breadcrumb.ecName

Európsky rok mládeže prináša nové prístupy k posilneniu postavenia mladých ľudí

  • 30 Nov 2022
Európsky rok mládeže v roku 2022 bol príležitosťou oceniť a posilniť postavenie mladých Európanov. Politika súdržnosti viedla v priebehu roka k niekoľkým iniciatívam a zapojila mladých ľudí do otvoreného dialógu s cieľom zmobilizovať a podporiť ich úsilie v záujme dosiahnutia zelenej a odolnej Európy.
Európsky rok mládeže prináša nové prístupy k posilneniu postavenia mladých ľudí

Kríza posledných rokov spôsobená koronavírusom mala vážny dopad na európsku mládež. EÚ teraz musí, viac než kedykoľvek predtým, podporovať a povzbudzovať našich mladých ľudí, aby sa stali aktívnymi a angažovanými občanmi.

Okrem toho, že v roku 2022 bol kalendár plný podujatí zameraných na mládež, realizovalo sa aj množstvo opatrení politiky súdržnosti v spolupráci s Európskym parlamentom, členskými štátmi, regionálnymi a miestnymi orgánmi a samotnými mladými ľuďmi. Tieto opatrenia predstavujú dlhodobú víziu v záujme inkluzívnejšej účasti mládeže.

„Mladí ľudia sa môžu stať hybnou silou zmeny, podnikateľmi a inovátormi vo svojich miestnych komunitách,“ hovorí komisárka pre súdržnosť a reformy Elisa Ferreira. „Potrebujeme víziu, zapojenie a účasť mladých ľudí na formovaní budúcnosti EÚ, pričom sa na nikoho a na žiadny región nezabudne.“

Hlavné projekty v celej EÚ

GR REGIO navrhlo pre Európsky rok mládeže tri hlavné projekty, ktoré spolu predstavujú 3 milióny EUR na podporu mladých ľudí.

EUTeens4Green so zameraním na Európsku zelenú dohodu a spravodlivú transformáciu ponúkne granty na klimatické iniciatívy mladým ľuďom vo veku od 15 do 24 rokov. Výzva na predkladanie návrhov projektov je zameraná na mladých ľudí žijúcich v jednom z regiónov zahrnutých do Fondu na spravodlivú transformáciu (FST).

Projekt podporuje účasť mladých ľudí na vypracúvaní a vykonávaní politiky súdržnosti a zelenšej Európy. Termín podávania žiadostí o projekty bol predĺžený do januára 2023.

najvzdialenejších regiónoch EÚ, od Guadeloupe cez Azory až po Réunion, posilní ďalší projekt postavenie mladých ľudí vo veku 15 – 24 rokov a povzbudí ich, aby sa stali aktívnejšími vo svojom spoločenstve. Mládež pre najvzdialenejšie regióny je dvojročný projekt, ktorý podporí opatrenia šité na mieru každému regiónu, ktoré prispejú k zlepšeniu kvality života, miestnemu rozvoju a rastu.

Neexistuje žiadna konkrétna oblasť alebo predmet, na ktoré by sa tieto navrhované opatrenia mali zameriavať. Obzvlášť vítané sú však projekty spojené s prioritami EÚ – ako je zelená a digitálna transformácia a obnova. 

Mladí ľudia z EÚ alebo zo susedných krajín takisto dostávajú príležitosť zapojiť sa do projektov územnej spolupráce vďaka podujatiu Youth4Cooperation a programu Interreg.

Vychádzajúc z manifestu mládeže v rámci programu Interreg Komisia pozvala mladých ľudí na rad podujatí prebiehajúcich počas celého roka, ktoré vyvrcholili na novembrovom samite Youth4Cooperation. Odporúčania z manifestu mládeže sa budú aj naďalej realizovať.

 

Využitie plného potenciálu mladých ľudí

V rámci politiky súdržnosti sa spolufinancuje niekoľko ďalších akcií v partnerstve s inými politikami EÚ na ďalšiu podporu mladých Európanov, od novinárov cez dizajnérov až po mladých farmárov.

Program Youth4Regions už viac ako päť rokov poskytuje školenia, mentorstvo a pracovné skúsenosti mladým novinárom a študentom žurnalistiky. V roku 2022 sa rozšíril, aby mohol lepšie podporovať začínajúcich novinárov a fotografov.

Cenami Nový európsky Bauhaus pre vychádzajúce hviezdy sa oceňujú mladšie generácie, ktoré rozvíjajú nové koncepcie a nápady na krásne, udržateľné a inkluzívne priestory. Ceny sú určené za koncepcie alebo nápady, ktoré predložili Európania vo veku najviac 30 rokov.

Vo vidieckych oblastiach budú mať mladí ľudia prospech z platformy na revitalizáciu vidieka, ktorá sa zriadi v rámci partnerstva s Generálnym riaditeľstvom pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka. Platforma bude podporovať najmä regióny zasiahnuté ubúdaním populácie, starnutím a nedostatkom ekonomických príležitostí a je obzvlášť užitočná pre mladých ľudí žijúcich v takýchto oblastiach alebo pre tých, ktorí sa tam možno rozhodnú presťahovať.

Na nikoho sa nezabudne

Niekoľko projektov financovaných EÚ v praxi preukázalo hodnotu regionálneho financovania pre mladých Európanov.

Pilotný projekt e-Schools poskytol vybavenie IKT a nástroje digitálneho vzdelávania pre 151 základných a stredných škôl v Chorvátsku. Z dlhodobého hľadiska projekt lepšie pripraví žiakov na vysokoškolské vzdelávanie a podporí celoživotné vzdelávanie.

Na Sardínii projekt YACOPO aktívne zapojil mladých ľudí do monitorovania politiky súdržnosti na roky 2014 – 2020 a do vypracúvania a vykonávania v rámci súčasného programového obdobia. Prostredníctvom workshopov projekt poskytol riadiacim orgánom lepšie poznatky o prioritách mladých ľudí a občianskej spoločnosti.

Zatiaľ čo v záujme plánu obnovy EÚ, NextGenerationEU, je dôležité, aby sa mladí ľudia stali jadrom európskych riešení kľúčových výziev, akými sú zmena klímy a digitálna transformácia, politika súdržnosti má ideálne postavenie na to, aby podporovala mladých Európanov, a bude tak naďalej robiť do roku 2027 a neskôr.

Európsky rok mládeže sa možno blíži ku koncu, ale jeho odkaz bude presahovať aj do nasledujúcich desaťročí.

Ďalšie informácie: 

Európsky rok mládeže 2022