Poslať priateľovi
RSS
google +
Verzia pre tlač

Anna Marzec-Bogusławska M.D., M.P.H., riaditeľka Národného centra boja proti AIDS, Poľsko

Anna Marzec-Bogusławska  M.D., M.P.H., riaditeľka Národného centra boja proti AIDS, Poľsko

To, čo bolo v 80. rokoch minulého storočia rozsudkom smrti, je dnes – v mnohých prípadoch – zvládnuteľnou chronickou chorobou. Situácia v oblasti HIV/AIDS sa dramaticky zmenila vďaka politickému záväzku a činnostiam a opatreniam založeným na dôkazoch vrátane kampaní na informovanie verejnosti, programov výmeny ihiel, nepretržitého výskumu a lepšej komplexnej starostlivosti. 

Dovoľte mi zdôrazniť, že veľkú časť pokroku, ktorý sa za posledných desať rokov podarilo dosiahnuť, možno pripísať stratégiám načrtnutým v Dublinskej deklarácii a záväzku krajín, ktoré ju podpísali. Po prijatí deklarácií z Dublinu a Vilniusu v roku 2004 Európska komisia vytvorila politický rámec na riešenie otázky HIV/AIDS v EÚ a susedných krajinách a následne uverejnila dve oznámenia a tri operatívne akčné plány (na roky 2006 – 2009 a 2009 – 2013).

Aj napriek tomuto výraznému pokroku choroba naďalej spôsobuje veľa utrpenia ľuďom v Európe a na celom svete. Hoci existuje liečba, táto choroba je nevyliečiteľná, a tak HIV/AIDS naďalej predstavuje závažnú zdravotnú a sociálnu hrozbu.

Na rozdiel od celosvetového trendu počet nových nahlásených prípadov nakazenia vírusom HIV v širšom európskom regióne stále stúpa, a to najmä medzi mužmi, ktorí majú pohlavný styk s inými mužmi, ktorí predstavovali 42 % nových prípadov diagnostikovaných v roku 2013. Navyše v Európskej únii (EÚ) a Európskom hospodárskom priestore (EHP) je 47 % ľudí žijúcich s HIV/AIDS diagnostikovaných neskoro. To znamená, že mnoho ľudí o svojej infekcii nevie, čo odráža nízku mieru testovania, ktorá je často spôsobená strachom zo stigmatizácie a z diskriminácie.

Musíme sa mať stále na pozore.  Možno sme vyhrali niekoľko bitiek, ale nie vojnu – boj proti AIDS sa ani zďaleka nekončí.  

Komisia preto predĺžila akčný plán boja proti HIV/AIDS do roku 2016, aby zabezpečila kontinuitu opatrení EÚ, ale každý z nás musí vykonať svoj diel práce.  Musíme sa dostať k ľuďom, ktorí sú najťažšie dosiahnuteľní a najviac ohrození – muži, ktorí majú pohlavný styk s inými mužmi, migranti a injekční užívatelia drog.  Zároveň musíme ostatných informovať o tom, že nie sú imúnni: napríklad 30 % prípadov nakazenia vírusom HIV sa vyskytuje medzi heterosexuálnym obyvateľstvom.

Ak chceme, aby naše deti a mladiství vyrastali ako generácia bez AIDS, musíme si vyhrnúť rukávy a pokračovať v práci.   Konečný cieľ, ktorým je odstránenie tejto zničujúcej choroby, možno dosiahnuť len vtedy, ak HIV/AIDS ostane vysokou prioritou politických programov a ak sa dohľad nad touto chorobou stane vážnou otázkou v celej Európe.

HIV/AIDS

Viac o tejto téme