji, in zavezanosti držav podpisnic. Po sprejetju deklaracij v Dublinu in Vilni leta 2004 je Evropska komisija pripravila politični okvir za obravnavo okužb z virusom HIV/aids v Evropski uniji in sosedskih državah. Sledili sta dve sporočili in trije operativni akcijski načrti (2006–2009 in 2009–2013).

Kljub velikemu napredku v obravnavi in zdravljenju pa je okužba z virusom HIV še naprej vzrok trpljenja v Evropi in svetu. Bolezen je namreč mogoče samo zdraviti in obvladati, ne pa tudi ozdraviti, zato okužba z virusom HIV/aids ostaja velika zdravstvena in družbena grožnja.

Drugače kot v preostalem svetu število novih primerov okužbe v širši evropski regiji narašča, zlasti med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi (MSM): leta 2013 je bilo med njimi 42 % vseh na novo odkritih primerov. V Evropski uniji in evropskem gospodarskem prostoru je bila poleg tega kar pri 47 % ljudi, ki živijo s HIV/aids, okužba odkrita pozno. To pomeni, da mnogi sploh ne vedo, da so okuženi, saj se ljudje zaradi strahu pred stigmatizacijo in diskriminacijo ne odločajo za testiranje na okužbo s HIV/aids.

Ne smemo torej popustiti v našem boju.  Morda smo res zmagali v nekaterih bitkah, nismo pa dobili vojne: aids še zdaleč ni premagan.  

Evropska komisija je podaljšala akcijski načrt boja proti HIV/aids do leta 2016 in tako poskrbela za stalnost ukrepanja. Toda vsi moramo prispevati svoj delež.  S kampanjami in ukrepi moramo doseči ljudi, ki so najbolj izpostavljeni in najbolj na obrobju – moške, ki imajo spolne odnose z moškimi, priseljence, osebe, ki si vbrizgavajo mamila.  Vsi pa se moramo zavedati, da nihče ni imun: 30 % vseh okužb z virusom HIV/aids na primer je med heteroseksualno populacijo.

Če želimo doseči, da bodo naši otroci odraščali kot generacija, ki ne pozna aidsa, se moramo lotiti dela.   Končni cilj, to je izkoreninjenje te uničujoče bolezni, bomo lahko uresničili, samo če bo boj proti epidemiji aidsa ostal prednostna politična naloga in bo nadzor nad boleznijo postal resna zaveza v celotni Evropi.

HIV/AIDS

Več o tej temi